4 meseci stara beba:
- Davanjem bebi ništa osim majčinog mleka u prvih 4 meseca, dali ste joj snažnu zaštitu protiv infekcije uha i bolesti respiratornog trakta u periodu prve godine.
- Do sada ste prevazišli rane prepreke kao što su prepunjenost grudi, bolne bradavice, i maratonska dojenja. Dojenje postaje mnogo lakše nego hranjenje flašicom.
- U ovom periodu izbijanje zuba može da izazove baljenje, sisanje prstiju, ili žvakanje objekata. Ova potreba za žvakanjem stvari može lako da bude pogrešno protumačena kao to da je beba još uvek gladna nakon podoja ili spremna za uvođenje krute hrane. Takođe, imajte na umu da posezanje za hranom NIJE traženje iste. Bebe posežu za svime, takođe vole da imitiraju, pa pomeranje usana ne indikuje spremnost da se uvede čvrsta hrana. Iako će neki vaši prijatelji, proizvođači hrane, pa čak i zdravstveni radnici predložiti da uvedete čvrstu hranu u ovom periodu. UK Department of Health, SZO (Svetska Zdravstvena Organizacija) i Unicef, svi preporučuju isključivo dojenje u prvih 6 meseci bebinog života, (što znači samo majčino mleko i ništa drugo). Zato što bebin digestivni sistem nije dovoljno razvijen da se nosi sa krutom hranom. Takođe, suprotno od preporuka nekih zdravstvenih radnika, uvođenje krute hrane neće povećati kaloriski unos kod vaše bebe ili obezbediti joj zdravstveni benefit. Majčino mleko ima višu koncentraciju masti i ostalih esencijalnih nutritijenata nego bilo koja druga hrana.
- Od sada, pa do 7. meseca, beba bi trebalo da sisa najmanje 5 puta u periodu od 24 časa. Jedan od ovih podoja će verovatno biti noćni.
- Neke bebe će imati potrebu da češće sisaju dok im izbijaju zubići, dok druge neće uopšte hteti, neke čak mogu da odbijaju da uopšte sisaju, što je štrajk dojenja. Ako se ovo dogodi, probajte da namažete bebi gel na zube. Beba će možda lakše prihvatiti dojku ako su joj desni utrnute. Ako beba i dalje odbija dojku, moraćete da izdojite mleko, kako biste sprečili da se kanali začepe i održavali zalihe mleka. Štrajk dojenja obično traje 2-5 dana, iako može da potraje i duže.
- Možete primetiti dalje smanjenje dobijanja na težini u ovom periodu. Između 4 i 6 meseci, dojene bebe sporije dobijaju na težini od beba koje se hrane formulom, iako su rast u dužini i obimu glave slične u obe grupe. Postepeno dobijanje na težini, iako nije uvek neophodno, i smanjenje dobijanja na težini, ne treba uzimati samostalno i reći da hranjenje ne ide kako treba.
- Neke bebe sisaju vrlo brzo u ovom periodu (3-5 minuta) i mogu biti ometene na dojci, pa čak i da vuku dojku nakon da su samo nekoliko puta povukle mleko. Hranjenje u mirnom okruženju može biti od pomoći.
- Noćna dojenja mogu da počnu ponovo i ostanu učestalija, kako beba pokušava da nadoknadi kalorije koje nije uzela tokom dana.
- Dojenjem proteklih 4 meseca, beba je dobila manje šanse za razvoj ekcema ili astme.
- Do 4. meseca, beba je ušla u značajnu kognitivnu razvojnu mapu, njen mozak prolazi kroz ogromni skok u razvoju, što je uzrok ove povećane alertnosti i skretanja pažnje. Beba koja je sisala intenzivno će sada hvatati i puštati dojku, okretati se da vidi kada tata ili starija sestra uđu u sobu ili ako neka buka zaokupira njenu pažnju.
- Možda se pripremate za povratak na posao i većina majki koje doje odlučuju da pređu na formulu u ovom trenutku. Ipak, to ne mora da bude slučaj. Možete da izmuzete mleko za svoju bebu kako bi imala šta da jede dok ste vi na poslu. Možete naći kolekciju izvora za mame koje rade i ostavljaju svoje mleko. Ako izmlazanje nije opcija, banka mleka može da posluži, ili kao poslednja mogućnost, prebacite je na formulu tokom dana, a dojite uveče i ujutru.
- Bebe imaju tendenciju da žele da sisaju češće kada su emotivno uzdrmane. Ako se vraćate na posao, to može da bude okidač povećanom broju podoja.
5-6 meseci stara beba:
- U velikoj meri ste smanjili rizik od razvoja alergija kod svoje bebe time što ste čekali najmanje do sada sa uvođenjem čvrste hrane, pogotovo u slučajevima gde u porodici postoji istorija alergija.
- Dojenjem do sada ste zaštitili bebin crevni trakt, tako da sada može da počne da proizvodi antitela. Ova antitela oblažu creva i štite ih od stranih proteina i alergena.
- Nastavljanjem dojenja pored uvođenja čvrste hrane, ne samo da osigiravate dobru nutriciju, takođe pomažete bebi da bolje vari hranu.
- Ako hranite bebu po principu, beba vođa dohrane (BLW), ona će nastaviti da ima dojenačku kaku (tečnu i žutu), sa povremenim komadićima, do nekoliko meseci nakon što ste joj uveli čvrstu hranu.
- Ukoliko vaša beba uzima i druga pića (što će joj smanjiti potrebu za majčinim mlekom), broj podoja joj se neće smanjiti značajno u početku, nastaviće da traži uobičajeno često, ali će postepeno smanjivati unos mleka po podoju.
- Vaša beba još uvek treba da ima 6-8 podoja na dan.
