1 mesec stara beba:
- Oko četvrte nedelje, beba će sisati oko 40 minuta, radije nego sat vremena.
- Bebino dobijanje na težini će verovatno usporiti u odnosu na ranije rapidno dobijanje. Očekujte da će beba dobijati u proseku 0.5 do 1 kilograma mesečno od sada pa do 6 meseci.
- Bebina proizvodnja kake će se takođe smanjiti. Može se desiti da prođe nekoliko dana (čak i nedelja ili duže), a da beba ne kaki. To je vrlo normlano u ovom periodu. Druge dojene bebe mogu da imaju nekoliko stolica na dan. Vrlo je individualno. To što beba ne kaki često nije znak da ima zatvor. Tvrde, teške za izbacivanje stolice jesu. Zatvor je vrlo redak kod dojenih beba.
- Vaša beba će rasti po dužini oko 2,5cm mesečno do 6 meseci starosti.
- Kako bebe rastu, ne samo da dobijaju manje na težini, nego i u nepravilnijim razmacima. Izbijanje zubića ili razboljevanje mogu da utiču na njihov apetit i da jedva dobiju na kilaži. A onda kada ozdrave i vrati im se apetit, napreduju ubrzano.
- Nema razloga da očekujete da će beba napredovati ustaljenim ritmom, nedelju za nedeljom, tako da nema potrebe da se redovno meri. Ukoliko niste posebno zabrinuti za njeno zdravlje, nema potrebe da je merite više od jednom mesečno.
- Isključivim dojenjem u prvih mesec dana, pružili ste svojoj bebi značajnu zaštitu od alergija na hranu u prve 3 godine, kao i protiv respiratornih alergija u prvih 17 godina njenog života.
6 nedelja stara beba:
- Bebin drugi skok u razvoju će se desiti negde u ovo vreme.
- Moguće je da ćete osetiti kako vam grudi nisu više tvrde i prepunjene kao ranije pre svakog podoja, i ostaju mnogo mekše, ali nemojte se plašiti, one zapravo proizvode sve više mleka kako vaša beba raste. Nemojte da mislite da ponestaje mleka zato što su grudi mekanije između podoja: vaše telo zapravo postaje efikasnije. Između bebinih sisanja ćete grudi osećati kao pre nego što ste zatrudneli. Nesrećna okolnost je što se ova promena u grudima dešava u isto vreme kada i šestonedeljni skok u razvoju, što obično dovede do toga da se mame nepotrebno zabrinu oko svoje proizvodnje mleka. Beba još uvek može da posisa 180ml ili više iz jedne dojke, a da se mami dojka uopše ne učini punom mleka.
- Često se dešava da primetite da jedna dojka proizvodi više mleka od druge ili da beba lakše zauzima pravilan položaj na jednoj strani.
- Curenje se verovatno smanjilo ili prestalo do sada, iako kod nekih mama ume da potraje dosta duže.
- Moguće je da više ne osećate refleks otpuštanja mleka ili da se smanjio njegov osećaj. Neke mame nikada ne osete refleks otpuštanja mleka, ali mogu da primete kada se on dogodio gledajući kako beba sisa i guta.
- Ne preporučuje se da počnete da se izmlazate sve dok niste imali šansu da izgradite dobru proizvodnju mleka. Ovo se obično dešava oko 6. nedelje. Ako odlučite da počnete da koristite pumpicu, imajte na umu da male količine izmuzenog mleka nisu indikator male proizvodnje mleka.
- Isto tako, ovo je najranije kada treba da upoznate bebu sa cuclom. Ipak, uzdržavanje od korišćenja cucle je preporučljivije.
- Do sada ste olakšali svom novorođenčetu najkritičniji period. Bebe koje nisu dojene imaju veće šanse da se razbole ili budu hospitalizovane, imaju i mnogo više digestivnih problema od dojenih beba. Takođe, dojenje u periodu od 6 nedelja znači da vaše dete sada ima manje šanse za dobijanje respiratornih infekcija do svoje 7. godine.
2 meseca stara beba:
- Vašoj bebi će još uvek biti potrebno da jede na svaka 2 – 2.5 sata, mada može i da bude na 3 sata. Normalno je da ima između 8 i 12 podoja u 24h. Beba sada može da provede manje vremena sisajući jer postaje efikasnija u tome i samim tim joj treba manje vremena da pojede koliko joj je potrebno. Moguće je da će joj biti potrebno da sisa na jednoj strani, umesto na dve, kao što je do sada bilo. Uvek ponudite obe strane, ali ne brinite ako beba ne želi ili joj nije potrebno da nastavi.
- Bez obzira da li sisaju ili se hrane formulom, većini beba je potrebno jedno ili dva noćna hranjenja.
