Foto: Pixabay
Preporučeni uzrast za početak uvođenja nemlečne hrane je 6 meseci, što se naročito odnosi na bebe koje su isključivo dojene ( majčino mleko sadrži sve što je bebi potrebno za optimalan rast i razvoj do ovog uzrasta, pa bi bilo besmisleno takvu hranu zameniti biološki i nutritivno manje vrednom), ali i na bebe koje imaju genetsku sklonost ka alergijama ( ako roditelji imaju bilo kakve alergijske manifestacije, velika je verovatnoća da će i dete biti sklono alergijama ).
Najbolje je da, ako ste u mogućnosti, bebi sami pripremate hranu, i to za svaki obrok svežu, naročito ako imate pouzdanog snabdevača organski uzgajanim voćem i povrćem.
Prvo je potrebno voće i povrće dobro oprati, pogotovo ukoliko dolaze u kontakt sa zemljom, zatim ih oljuštititi i očistiti od semenki.
Većina beba do uzrasta od 8 meseci ima poteškoće pri varenju svežeg voća i povrća, zbog toga što sadrže celulozu. Uz to, bebi moramo ponuditi hranu u obliku u kom je može „obraditi“, a da to ne predstavlja opasnost ( sveža šargarepa u ustima šestomesečne bebe ne zvuči baš bezbedno ), pa se zato u početku savetuje termička obrada ( kuvanje, kuvanje na pari, pečenje u rerni ). Dobro bi bilo ne „prekuvati“ voće ili povrće, kako bi se što više sastojaka zadržalo u najkorisnijem obliku. Samo se poslužite logikom – „Jede li se ovo voće/povrće sveže?“. Ako je odgovor „da“, znači da je dovoljno da ga skuvate tek toliko da možete dovoljno da ga usitnite da bi ga beba bez problema pojela. Ovo se naročito odnosi na voće, koje i jedemo sveže, pa je odličan put za prelazak sa termički obrađenog na sveže – sve slabija termička obrada voća koje je beba lepo prihvatila. Neko voće, npr. bananu, dinju, lubenicu, grožđe i sl, nećete uopšte ni obrađivati termički, ali ih nećete dati bebi kao prvo voće, a kada ih budete uvodili trebalo bi da ih u malim količinama pridodate namirnicama koje beba već jede.
Voće možete davati u vreme buduće prepodnevne užine (sat, sat i po vremena pre ručka ), a povrće u vreme budućeg ručka. Voće je takođe zgodno za kombinovanje sa žitaricama ( pirinač, kukuruz, a kasnije i žitarice koje sadrže gluten ), kada za spravljanje obroka, osim izblendiranog voća, možete iskoristiti i vodu u kojoj ste voće kuvali, i na taj način dodati žitaricama prirodnu aromu voća. Obzirom da je u početku izbor namirnica sužen, ovo vam može pomoći u kreiranju raznovrsnijih obroka za vašu bebu. Koristite žitarice namenjene ishrani beba ( to je najsigurnije ), i to one bez šećera.
Nemojte dodavati so ni šećer u bebinu hranu. U ovom uzrastu potrebe za solju su izuzetno male ( do 12 meseci maksimalno 1g dnevno ) zbog nezrele bubrežne funkcije, a u većinu gotovih proizvoda, so je već dodata!
Možete dodati nekoliko kapi maslinovog ulja ( ekstra devičanskog ) u “slani” obrok neposredno pre nego što ga ponudite bebi ( ne tokom kuvanja/pečenja ), ono sadrži brojne korisne materije ( nezasićene masne kiseline, vitamine, antioksidanse… ), a korisno je i za sprečavanje pojave zatvora kod bebe. Ukoliko dodate previše, beba može dobiti proliv.
Preporučljivo je uvođenje novih namirnica u prepodnevnim časovima, da biste tokom dana mogli lepo da ispratite kako beba na njih reaguje. Mogu se javiti nadimanje, gasovi, proliv, ali i alergijske manifestacije ( crvenilo oko usana, koprivnjača, a retko i ozbiljnije reakcije ). Zato ne žurite! Uvodite po jednu novu namirnicu na 3-5 dana, ili čak na 5-7 dana ukoliko je beba sklona alergijama ( ima ekcem, izraženu reakciju na ujed insekata i sl ). Postepeno uvođenje omogućava vam da lako uočite da li neka namirnica bebi smeta. Prvog dana neka to bude jedna kašičica, drugog dve, pa četiri, a zatim koliko beba želi.
Hvala Vam na brzom odgovoru !
