Dan 5:
- Umorni ste? Noćna buđenja su rezultat zdrave biologije. Tokom ovih ranih nedelja dojene bebe su gladnije noću nego tokom dana. Glad vašeg novorođenčeta prirodno odgovara povećanju hormona dojenja nakon ponoći. Noćna hranjenja pomažu da izgradite dobru proizvodnju mleka. Vremenom će se ovo promeniti, pa će beba spavati više noću, a biti duže budna danju.
- Učestalost dojenja će danas verovatno dostići svoj vrhunac. Nakon toga, stvari će se postepeno dobivati neki obrazac. Neki podoji će biti dugi, drugi samo užine.
- Bradavice mogu da budu osetljive tokom prvih nekoliko dana-nekoliko sekundi „jaoj“ u početku hranjenja nije neobično-ali to je sve. Nakon toga, podoj bi trebalo da bude bezbolan. Ova osetljivost bradavica bi trebalo da se reši sama od sebe do 10. dana. Bol koji čini dojenje nepodnošljivim i/ili napukle ili krvave bradavice nije nikada normalan i zahteva momentalnu pažnju medicinskog radnika upućenog u dojenje.
- Tokom ovih dana neko od rođaka ili poznanika može se ponuditi „da uzme bebu dok se vi odmarate/kupujete namirnice/obavljate kućne poslove“. Međutim, ono što bi bilo od veće pomoći da čujete je: „Hajde da ja obavim kućne poslove dok ti nastaviš da se brineš o svojoj bebi i povezuješ se sa njom“.
- Za slanje ne tako suptilnog nagoveštaja, ištampajte ovo i stavite na svoj frižider ili na neko drugo prohodno mesto.
- Možete primetiti da beba ima dojenački plik na gornjoj usni. To su bezbolni plikovi koji se često formiraju na bebinim usnama tokom ranih dana ili nedelja dojenja. Oni su bezopasni znakovi da se vaša beba dobro hrani i uskoro će nestati.
- Bebine stolice će se sada promeniti u labavu, senf-žutu, švapski sir ili semnastu teksturu. To se zove mlečna stolica. Beba će imati 2 do 5 stolica na dan, verovatno tokom hranjenja.
- Vaša beba je do sada iz vašeg mleka primila 5 miliona ćelija razarača raka.
1 nedelju stara beba:
- Beba će dobijati na težini postepeno kako zalihe zrelog mleka postaju utvrđene. Kada vaša beba počne redovno da dobija na težini, nije potrebno da je budite da bi jela. Jednostavno pustite da vas beba vodi.
- Očekujte da će beba dobijati oko 112-200 grama nedeljno tokom prvog meseca života.
- Sada možete osećati da su vam grudi pune ali meke. Moguće je da vam curi mleko povremeno i da počnete da nosite tufere za dojenje. Međutim, imajte na umu da curenje nema veze sa količinom mleka koju proizvodite.
- Male bebe, dojene i hranjene formulom su često nervozne. Ova nervoza počinje oko 1-3 nedelje, dostiže svoj vrhunac oko 6-8 nedelje i nestaje oko 3-4 meseca.
- „One žele da budu na rukama ili da sisaju vrlo često i uznemirene su čak i kada pokušavate da ih smirite. Često deluju nezadovoljne svojim hranjenjima, pa čak umeju i da reaguju na dojku plačem.“ ( jedna mama govori drugoj mami). Nije neobično da nervoza nastupi kasno poslepodne ili uveče, i obično NIJE do gladi, mokre/prljave pelene ili bilo čega što možete da rešite. Obično NIJE povezano sa količinom mleka koju proizvodite, iako mnoge mame brinu da jeste.
- Do kraja nedelje, vaše prelazno mleko će postati zrelo mleko, koje je „tanje“ i sadrži više vode. Ono sadrži 90% vode i 10% ugljenih hidrata, proteina i masti neophodnih za rast i enegriju. Prednje mleko, ono na početku hranjenja sadrži više proteina, a onda postepeno dobija više masti kako podoj odmiče.
