Foto: Pixabay
Preporučeni uzrast za početak uvođenja nemlečne hrane je 6 meseci, što se naročito odnosi na bebe koje su isključivo dojene ( majčino mleko sadrži sve što je bebi potrebno za optimalan rast i razvoj do ovog uzrasta, pa bi bilo besmisleno takvu hranu zameniti biološki i nutritivno manje vrednom), ali i na bebe koje imaju genetsku sklonost ka alergijama ( ako roditelji imaju bilo kakve alergijske manifestacije, velika je verovatnoća da će i dete biti sklono alergijama ).
Najbolje je da, ako ste u mogućnosti, bebi sami pripremate hranu, i to za svaki obrok svežu, naročito ako imate pouzdanog snabdevača organski uzgajanim voćem i povrćem.
Prvo je potrebno voće i povrće dobro oprati, pogotovo ukoliko dolaze u kontakt sa zemljom, zatim ih oljuštititi i očistiti od semenki.
Većina beba do uzrasta od 8 meseci ima poteškoće pri varenju svežeg voća i povrća, zbog toga što sadrže celulozu. Uz to, bebi moramo ponuditi hranu u obliku u kom je može „obraditi“, a da to ne predstavlja opasnost ( sveža šargarepa u ustima šestomesečne bebe ne zvuči baš bezbedno ), pa se zato u početku savetuje termička obrada ( kuvanje, kuvanje na pari, pečenje u rerni ). Dobro bi bilo ne „prekuvati“ voće ili povrće, kako bi se što više sastojaka zadržalo u najkorisnijem obliku. Samo se poslužite logikom – „Jede li se ovo voće/povrće sveže?“. Ako je odgovor „da“, znači da je dovoljno da ga skuvate tek toliko da možete dovoljno da ga usitnite da bi ga beba bez problema pojela. Ovo se naročito odnosi na voće, koje i jedemo sveže, pa je odličan put za prelazak sa termički obrađenog na sveže – sve slabija termička obrada voća koje je beba lepo prihvatila. Neko voće, npr. bananu, dinju, lubenicu, grožđe i sl, nećete uopšte ni obrađivati termički, ali ih nećete dati bebi kao prvo voće, a kada ih budete uvodili trebalo bi da ih u malim količinama pridodate namirnicama koje beba već jede.
Voće možete davati u vreme buduće prepodnevne užine (sat, sat i po vremena pre ručka ), a povrće u vreme budućeg ručka. Voće je takođe zgodno za kombinovanje sa žitaricama ( pirinač, kukuruz, a kasnije i žitarice koje sadrže gluten ), kada za spravljanje obroka, osim izblendiranog voća, možete iskoristiti i vodu u kojoj ste voće kuvali, i na taj način dodati žitaricama prirodnu aromu voća. Obzirom da je u početku izbor namirnica sužen, ovo vam može pomoći u kreiranju raznovrsnijih obroka za vašu bebu. Koristite žitarice namenjene ishrani beba ( to je najsigurnije ), i to one bez šećera.
Nemojte dodavati so ni šećer u bebinu hranu. U ovom uzrastu potrebe za solju su izuzetno male ( do 12 meseci maksimalno 1g dnevno ) zbog nezrele bubrežne funkcije, a u većinu gotovih proizvoda, so je već dodata!
Možete dodati nekoliko kapi maslinovog ulja ( ekstra devičanskog ) u “slani” obrok neposredno pre nego što ga ponudite bebi ( ne tokom kuvanja/pečenja ), ono sadrži brojne korisne materije ( nezasićene masne kiseline, vitamine, antioksidanse… ), a korisno je i za sprečavanje pojave zatvora kod bebe. Ukoliko dodate previše, beba može dobiti proliv.
Preporučljivo je uvođenje novih namirnica u prepodnevnim časovima, da biste tokom dana mogli lepo da ispratite kako beba na njih reaguje. Mogu se javiti nadimanje, gasovi, proliv, ali i alergijske manifestacije ( crvenilo oko usana, koprivnjača, a retko i ozbiljnije reakcije ). Zato ne žurite! Uvodite po jednu novu namirnicu na 3-5 dana, ili čak na 5-7 dana ukoliko je beba sklona alergijama ( ima ekcem, izraženu reakciju na ujed insekata i sl ). Postepeno uvođenje omogućava vam da lako uočite da li neka namirnica bebi smeta. Prvog dana neka to bude jedna kašičica, drugog dve, pa četiri, a zatim koliko beba želi.
