9 meseci stara beba:
- Do sada ste videli svoju bebu kako prolazi kroz najbrži i najbitniji telesni i moždani razvoj u svom životu, hranjena hranom koja je napravljena baš za nju – vašim mlekom. Možda ćete primetiti da je je okretnija i aktivnija od beba koje nisu imale priliku da odrastu na majčinom mleku.
- Neke bebe pokazuju smanjeno interesovanje za dojku u ovom periodu. Ovo može biti usled izmenjenog ukusa mleka usred hormonske promene tokom menstrualnog ciklusa (ukoliko se vratio do sada) ili privremenog gubitka apetita usled prehlade ili izbijanja zuba. Nežna istrajnost je ono što se preporučuje. Pokušajte da dojite u mirnom okruženju ili kada je beba pospana. Ako ništa ne uspe, izmuzite se i dajte bebi mleko iz čaše i nastavite da nudite dojku.
- Vaša beba će imati 4-5 podoja na dan.
- U ovom periodu beba može da savlada upotrebu čaše, što može da vodi ka daljem gubljenju interesovanja za dojenje.
- Ako puštate bebu da bude vođa dohrane, vaša beba će tek sada napraviti vezu između gradi i čvrste hrane. Kako krene da jede više, njene stolice će postajati čvršće, tamnije i manje – posebno kada smanji unos majčinog mleka.
- Kada počne redovno da jede i pije u vreme obroka, beba može da preskoči ceo obrok sisanja, tj. zameni ga čvrstom hranom i okrene glavu kada joj ponudite dojku. Potrebno je da pratite njene znakove kao i do sada što ste radili. Iako primetite konzistentni pad u dojenju, to ne mora da bude trajna promena. Često se dešava da se bebe u kratkim periodima skroz vrate sisanju, posebno kada im izbijaju zubići ili se bore sa nekom infekcijom. Moguće je da neće želeti ništa osim da sisaju po nedelju dana ili dve, a onda se vrate čvrstoj hrani i sisaju manje mleka. Vaše grudi će se adaprirati za dan ili dva – čak i kada je proizvodnja mleka opala.
10 meseci stara beba:
- Povećana pokretljivost vaše bebe kroz kretanje naokolo, puženje ili vučenje po podu može dovesti do toga da obrasci dojenja postanu promenljivi. Nekih dana može biti previše „zauzeta“ drugim stvarima da skoro zaboravi da sisa. Tim danima povremeno ponudite dojku čak i kada ne pokazuje želju za dojenjem. Drugim danima, kada istraživanje postane prenaporno, moguće je da će sisati skoro neprestano.
- Iako beba jede čvrstu hranu, majčino mleko je i dalje najvažniji deo njene ishrane, i nastavlja da joj pruža bitne imunitete u vreme kada puzi unaokolo i stavlja SVE u usta.
- godina:
- Dali ste svom detetu mnoge zdravstvene prednosti ove godine i one će trajati čitavog njegovog života. Imaće jači imuni sistem i mnogo je manje verovatno da će mu biti potrebni proteza ili odlasci kod logopeda.
- Dojenje ne mora da se završi zato što se dete ne oslanja na vas kao na svoju jedinu ishranu – može da potraje još nekoliko godina, ako oboje to želite.
- Američka Akademija Pedijatara preporučuje dojenje najmanje godinu dana, kako bi pomogli da se osigura normalna ishrana i zdravlje vaše bebe.
- Nova istraživanja pokazuju da stomačna flora nije stabilna od momenta kada dete napuni godinu dana, kao što se prvobitno mislilo. Bitne promene nastavljaju da se dešavaju do treće godine. Ovo verovatno znači da postoji „prozor“ tokom ovih ranih godina, u kojem su crevne bakterije više podložne spoljnim faktorima. Još više razloga da nastavite da obezbeđujete neprocenjiva antitela kroz svoje mleko!
- Kako proizvodite mleko godinu dana, masti i energetski sadržaj vašeg mleka su se značajno povećali u odnosu na mleko žena koje su dojile kraći vremenski period.
- Da li je vaša beba mršavija od drugara koji su hranjeni formulom? Ne brinite, ovo je savršeno normalano (i zdravo!) Do kraja prve godine, bebe hranjene formulom u bogatijim zemljama su 600-650gr teže od beba koje su dojene 12 meseci.
- Mnoge bebe nastavljaju da sisaju dva do tri puta na dan – verovatno kada se probude ujutru i pred spavanje, plus nekoliko puta kada padnu, udare se, umorni su ili uznemireni. Neka deca nastave da sisaju deset puta dnevno! Sve je to normalno.
- Činjenica da većina beba može da toleriše kravlje mleko nakon godine ne znači da ono treba nužno da zameni vaše mleko. Kravlje mleko ne sadrži biološki dostupne vitamine i antitela koja se nalaze u majčinom mleku. Takođe je vrlo dobro dokumentovano da što kasnije uvedete kravlje mleko u ishranu svoje bebe (koje je vrlo česti alergen), manje su šanse da ono izazove alergijske reakcije.
- Ako želite da nastavite da merite svoju bebu, jednom u 3-6 meseci je dovoljno.
- Kao rezultat dobijanja vašeg mleka proteklih godinu dana, vaše dete ima više izgleda da pokaže bolju socijalnu prilagodljivost kada krene u školu.
