Foto: Pixabay
Preporučeni uzrast za početak uvođenja nemlečne hrane je 6 meseci, što se naročito odnosi na bebe koje su isključivo dojene ( majčino mleko sadrži sve što je bebi potrebno za optimalan rast i razvoj do ovog uzrasta, pa bi bilo besmisleno takvu hranu zameniti biološki i nutritivno manje vrednom), ali i na bebe koje imaju genetsku sklonost ka alergijama ( ako roditelji imaju bilo kakve alergijske manifestacije, velika je verovatnoća da će i dete biti sklono alergijama ).
Najbolje je da, ako ste u mogućnosti, bebi sami pripremate hranu, i to za svaki obrok svežu, naročito ako imate pouzdanog snabdevača organski uzgajanim voćem i povrćem.
Prvo je potrebno voće i povrće dobro oprati, pogotovo ukoliko dolaze u kontakt sa zemljom, zatim ih oljuštititi i očistiti od semenki.
Većina beba do uzrasta od 8 meseci ima poteškoće pri varenju svežeg voća i povrća, zbog toga što sadrže celulozu. Uz to, bebi moramo ponuditi hranu u obliku u kom je može „obraditi“, a da to ne predstavlja opasnost ( sveža šargarepa u ustima šestomesečne bebe ne zvuči baš bezbedno ), pa se zato u početku savetuje termička obrada ( kuvanje, kuvanje na pari, pečenje u rerni ). Dobro bi bilo ne „prekuvati“ voće ili povrće, kako bi se što više sastojaka zadržalo u najkorisnijem obliku. Samo se poslužite logikom – „Jede li se ovo voće/povrće sveže?“. Ako je odgovor „da“, znači da je dovoljno da ga skuvate tek toliko da možete dovoljno da ga usitnite da bi ga beba bez problema pojela. Ovo se naročito odnosi na voće, koje i jedemo sveže, pa je odličan put za prelazak sa termički obrađenog na sveže – sve slabija termička obrada voća koje je beba lepo prihvatila. Neko voće, npr. bananu, dinju, lubenicu, grožđe i sl, nećete uopšte ni obrađivati termički, ali ih nećete dati bebi kao prvo voće, a kada ih budete uvodili trebalo bi da ih u malim količinama pridodate namirnicama koje beba već jede.
Voće možete davati u vreme buduće prepodnevne užine (sat, sat i po vremena pre ručka ), a povrće u vreme budućeg ručka. Voće je takođe zgodno za kombinovanje sa žitaricama ( pirinač, kukuruz, a kasnije i žitarice koje sadrže gluten ), kada za spravljanje obroka, osim izblendiranog voća, možete iskoristiti i vodu u kojoj ste voće kuvali, i na taj način dodati žitaricama prirodnu aromu voća. Obzirom da je u početku izbor namirnica sužen, ovo vam može pomoći u kreiranju raznovrsnijih obroka za vašu bebu. Koristite žitarice namenjene ishrani beba ( to je najsigurnije ), i to one bez šećera.
Nemojte dodavati so ni šećer u bebinu hranu. U ovom uzrastu potrebe za solju su izuzetno male ( do 12 meseci maksimalno 1g dnevno ) zbog nezrele bubrežne funkcije, a u većinu gotovih proizvoda, so je već dodata!
Možete dodati nekoliko kapi maslinovog ulja ( ekstra devičanskog ) u “slani” obrok neposredno pre nego što ga ponudite bebi ( ne tokom kuvanja/pečenja ), ono sadrži brojne korisne materije ( nezasićene masne kiseline, vitamine, antioksidanse… ), a korisno je i za sprečavanje pojave zatvora kod bebe. Ukoliko dodate previše, beba može dobiti proliv.
Preporučljivo je uvođenje novih namirnica u prepodnevnim časovima, da biste tokom dana mogli lepo da ispratite kako beba na njih reaguje. Mogu se javiti nadimanje, gasovi, proliv, ali i alergijske manifestacije ( crvenilo oko usana, koprivnjača, a retko i ozbiljnije reakcije ). Zato ne žurite! Uvodite po jednu novu namirnicu na 3-5 dana, ili čak na 5-7 dana ukoliko je beba sklona alergijama ( ima ekcem, izraženu reakciju na ujed insekata i sl ). Postepeno uvođenje omogućava vam da lako uočite da li neka namirnica bebi smeta. Prvog dana neka to bude jedna kašičica, drugog dve, pa četiri, a zatim koliko beba želi.