- Bebe su sada mnogo veće pa im je lakše da zauzmu pravilan položaj na dojci. Shodno tome, možete primetiti da se prepunjenost ili problemi sa zauzimanjem položaja sada polako prirodno rešavaju sami.
- Od sada pa do 4 meseca starosti, beba treba da sisa 6 puta u 24 časa.
- Beba će dobiti prvu vakcinu u ovom periodu. Dojenjem povećavate odgovor bebinih antitela, pojačavate efektivnost vakcine. Dojenjem tokom procesa vakcinacije takođe pružate bebi jedinstveni način ublažavanja bola.
- Možda ste primetili da vaša beba izgleda mršavije od svojih drugara koji se hrane formulom. Studije su pokazale da dojene bebe postaju primetno vitkije oko 2-3 meseca u poređenju sa bebama hranjenim formulom.
- Isključivim dojenjem tokom 2 meseca, vaše dete sada ima manji rizik od alergija na hranu do uzrasta od 3 godine.
3 meseca stara beba:
- Još jedan skok u razvoju, držite se. Nemojte da dođete u iskušenje da date formulu (ili još gore, krutu hranu) kako biste umirili bebin apetit, jer će smanjenost učestalosti sisanja smanjiti proizvodnju mleka, što je potpuno suprotno od onoga što beba želi da postigne čestim sisanjem, a to je da napravi sebi dovoljnu količinu mleka za naredni period.
- I nakon skoka u razvoju, beba starosti između 3 i 4 meseca treba da sisa najmanje na 4 sata tokom dana.
- Neke bebe u ovom periodu, zato što su postale iskusne u hranjenju, sisaju samo po 5 do 7 minuta, pa čak i manje, 2 minuta po podoju ili manje.
- Ako beba prestaje da sisa noću, primetićete da duže sisa danju.
- U ovom periodu isključivo dojene bebe mogu da ne kake između 10 i 12 dana.
- Dojenoj bebi je sada mnogo manje potrebno da podriguje.
- Interesantna činjenica: Ako isključivo dojite, vaše mleko trenutno obezbeđuje vašoj bebi 535 kalorije, 6.8g proteina i 37g masti!
- Verovatno ste čuli za divnu činjenicu da dojenjem nestaju zalihe masti koje ste dobili u trudnoći. Najveći gubitak kilaže je zabeležen u periodu od 3 do 6 meseci. Vi ste sada na startu ovog perioda topljenja masti.
- Primetićete da beba postaje ometena tokom podoja. To je zato što joj se vid razvio i može da vidi šta se nalazi na drugoj strani sobe. Kada primetite da se beba zamina više za okolinu nego za hranjenje, pobrinite se da to ne dovede do navike gde beba sisa sve manje i manje tokom dana, a onda to nadoknađuje noću.
- Da li ste primetili da beba bolje spava noću? Sa tri meseca, noćno spavanje je povećano kod dojenih beba u poređenju sa bebama hranjenim formulom zbog sastojka koji se nalazi u majčinom mleku i koji deluje umirujuće.
- Dojenjem najmanje 3 meseca, obezbedili ste bebi 27% smanjenja rizika od dobijanja astme, ako u porodičnoj istoriji imate oboljevanja od astme, i 40% ako u porodičnoj istoriji nemate oboljevanja od astme.
- Ako ste isključivo dojili do sada, vaša beba će imati povećan razvoj u ključnim delovima mozga u poređenju sa drugom decom hranjenom formulom ili u kombinaciji dojenja i formule.
- Do ovog momenta ste takođe pružili svojoj bebi 19 ili 27% smanjenje slučaja dobijanja dečijeg dijabetesa Tipa 1.
Strana 3 od 5
Postovani,
Interesuje me, dal ima razlike u mleku majki dijabeticara, dal se mleko razlikuje od majki koje doje a nisu dijabeticari? Ako postoje razlike – koje su?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Kako divan i koristan clanak
Postovani,
Moj sin je bio bas miran preko dana, igrao se, nije trazio da se nosi i nije plakao (stvarno, skoro nikad). I onda odjednom pocinje sve to da radi, a kako se blizi vece sve je nervozniji i cini mi se da bi stalno mogao da sisa. Trpa ruke u usta, vrti se, place, kmeci..
Inace ima 5 i po meseci, i vrlo je napredan – bar fizicki – od treceg meseca se okrece na stomak, pre 3 nedelje je poceo da se podize na kolena i ruke, i skoro da puzi, a pre 2 dana je skoro seo, samo jos ne ume da se uspravi skroz. Samo je dojen.
Ne znam sta se sad to desava s njim, da li je skok u razvoju… plasim se da nemam dovoljno mleka i da je zato nervozan… ali to sve sad traje vec vise od 10 dana, zar nije predugo da bi bio skok? Poslednjih nekoliko dana mu je zelenkasta stolica (mada meni to vise deluje kao sa su slincici)…
Sve ukazuje da su zubići uzrok.