- Dojenjem u periodu od godinu dana ste omogućili svom detetu manji rizik od gojaznosti u kasnijem životu, kao i manji stepen rizika od srčanih bolesti kada odraste. I ustedeli ste oko 700 eura na formuli!
16 meseci:
- Nastavili ste da pružate svojoj bebi normalnu ishranu i zaštitu od bolesti kada se one najčešće dešavaju drugim bebama. Vaša beba će nastaviti da dobija te važne imune benefite dokle god bude sisala.
- Kod dojene dece uzrasta od 16 do 30 meseci je pronađeno manje oblika bolesti, kao i kraće trajanje nego kod njihovih drugara koji nisu dojeni.
- Nekim imunim faktorima će se povećati koncentracija u vašem mleku tokom druge godine.
- Vaše detence je sada brzo i efikasno kada se radi o dojenju i u stanju je da zauzme položaj na dojci iz bilo kod ugla.
2 godine+:
- Svetska Zdravstvena Organizacija i UNICEF snažno podstiču globlno dojenje u ranom detinjstvu. „Majčino mleko je važan izvor energije i proteina, i pomaže u zaštiti protiv bolesti u drugoj godini detetovog života“.
- „Oko druge ili treće godine, deca često prolaze kroz pomamu za hranjenjem kada žele da sisaju sve vreme, ponekad na svakih petnaest minuta. Skoro kao da se igraju dojenja. Nema potrebe da se brinete oko toga“.
- Vaše mleko još uvek obezbeđuje vašem detetu esencijalne proteine, nutriente i antitela, kao i druge supstance koje ga štite, i nastaviće sve dok god ga dojite. Ljudska bilogija je usmerena ka prestanku sisanja između 2.5 i 7 godina. Potrebno je između 2 i 6 godina da detetov imuni sistem u potpunosti sazri. Ljudsko mleko nastavlja da dopunjuje i podiže imuni sistem sve dokle god se ono nudi detetu.
- Produžena istraživanja veze između kognitivnih dostignuća (IQ rezultati, ocene u školi) i dojenja su pokazala da su najveće dobitke imala deca koja su najduže dojena.
- U ovom periodu mnoga deca razviju vezu sa objektom koji im služi kao uteha. Ovo oslanjanje na predmet dostiže svoj vrhunac tokom druge godine. Primeri uključuju prostirke, igračke, cucle, pa čak i flašice, predmete koji mogu biti zatureni, zaboravljeni ili izgubljeni. Lepota dojenja vašeg detenceta je u tome što je izvor utehe vašeg deteta trajno zakačen za vas. Takođe, dojenje ne uzrokuje štetne posledice po zdravlje, kao što to čine cucla ili flašica u ovom uzrastu (npr. deformiteti zuba, karijes, kašnjenje u razvoju govora).
- Mala deca vole da budu u pokretu. Vaše dete je tek nedavno usavršilo hodanje, trčanje i penjanje i voli da pronađe nove načine da koristi svoje telo. Nažalost, konstantno kretanje i dojenje ne idu baš dobro zajedno. Vaš mali gimnastičar bi mogao u jednom trenutku da odluči da bi bilo mnogo zabavnije ako bi mogao da se vrti, okreće i penje po vama dok sisa. Jaoj! Neka deca čak mogu da idu od toga da u toku jednog sisanja stojeći dođu do toga da vise naopačke na vašim ramenima.
- Kako vaše dete počne da sisa manje i proizvodnja mleka opadne, vaše mleko će postepeno postajati sve više koncentrovano – skoro kao kolostrum ponovo – dajući vašem detetu dodatno pojačanje imuniteta.
Priredila : Jovana Budima , nastavnik engleskog u školi Brighties , a za ovaj tekst kaže: Ovo je prevod teksta za koji mi je izuzetno žao što ga nisam imala ispred sebe od prvog dana dolaska moje bebe na svet. Ovo je tekst o dojenju, kako da uspete u njemu, ako ga pratite dan po dan. Pomaže onda kada dobijete pogrešan savet, kada ne znate šta da radite, kada mislite da dojenje uzrokuje neka neželjena ponašanja, kada je potrebno da razumete potrebe svoje bebe, a to vam ne polazi za rukom…
Izvor: Thealphaparent
Postovani,
Interesuje me, dal ima razlike u mleku majki dijabeticara, dal se mleko razlikuje od majki koje doje a nisu dijabeticari? Ako postoje razlike – koje su?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Kako divan i koristan clanak
Postovani,
Moj sin je bio bas miran preko dana, igrao se, nije trazio da se nosi i nije plakao (stvarno, skoro nikad). I onda odjednom pocinje sve to da radi, a kako se blizi vece sve je nervozniji i cini mi se da bi stalno mogao da sisa. Trpa ruke u usta, vrti se, place, kmeci..
Inace ima 5 i po meseci, i vrlo je napredan – bar fizicki – od treceg meseca se okrece na stomak, pre 3 nedelje je poceo da se podize na kolena i ruke, i skoro da puzi, a pre 2 dana je skoro seo, samo jos ne ume da se uspravi skroz. Samo je dojen.
Ne znam sta se sad to desava s njim, da li je skok u razvoju… plasim se da nemam dovoljno mleka i da je zato nervozan… ali to sve sad traje vec vise od 10 dana, zar nije predugo da bi bio skok? Poslednjih nekoliko dana mu je zelenkasta stolica (mada meni to vise deluje kao sa su slincici)…
Sve ukazuje da su zubići uzrok.