Poštovana,
Molila bih Vas za savet. Beba je do 6.mes.samo dojena,tada je uvedena dohrana i nastavili smo dojenje.Sada ima 7mes.i nedelju dana. Od obroka je uvedeno povrće za rucak (krompir, šargarepa, tikvice, koren peršuna, batat i tikva) i žitarice za veceru (pirinac i kukuruz). Od voca jabuka i kruska. Medjutim, beba se skoro od pocetka dohrane muči sa stolicom i gasovima. To je takodje budi noću.
Mozete li me posavetovati kao i dati mišljenje kada uvesti gluten?
Izvinjavam se na obimu teksta. Pozdrav i hvala.
Ovo je sasvim uobičajen pojava kod beba koje kreću sa nemlečnim namirnicama, tako da mesta za zabrinutost nema.
Ako u porodici nema glutenske enteropatije – može se krenuti sa zitaricama koje sadrže gluten.
Pozdrav! Moja beba ima 8 i po meseci. Iskljucivo je dojena od rodjenja. Dosta mi je pomogao vas tekst na ovu temu, ali me sada zbunjuje jedna stvar. U delu teksta 6-8 meseci kazete: podoj ujutru i uvece i po podne u 16h (koji sa 8 meseci mozemo zameniti drugom vocnom uzinom), a onda u tekstu 9-12 meseci ponovo uvodite 3-4 podoja. Zasto? Zar broj podoja ne bi trebalo da opada vremenom? Nameravam da prestanem da dojim kad beba napuni godinu dana. Da li je to uopste moguce ako do prvog rodjendana ima nekoliko podoja? Kako onda prestati? Da li i sta ponuditi bebi kao zamenu posle prvog rodjendana? Ako pak smanjujem broj podoja (na jedan vecernji) u periodu 9-12 meseci kako bih lakse prestala sa dojenjem, da li joj je i u tom periodu potrebno neko mleko kao zamena za majcino koje je do sada pila? Hvala unapred!
NEMA tu striktnih pravila!
Najbolje je do kraja prve godine da beba samo sisa (bez dodatnog mleka), a ako lepo jede neml.namirnice, 3 podoja na dan su sasvim dovoljna.
Poštovani,
Beba ima će za nedelju dana imati šest meseci. Sa pet meseci i deset dana uveli smo hipp baby’s first pap, nedelju dana kasnije krompir i danas šargarepu. Dojena je i ne koristimo ad mleko.
Naš ritam je sledeći: oko 7h podoj, oko 10-10:30h podoj, 13-13:30h povrće, 17h kaša i oko 20-20:30h podoj. Naravno, još uvek ne pojede svo povrće i traži da sisa. Izbačen nam je jedino podoj u vreme kaše. Smatram da ga ne treba vraćati. Dete spava celu noć, retko se desi da se probudi da sisa…
Da li je to u redu i kako uvoditi voće, u koje vreme? Molim Vas kažite mi da li je ta kaša u redu i koju drugu da uzmem ako nije? Zaista ne znam šta da radim jet svako savetuje drugačije. Meni je ona prvo dete i koliko god se trudim ne znam šta je najbolje, kupovne kaše ili piričane kaše koje mi pravimo…
Srdačan pozdrav.
Osnovne prinicipe uvošenja nemlečne hrane pogledajte a LINKU https://www.mojpedijatar.co.rs/10-saveta-za-bezbedni-pocetak-uvodenja-nemlecne-ishrane/
Postovana , beba ima osam meseci i nikako nemozemo da imamo pet obroka oko osam ujutru pije ad.formulu , oko deset je dorucak , oko jedan rucak ,oko cetiri opet mleko tako da joj voce dam posle toga i oko devet opet mleko pred spavanje. Mleka ne pije puno po obroku oko stopedeset ml. Znam da netreba davati voce tako kasno ali neznam kako ga ubaciti ranije. Hvala
Beba treba SAMA da odluči o broju obroka! Vaše je da ponudite, a beba odlucuje.
Ako Vam beba lepo napreduje – NEMA razloga za brigu
Postovani,moja beba ima 8 meseci i 3 nedelje. Interesuje me da li imamo dobar raspored obroka. Budi se nocu i dalje da sisa,jednom sigurno a ponekad i dva puta. Oko 7-8h podoj,oko 9-10h zitarice,oko 13h povrce sa mesom ili zumancetom,oko 15:30h podoj,oko 17:30h voce sa plazmom ili zitaricama,oko 20:30h podoj. Vodu i caj joj nudim nekoliko puta dnevno ali popije po 10-20ml i to je to. Unapred zahvalna.
Ovo je sasvim OK!
Vašoj bebi NE TREBA čaj ni voda.