- Oko 6. meseca će beba imati još jedan skok u razvoju. Iako imate čvrstu hranu da joj dajete, zapamtite da prvo ponudite dojku, jer je majčino mleko mnogo hranjivije. Ako beba spava celu noć, možete primetiti da počinje da se budi za ponoćni podoj tokom ovog skoka.
- Nakon 6 meseci, dojene bebe su vitkije. U poređenju sa svojim drugarima koji se hrane formulom, dojene bebe su u proseku lakše za skoro pola kilograma u toku prvih 12 meseci života. Misli se da je dodatna težina kod dece koja se hrane formulom usled zadržavanja vode i drugačije kompozicije telesne masti. Očekujte da vaša dojena beba napreduje oko pola kilograma mesečno od 6 meseci do godine dana.
- Sada nema potrebe da merite bebu više od jednom u dva meseca.
- Vaša beba će rasti oko 1.3cm mesečno u periodu od 6 meseci do godine dana.
- Obratite pažnju na bebin unos tečnosti u ovom periodu. Ukoliko se previše podoja aprebrzo zamenjeno krutom hranom, beba možda ne dobija dovoljno tečnosti, što može voditi ka zatvoru (što se jasno može videti ako su stolice oblika kuglica). Često stavljanje bebe na dojku će rešiti ovaj problem.
- Mnogi priručnici za brigu o bebama kažu da bi beba trebalo da udvostruči porođajnu težinu do sada, ali zapamtite da je svaka beba posebna. Kada se ocenjuje bebin ukupni obrazac rasta, u obzir se moraju uzeti bebina težina na rođenju, dužina, gestaciona starost, kao i građa roditelja. Primećeno je da do trenutka kada su spremne za čvrstu hranu, dojene bebe vrlo često dobijaju na težini manje nego što većina tabela za rast kaže da bi trebalo. Kompleksna priroda harmonične veze dojenja ne moze biti vagana, izmerena ili unesena u kartu kao naučna činjenica ili tabela. Ukoliko dobijate preterane reakcije od članova porodice ili zdravstvenih radnika, uputite ih na ova članak, „Gledajte bebu, a ne skalu“. http://drjaygordon.com/newborns/scales.html
- Ukoliko ste isključivo dojili do ovog trenutka, vaša beba će verovatno lakše prihvatiti različitu krutu hranu. Ovo je zato što je beba preko majčinog mleka izložena ukusima koje majka jede i služi kao „most ukusa“ između mlečne ishrane i ishrane koja je više za odrasle. Ne samo da je prihvatanje hrane veće kod dojenih beba, već su i šanse da će voleti povrće veće. Odbijanje hrane ili probirljivost su manje kod predškolaca koji su isključivo dojeni, tako da će vaše dete uživati benefite dojenja dugi niz godina!
- Dojenjem u periodu od 6 meseci ste bebi pružili značajnu zaštitu od ekcema tokom prve tri godine.
- Sada spadate u 1% majki koje su dojile ovoliko dugo! Bravo!
- Takođe ste bebi pružili 19% umanjenih šansi od rizika oboljenja od akutne limfocitne leukemije i 15% umanjeni rizik od akutne mielogene leukemije.
7-8 meseci stara beba:
- Distrakcija na dojci može da se nastavi. Nemojte pogrešno da pomislite da je bebina privremena nezainteresovanost za dojenje znak da je spremna da prestane da sisa. Ekstremno je retko da bebe same prestanu da sisaju pre napunjene prve godine.
- Primetićete da beba traži svoje mleko malo kasnije nego što je to bio slučaj do sada, posebno nakon obroka kada je pojela dosta čvrste hrane.
- Beba treba da ima 5-7 podoja na dan.
- Bebi najverovatnije niču zubi u ovom periodu. Postoje dve vrste izbijanja zuba, hronično i akutno. Hronično izbijanje zuba je stalno u toku. Primetićete da beba mnogo balavi, stavlja u usta sve što u njih može da stane, glođe svoje prste i ruke. Ali će nastaviti da jede i pije normalno. U toku akutnog izbijanja zuba, zub aktivno seče kroz desni, što je vrlo bolan proces za većinu beba. Većina beba je tada manje zainteresovano za dojku ili jelo, jer su im desni bolne i iritirane kada sisaju ili jedu. Srećom, akutno izbijanje zuba traje nekoliko dana.
- Bebe koje su dojene 7 ili 9 meseci imaju višu inteligenciju od onih koje su dojene manje od 7 meseci.
Strana 4 od 5
Postovani,
Interesuje me, dal ima razlike u mleku majki dijabeticara, dal se mleko razlikuje od majki koje doje a nisu dijabeticari? Ako postoje razlike – koje su?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Kako divan i koristan clanak
Postovani,
Moj sin je bio bas miran preko dana, igrao se, nije trazio da se nosi i nije plakao (stvarno, skoro nikad). I onda odjednom pocinje sve to da radi, a kako se blizi vece sve je nervozniji i cini mi se da bi stalno mogao da sisa. Trpa ruke u usta, vrti se, place, kmeci..
Inace ima 5 i po meseci, i vrlo je napredan – bar fizicki – od treceg meseca se okrece na stomak, pre 3 nedelje je poceo da se podize na kolena i ruke, i skoro da puzi, a pre 2 dana je skoro seo, samo jos ne ume da se uspravi skroz. Samo je dojen.
Ne znam sta se sad to desava s njim, da li je skok u razvoju… plasim se da nemam dovoljno mleka i da je zato nervozan… ali to sve sad traje vec vise od 10 dana, zar nije predugo da bi bio skok? Poslednjih nekoliko dana mu je zelenkasta stolica (mada meni to vise deluje kao sa su slincici)…
Sve ukazuje da su zubići uzrok.