Foto: Pixabay
Preporučeni uzrast za početak uvođenja nemlečne hrane je 6 meseci, što se naročito odnosi na bebe koje su isključivo dojene ( majčino mleko sadrži sve što je bebi potrebno za optimalan rast i razvoj do ovog uzrasta, pa bi bilo besmisleno takvu hranu zameniti biološki i nutritivno manje vrednom), ali i na bebe koje imaju genetsku sklonost ka alergijama ( ako roditelji imaju bilo kakve alergijske manifestacije, velika je verovatnoća da će i dete biti sklono alergijama ).
Najbolje je da, ako ste u mogućnosti, bebi sami pripremate hranu, i to za svaki obrok svežu, naročito ako imate pouzdanog snabdevača organski uzgajanim voćem i povrćem.
Prvo je potrebno voće i povrće dobro oprati, pogotovo ukoliko dolaze u kontakt sa zemljom, zatim ih oljuštititi i očistiti od semenki.
Većina beba do uzrasta od 8 meseci ima poteškoće pri varenju svežeg voća i povrća, zbog toga što sadrže celulozu. Uz to, bebi moramo ponuditi hranu u obliku u kom je može „obraditi“, a da to ne predstavlja opasnost ( sveža šargarepa u ustima šestomesečne bebe ne zvuči baš bezbedno ), pa se zato u početku savetuje termička obrada ( kuvanje, kuvanje na pari, pečenje u rerni ). Dobro bi bilo ne „prekuvati“ voće ili povrće, kako bi se što više sastojaka zadržalo u najkorisnijem obliku. Samo se poslužite logikom – „Jede li se ovo voće/povrće sveže?“. Ako je odgovor „da“, znači da je dovoljno da ga skuvate tek toliko da možete dovoljno da ga usitnite da bi ga beba bez problema pojela. Ovo se naročito odnosi na voće, koje i jedemo sveže, pa je odličan put za prelazak sa termički obrađenog na sveže – sve slabija termička obrada voća koje je beba lepo prihvatila. Neko voće, npr. bananu, dinju, lubenicu, grožđe i sl, nećete uopšte ni obrađivati termički, ali ih nećete dati bebi kao prvo voće, a kada ih budete uvodili trebalo bi da ih u malim količinama pridodate namirnicama koje beba već jede.
Voće možete davati u vreme buduće prepodnevne užine (sat, sat i po vremena pre ručka ), a povrće u vreme budućeg ručka. Voće je takođe zgodno za kombinovanje sa žitaricama ( pirinač, kukuruz, a kasnije i žitarice koje sadrže gluten ), kada za spravljanje obroka, osim izblendiranog voća, možete iskoristiti i vodu u kojoj ste voće kuvali, i na taj način dodati žitaricama prirodnu aromu voća. Obzirom da je u početku izbor namirnica sužen, ovo vam može pomoći u kreiranju raznovrsnijih obroka za vašu bebu. Koristite žitarice namenjene ishrani beba ( to je najsigurnije ), i to one bez šećera.
Nemojte dodavati so ni šećer u bebinu hranu. U ovom uzrastu potrebe za solju su izuzetno male ( do 12 meseci maksimalno 1g dnevno ) zbog nezrele bubrežne funkcije, a u većinu gotovih proizvoda, so je već dodata!
Možete dodati nekoliko kapi maslinovog ulja ( ekstra devičanskog ) u “slani” obrok neposredno pre nego što ga ponudite bebi ( ne tokom kuvanja/pečenja ), ono sadrži brojne korisne materije ( nezasićene masne kiseline, vitamine, antioksidanse… ), a korisno je i za sprečavanje pojave zatvora kod bebe. Ukoliko dodate previše, beba može dobiti proliv.
Preporučljivo je uvođenje novih namirnica u prepodnevnim časovima, da biste tokom dana mogli lepo da ispratite kako beba na njih reaguje. Mogu se javiti nadimanje, gasovi, proliv, ali i alergijske manifestacije ( crvenilo oko usana, koprivnjača, a retko i ozbiljnije reakcije ). Zato ne žurite! Uvodite po jednu novu namirnicu na 3-5 dana, ili čak na 5-7 dana ukoliko je beba sklona alergijama ( ima ekcem, izraženu reakciju na ujed insekata i sl ). Postepeno uvođenje omogućava vam da lako uočite da li neka namirnica bebi smeta. Prvog dana neka to bude jedna kašičica, drugog dve, pa četiri, a zatim koliko beba želi.