Molim vas mozete li mi napisati jelovnik za bebu od 5 meseci i pet dana. Sada kod nas ide ovako: oko 07 150 ml AD, oko 10 mlecne zitarice, oko 13 kasica od sargarepe, oko 14 100 ml AD, oko 17 150 ml AD, oko 21 150 ml AD. Unapred hvala
Jelovnik je najbolje da razmotrite sa pedijatrom koji prati dete, a osnovne principe uvođenja nemlečnih naminrnica možete pročitati ovde https://www.mojpedijatar.co.rs/10-saveta-za-bezbedni-pocetak-uvodenja-nemlecne-ishrane/
Postovani, da li ispravno hranim svoju bebu…imace za koji dan 8 meseci. Ujutru je dojim oko 7 i nastavi da spava do 11, kad ustane ja joj dam vocnu uzinu, onda rucak oko 14, povrce i meso, podoj oko 16, ponovo vecera oko 18 isto kao rucak, povrce i meso. Pije vodu tokom dana. Ima bar jos tri ili cetiri dojenja uvece/tokom noci. Nisam joj davala kupovne kasice sa zitaricama jer joj ne gode a ne znam sta drugo da joj dam za veceru, ni palenta joj ne prija? Takodje, takav joj je tempo da kasnije zaspi i kasnije ustaje pa ne znam ni za uvodjenje dorucka kada ce biti vreme. Ponekad nece vocku kada ustane pa je podojim, a vocku pomerim za 12h. Imate li neki predlog sta da korigujem? Hvala unapred na odgovoru
Dve korekcije: prvo izbacite ove besmislene i nepotrebne noćne podoje i druga – uvedite doručak na bazi žitarica, pa za par nedelja i večeru po istom principu: žitarice, pa podoj da se dopuni po želji.
Hvala na odgovoru, trudicu se da podoje u toku noci izbacim ali kao sto sam napisala, beba ne voli i nece da jede zitarice, sta joj drugo ponuditi za dorucak i veceru?
Osim žitarica (uzmite one koji se prave sa Vašim mlekom) praktično nema boljeg doručka u ovom uzrastu.
Postovani,moj bebac ima deset ipo meseci. Vecinu namirnica smo uveli. Nekad ih pasiram a nekad isitnim jer on cas hoce cas nece da zvace. Kravlje mleko smo uveli i sa njim pravim kasice. On ujutro oko 7h sisa i nastavi da spava do 9h. Oko 10/10:30h doruckuje.(mleko i plazmu,zitarice,poparu sa pavlakom ili mlekom,cokolino…),negde oko14/15h ruca(junetinu,piletinu,dzigericu,zumance sa razim kombinacijama povrca)
Oko17h pojede neku vocku kao medjuobrok ili pogricka plazmu(cini mi se vise se igra nego sto pojede).
Ranije sam mu davala uzinu i oko 12 ali sad jednostavno nece. Za veceru opet zitarice sa vocem( najcesce bananom,obozava je),plazma sa mlekom,po nekad i neka kupljena fruhtalova ili Hipp kasica za laku noc.Vecera oko 20h,oko 22h sisa i zaspoi.
E sad on mirno spava da 1h onda pocinje zurka,probudi se sto puta,po nekad place u snu. Nekad sisa po 2-3puta preko noci a nekad ne…
Ja ne znam da li je gladan ili je prepunjen pa ga muci stomak.
I jos nesto:sokice ne pije uopste,mleko iz flasice nikako. U pocetku smo koristili Bebelak za kasice i nije hteo da ga pije samostalno,mislila sam da je mleko u pitanju ali on ne zeli iz flasice cak ni moje mleko… naravno ni kravlje… ne znam kako cu ga privoliti da pocne da pije…
Za sve treba mnogo strpljenja, pa i za navikavaje na flašicu – tu naprosto NEMA žurbe i nema mesata za brigu.
Ono što NE treba raditi je noćno hranjenje! Jedno je jasno – dete se NE budi zbog gladi, pa su to su NEPOTREBNI podoji, oni su veoma loša navika i odmah ih treba ukinuti! Odlaganje neće pomoći – naprotiv, biće sve teze. Bolje je da odplače nego da sisa tokom noći.
Poštovani, imam bebu od 8.5 meseci, dojimo kad god želi više puta u toku dana i noću 1-2 puta, a naš jelovnik izgleda ovako ujutru jede voće, za ručak jede povrće sa pilećim mesom ili junećih , imamo dve užine u toku dana jedna je voćna , druga je sokić, večera je milutin žitarice ili plazma sa mlekom (kravica 2,8%mm) da li je rano za kravicu naravno prokuvana to je po preporuci pedijatra? I čokolino, keksolino mešamo sa kravicom, iako on nema nikakvih reakcija , mešamo 200 ml kravice . Da li je to uredu?
NIJE u redu da doručak bude voće! To treba da je pravi doručak na bazi žitarica, a potom da se dopuni podojem.
Vašoj bebi NE TREBA davati kravlje mleko, a naročito NE da se meša sa keksolinom i čokolinom koji imaju PREVIŠE šećera. Sve što treba od mleka je u Vašem mleku i do kraja prve godine NE TREBA davati kravlje.
AKo je beba napredna – i noćne podoje treba izbaciti, pošto oni NSU nutritivna potreba, već navika koja se teško pobeđuje.
moja beba ima 6.5 meseci rodjena je 3950 a sada ima 8650gr. u 9 ujutru popije mleko 200ml u 12 vocnu kasicu sa pirincem ili bez kako kad u 3 povrce sa mesom zumance jos nisam uvela oko 6 zitarice koje se spremaju sa mlekom ide 180 ml mleka nestle 8 zitarica te joj dajem i oko 9 mleko 220ml i spavanje do 8 9 ujutru. interesuje me da li je raspored obroka dobar i da ji le kolicina mleka koju popije a to je 600ml za 24h mnogo za njen uzrast?
Sve je ovo ODLIČNO za bebu obog uzrasta!