Foto: Pixabay
• Zašto nastaje vodena kila kod dece? Šta je uzrok?
Vodena kila («popularno») ili hidrokela (hidrocela) predstavlja kolekciju tečnosti koja se iz trbušne duplje spušta preko produžetka trbušne maramice u omotače testisa. Predstavlja urođeni nedostatak, u stvari posledicu nezatvaranja kanala, odnosno produžetka trbušne maramice, kroz koji tečnost cirkuliše iz trbuha ka testisu/testisima i obrnuto. Ovaj kanal se zatvara spontano u normalnim uslovima trudnoće.
-
Da li je tačno da od toga češće boluju dečaci?
To je bolest dečaka. Postoji slično stanje kod devojčica, koje se naziva Nuckovom cistom, ali je dosta retko.
-
Zašto se operacija preduzima što kasnije? Šta se čeka?
Lečenje nije hitno i obično se čeka prve tri godina života, jer je u tom periodu moguće spontano zatvaranje kanala. Ukoliko se to ne desi, preostaje hirurško lečenje. U retkim slučajevima, lečenje može da se preduzme i u ranijem periodu, ako je količina tečnosti tolika da deformiše skrotalne kesice (u kojima su testisi).
-
Da li može nešto da se iskomplikuje ako se ništa ne preduzima?
Potrebno je da se adekvatno utvrdi dijagnoza i dete prati svakih šest meseci, kako bi se isključile neke druge promene ingvinalnog kanala, koje mogu da budu udružene sa vodenom kilom. Uvek treba utvrditi položaj testisa, a ako je to onemogućeno – potrebno je da se dete uputi na ehosonografski pregled.
-
Da li kila može da se uklješti?
Uklještenje je stanje kada se neki od delova creva nađe u kilnoj kesi pa, zbog nemogućnosti da se vrati u trbuh, zaostaje u ingvinalnom kanalu, predstavljajući akutno stanje. Kod vodene kile, uklještenje nije moguće. Ponekad se veća količina tečnosti zadrži na nivou ingvinalnog kanala, što može da izgleda kao uklještenje, ali se to pregledom isključuje.
-
Da li postoji neki «lek», a da to nije hirurški zahvat?
Lečenje je, ako se postavi indikacija, isključivo operativno.
-
Koliko traje sam operativni čin?
Operacija se izvodi u opštoj anesteziji i traje između 20 i 30 minuta. Inače, radi se o jednodnevnoj hirurgiji, kada dete napušta bolnicu istog dana, nekoliko sati nakon zahvata.
-
Šta se, konkretno, postiže operacijom?
Odstranjuje se postojeći kanal, kroz koji cirkuliše tečnost, čime se postiže stanje kao prilikom normalnog razvoja ploda u trudnoći.
-
Da li vodena kila može da se «vrati»?
Ponekad se može desiti da, nakon operacije, zaostane određena količina tečnosti među ovojnicama testisa, pa se – ako ne dođe do spontane resorpcije, to stanje poistovećuje sa vodenom kilom odraslih.
-
Koliko dugo posle intervencije dete mora da miruje?
Mirovanje je stanje koje zavisi od samog deteta. Obično su deca sposobna za uobičajene aktivnosti dan, dva nakon operacije.
-
Kada dete može da ide na plivanje?
Sportske aktivnosti (u punom obimu) su moguće nakon dve nedelje.
Caoo.. Interesuje me dali kila utice na plodnos ? Posto je imam 10 god na levom testis . kada opipam levi testis kao da imam neku kuglicu
Bio sam u bolnici nisam hteo operisati dali su mi neke lekove ineksije i stanje se smirilo . Ali ponekad kada podignem nesto tesko odma na levom testis osecam maleni bol iol o pipam kao da imam neku sitnu kuglu na gore u testis
Molim za pomoc??
To naprosto MORA da se operiše!
Svaki pritisak na tkivo testisa (a to radi kila u njemu) može da pravi problem ,pa operaciju ne treba dalje odlagati.
Hvala,danas smo operisani,sve se odvija kako ste i naveli.
Nakon operativnog zahvata hidrocele,kada dati detetu hranu,vodu?Hvala unapred.
Posle par sati, kad se dete lepo razbudi i raspoložen- prvo ide voda, pa.posle par sati polako se uvodi lagana (kašasta) hrana. Sve je to pod nadzorom lekara koji prati postoperativni tok.
Dobar dan,zanima me odg.na jedno pitanje,sin mi ima 12godina,pre dvadesetak dana mu se javio otak u jednu mosnjicu velicine srednjeg krompira,bezbolno je i mekano,navece kada legne sve se povuce i bude normalno ,cim ustane ujutru i preko celog dana mu je nateceno,nigde nema kilu na trbihu ni na preponama sta to moze biti i jeli opasno,hvala.
Ovo je najverovatnije kila – hernija.
Ipak, dečji hirurg treba da pregleda dete, pa da sve bude jasno.
Poštovanje! Moj dječak uskoro puni 3 godine. Neki dan smo mu pronašli izbočinu na desnoj strani prepone. Plakao je pri tuširanju pa se to vidjelo. Inače, još uvijek se oporavlja od laringitisa, pa sam u dilemi je li mu taj teški kašalj prouzročio kilu ili to ima od ranije? Kad je dobio laringitis, otišli smo kod pedijatra koji ga je detaljno pregledao, pipkajući i prepone te konstatujući da ne osjeti kilu (privatni pedijatar, pa se potrudio pregledati dijete od glave do pete). Ne idemo često doktorima, ali kao beba je primio sve redovne vakcine, pregledali su ga no ne znam jesu li gledali prepone ili ne (vjerovatno jesu).
Sada nema sumnje da izbočina postoji (čak smo je i fotodokumentovali). Ne uvijek, ali se pojavi. No, mi imamo rezervisan smještaj na moru na 15 dana, pa ne znam da li da sve otkažemo i dijete damo na preglede i operacije ili pak neće biti kasno ni nakon našeg odmora? Tako dug odmor na moru i jeste zbog njega i njegovog mlađeg brata (bebača), tj. njihovih dišnih puteva. Cijelu godinu smo proveli u zagušljivom gradu sa povremenim vikend izletima u prirodu.
Lijep pozdrav i unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
To je skoro sigurno kila.
Najbolje i najsigurnije je da PRE odlaska na more ovo vidi dečji hirurg. Skoro sigurno ćete moći na more, a hirurg to lako procrni i zakaže operaciju.