Postovani, moja beba za par dana puni 6mjeseci. sa 4 mjeseca po preporuci pedijatra sam uvela milupa kasiicu od pirinca i odlicno je prihvatila. sa punih 5 sam joj uvela povrce ( krompir, tikvicu, sargarepu i blitvu) i bas se radovala kasici svaki put. od skoro sam pocela sa bananom, nije bas odusevljena ali pojede. trenutno nas jelovnik izgleda ovako; u 10h dorucak (milupa zitarice od pirinca), rucak u 15h povrce sa malo sredine hleba, 18h voce i 21h vecera milupa kasica od kukuruza ili hipp kasica ovas. i dalje doji izmedju obroka, tj kad ona hoce. nocu se budi 2 do 3 puta. rodjena je sa 3kg, na redovnoj kontroli sa 5mjeseci imala je 6450g. interesuje me da li je ovo ispravan raspored hranjenja, i treba li nesto da dodam/oduzmem ? inace nije ranoranilac, zato joj je dorucak u 10, ili kad se probudi 🙂 unaprijed Van hvala na odgovoru.
Samo dodajte meso za rucak i sve je ok!
Postovani, imamo bebu od 6 meseci kojoj smo zbog nedostatka mog mleka uveli nemlecnu hranu od 5.meseca. Beba jede oko 6 podoj, 9-10 zitarice sa vocem, pa oko 1-2 podoj oko 5-6 povrce i poslednji obrok oko 9 zitarice i podoj. E sada. Pokusali smo sa uvodjenjem mesa tacnije piletine u slan obrok ali beba nije prihvatila. Prvi dan je jela nista specijalno,ali vec drugi dan je povratila posle jedne kasicice. Onda sam napravila pauzu i davala ono sto voli. Potrebna mi je pomoc oko uvodjenja mesa. Da li da pricekam jos malo sa uvodjenjem (sto bih uradila i ja) ili da mi dodam malo soli u obrok cisto da bude ukusniji i ne cekam? Maslinovo ulje sam dodavala ali nije pomoglo. Molim za pomoc. Hvala unapred.
Sačekajte par nedelja, pa probajte belo ćureće meso…samo strpljivo, NEMA.potrebe da se žuri.
Hvala Vam na odgovoru. Pokušali smo nekoliko puta da izbacimo taj obrok u 1h posle ponoći, ali beba je u stanju da plače i po 2h i nikako neće da se smiri i zaspi dok ne popije mleko. Da li imate neki savet i predlog kako je najbolje da izbacimo taj obrok? Što se tiče vode, dok je beba sisala nisamo insistirali na vodi (pa je beba nije ni pila), ali po preporuci pedijatra i patronažne sestre kada smo počeli sa čvrstom hranom rečeno nam je da beba obavezno mora da pije vodu, pa smo zato i pokušavali da joj istu damo.
Osim da izdržite plakanje – NEMA drugog nacina da se ovaj nepotrebni obrok izbaci.
Poštovani, zamolila bih Vas za savet i pomoć. Imam bebu staru 6,5 meseci teška je 8600g a duga 70cm, od 5.meseca smo počeli sa uvođenjem čvrste hrane i do tada sam dojila, a od tada smo krenuli sa AD Humana. Beba je jako lepo prihvatila čvrstu hranu, ali nikako neće da pije vodu, svašta smo pokušali i na kraju je prihvatila da pije vodicu u kojoj je kuvano voće. Da li je ok da mu dajem takvu vodu, i koliko vode u letnjim danima bi trebalo beba da popije? Takođe, molim Vas za savet oko rasporeda obroka, koji izgleda ovako: oko 6-7h AD mleko oko 200ml, oko 10h voćna kaša oko 180g (beba obožava da jede sve domaće kašice, pojeo bi i više ali me je strah da mu dam), oko 13-14h povrće oko 180g, oko 17-18h Milupina pirinčano mlečna kaša oko 170g, oko 20-21h kupanje i 230ml AD Humane, e sada mi je problem ovaj obrok oko 1h, kada se budi traži flašicu i nikako neće da prestane da plače dok mu ne dam da jede. Jako mi je čudno jer je još sa 2 meseca izbacio te nočno/jutarnje obroke i spavao je od 21h pa sve do 5-6h, a otkako sam prestala da ga dojim i otkako smo uveli čvrstu hranu on je počeo da se budi noću. Meni deluje da beba baš dosta pojede i danju uopšte ne plače da je gladan, ali me čudi to buđenje oko 1h ponekad oko 2h. Gde grašimo i šta da ispravimo?
Prvo i najvaznije – BEBI NE TREBA VODA, a to Vam beba sasvim jano pokazuje tako što je (sa punim pravom) odbija! Sve od vode beba unosi mlekom, ali i ostalim obrocima, pa NE TREBA terati dete da pije vodu, ako neće! Vase je da ponudite – kad je toplo, pa neka beba odluči!
Raspored obroka je ok, ali IZBACITE ovaj besmisleni i nepotrebni obrok u 1 posle ponoći.
To je LOŠA navika, a ne glad.