Postovani, imam pitanje oko rasporeda obroka i uvodjenja dorucka kod moje bebe.Ona ima za koji dan 6 meseci i iskljucivo je dojena do pre mesec dana. Sa punih 5 meseci smo poceli sa nemlecnom ishranom po savetu pedijatra, posto je odbijala dojenje i slabije sisala tokom dana (nije htela ni adaptirano mleko i moje izdojeno na kasicicu ni flasicu).Poceli smo sa popodnevnom pirincanom mlecnom kasicom, sto je lepo prihvatila, uvedena je i kukuruzna, takodje lepo prihvaceno.Posto se „problem“ sa dojenjem nastavio kroz 2 nedelje smo formirali i rucak, koji je takodje lepo prihatila, uveden krompir, sargarepa, tikvica, karfiol. Pojede oko 130-150 ml( skoro pun tanjiric) povrca. Posto i dalje slabo sisa tokom dana , da li bih mogla da joj uvedem umesto podoja dorucak- bezglutenske zitarice sa mlekom(Milupa) koje joj obicno dajem i popodne?
Trenutan plan obroka je : 06h podoj, 09h podoj, 12h podoj, 15h rucak-povrce, 18h bezglut.zitarice sa mlekom Milupa, 21h podoj, 24h podoj. Moram da napomenem da su nam podoji u 06, 21 i 24h uvek dobri, problem su oni u 09 i 12h. Kada bih mogla da joj uvedem prepodnevnu uzinu sa vocem (planirala sam oko podne), ali ne bih da uvodjenje bude prebrzo.
Odlična ideja!
Uvedite doručak na bazi žitarica, ali bi najbolje bilo da ih spravljate sa Vašim (izmuzenim) mlekom – ako ga imate dovoljno. Renomirani proizvođači baby hrane (Nestle, Humana…) prave žitarice koje u sebi NEMAJu mlečnu formulu.
Hvala na odgovoru.
Zaboravih da vam kazem da sisa i ujutru izmedju 5 i 7, ali „odbija“ da se probudi. Place, odbija kasikicu i trazi da sisa. Srdacan pozdrav
Postovani,
Ja imam mali problem sa rasporedom obroka s obzirom na to da se moja beba vec tri nedelje budi oko pola 11 – 11. 🙁 Inace, za par dana puni 9 meseci. Obicno po budjenju doruckuje (zitarice same ili sa vocem), oko 13h sisa, povrce i meso rucamo oko 15, oko 17h ili jede vocnu kasicu ili sisa, a vecera oko 20h (palenta, griz). Oko 22-23 trazi da sisa, ali se uspava tek oko ponoci (kada se nasiki razigra se kao da je tek svanulo). Sto se tice spavanja pokusavali smo da ga budimo ranije, da mu ne damo popodne da drema – to je prouzrokovalo samo cesce sisanje i nervozu. Da li je ovakav raspored ishrane naspram njegovog spavanja u redu ili da izbacim neki obrok?
Beba MORA da leže između 21 i 22h! Ritam obroka je poremećen zbog ovog neprihvatljivo kasnog odlaska na spavanje, pa beba MORA da se budi ranije i MORA da se stavlja u krevetac u pomenutom vremenu.
Trebaće Vam mnogo strpljenja i upornosti da ovo rešite, ali se to naprosto mora uraditi.
Postovani,beba ima nepunih 7 meseci.raspored obroka nam je mleko oko 6h,(humana 2)milupa pirinac sa vockom nekom u 9,zatim mleko oko 11/12..rucak povrce i ponekad meso od skoro u bujonu ili kombinaciji sa povrcem oko 13/14…zatim mleko u 17…vecera milupa kukuruz pirinac 18 30…mleko ponudim posle kupanja oko 20 ne uzme puno.moje pitanje je da li bih umesto mleka u 11 12 mogla davati voce cisto i da li je ok da se unos mleka svede na jutro,posle rucka i vece…zapravo koliki unos treba dohrane biti u ovom periodu?hvala unapred
Sasvim dobar plan – krenite baš tako, pa da se vidi kako će beba prihvatiti.