2 nedelje stara beba:
- Većina beba je povratilo porođajnu težinu do sada. Ako je ovako i kod vas, učestalost merenja bebe bi trebalo da se smanji. Imajte na umu da merenje bebe nije obavezno. Ono može da se dogodi ako roditelji to žele ili ako se ukaže profesionalna potreba za time.
- Ako vaša beba nije dostigla porođajnu težinu, nemojte da brinete, može da potraje i do tri nedelje. Podstičite svoje novorođenče da sisa često tokom dana i tokom noći. Takođe, sačekajte da beba završi sisanje iz jedne dojke pre nego što ponudite drugu. Na ovaj način ćete biti sigurni da beba uzima bogato, masno, zadnje mleko.
- Vrlo verovatno je da ćete primetiti bebin skok u razvoju negde oko ovog vremena. To znači da će se beba aktivno vraćati na dojku mnogo puta na bliska, povezujuća hranjenja. Ovo se obično dešava po šablonu kasno posle podne ili uveče. Skokovi u razvoju obično traju 2-3 dana, ali nekim mamama mogu da traju i po nedelju dana. To je normalno, zdravo ponašanje i NIJE znak da nemate dovoljno mleka.
- Do sada bi trebalo da je barem jedna pelena baš natopljena.
- Iako je sisanje urođeno kod novorođenčadi, mehanizmi efektivnog zauzimanja položaja na dojci nisu. Obično je potrebno nekoliko nedelja, a nekada i duže, kako bi mame i bebe naučile da doje i sisaju.
- Da li vaša beba ima žuticu? Normalno se ne pojavljuje do sada. Za razliku od bebe sa žuticom novorođenčeta, beba sa dojenačkom žuticom je budna, traži da sisa često, piški i kaki, normalno dobija na težini. Iako može da traje nekoliko nedelja ili čak meseci, ovakva vrsta žutice ne zahteva nikakav poseban tretman.
3 nedelje stara beba:
- Došli ste do trenutka kada će beba verovatno imati veću kontrolu vrata i pristojnu tehniku zauzimanja pravilnog položaja na dojci, što znači da polako možete da vežbate dojenje u ležećem položaju. Kada ga savladate, postepeno ga uvrstite u noćne podoje, kako biste mogli da dremate dok se beba sama posluži.
- Vaše bradavice «očvrsnu» nakon 2-3 nedelje.
- Verovatno ćete se osećati kao da ne radite ništa osim dojenja. Do sada ste vi i beba uvežbali kada je reč o hranjenju i naučili da verujete jedno drugom. Možda vam se ne čini kao velika prekretnica u razvoju, ali fokusiranjem na dojenje ove poslednje tri nedelje, postavili ste dugoročni kapacitet da proizvodite onoliko mleka koliko je vašoj bebi potrebno i postavili temelje za lakši odnos dojenja.
Strana 2 od 5
Postovani,
Interesuje me, dal ima razlike u mleku majki dijabeticara, dal se mleko razlikuje od majki koje doje a nisu dijabeticari? Ako postoje razlike – koje su?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Kako divan i koristan clanak
Postovani,
Moj sin je bio bas miran preko dana, igrao se, nije trazio da se nosi i nije plakao (stvarno, skoro nikad). I onda odjednom pocinje sve to da radi, a kako se blizi vece sve je nervozniji i cini mi se da bi stalno mogao da sisa. Trpa ruke u usta, vrti se, place, kmeci..
Inace ima 5 i po meseci, i vrlo je napredan – bar fizicki – od treceg meseca se okrece na stomak, pre 3 nedelje je poceo da se podize na kolena i ruke, i skoro da puzi, a pre 2 dana je skoro seo, samo jos ne ume da se uspravi skroz. Samo je dojen.
Ne znam sta se sad to desava s njim, da li je skok u razvoju… plasim se da nemam dovoljno mleka i da je zato nervozan… ali to sve sad traje vec vise od 10 dana, zar nije predugo da bi bio skok? Poslednjih nekoliko dana mu je zelenkasta stolica (mada meni to vise deluje kao sa su slincici)…
Sve ukazuje da su zubići uzrok.