- Šta je WPW sindrom
WPW je skraćenica od Wolf-Parkonson-White, a radi se o jednom oboljenju koju ima mnogo dece (ali i odraslih). Da bi se razumela priroda ove bolesti, treba znati da u srcu postoji jedna „mini električna centrala“ koja stvara finu biološku struju koja pokreće srce. Ova struja mora da stigne do svih delova srca, pa se sprovodi prefinjenim „žičicama“ koje stižu do svih „kutaka“ srčanog mišića. Ovo se naziva sprovodni sistem srca, a deca koja imaju WPW sindrom imaju „višak žičicu“ u srcu. E baš ovaj višak u sprovodnom sistemu srca (naziva se Kentov snop) je suština WPW sindroma.
Deca se rađaju sa ovim „viškom“, ali se može desiti da se godinama (nekada i čitav život) ne sazna da problem uopšte postoji!
- Zašto se ovako čudno zove
Davne 1930. godine su tri lekara – naučnika opisala ovaj fenomen, a zvali su se Wolf, Parkinson i White, pa je po njima ova bolest dobila ime. Skraćenica se „odomaćila“ pa je WPW sindrom zaživeo baš u ovom obliku.
- Kako je moguće da to niko u porodici nema, a pronađeno je kod našeg sina
Postoje nasledne forme ovog oboljenja, ali je sasvim uobičajeno, da NIKO u porodici nema WPW sindrom, a ipak se nađe kod deteta. Neretko se dešava da članovi uže porodice imaju ovaj poremećaj, a da ne znaju za to jer nisu imali problema sa radom srca.
- Kada se ispoljava
Suština ispoljavanja (manifestacija) WPW sindroma kod dece je sklonost ka prebrzom srčanom radu koji se stručno zove tahikardija!
Podvlačino da se radi o sklonosti, a ta sklonost ne mora i da se ispolji kao tahikardija! Tahikardija (prebrz srčani rad) se može javiti u prvim danima po rođenju (nekada i PRE rođenja – u fetalnom periodu), ili bilo kada u toku detinjstva, ali se NIKADA ne mora desiti. Tu i jeste „zvrčka“ . Vaše dete se rodilo sa ovim fenomenom, ali NIJE imalo tegoba, pa niste znali da WPW postoji kod sina!
- Mogu li se pojaviti tegobe sa srcem iako ih do sada dete nije imalo
Može se javiti tahikardija (ubrzan srčani rad) iako dete do sada NIJE imalo smetnji.
To je pokazatelj nepredvidivosti WPW sindroma kod dece! Kao što smo rekli, može se desiti da dete NIKADA ne dobije tahikardiju, a ona se može javiti već sutra! Ipak, treba biti optimista, jer je već bilo par kritičnih perioda kada se tahikardija mogla desiti, a nije.
Pubertet je sledeći period života kada se tahikaridija može (ali i ne mora) pojaviti.
Moj sin ima 10 god. 2010 god.imao je ubrzan rad srca, 240 otkucaja u min hitno je brebacen na institut za majku i dete Vukan Čupić Novi Beograd. Diagnostikovan mu je WPW sindrom supraventikularna tahikardija. Na otpustu iz bolnice je pio Verapamil, posle izvesnog vremena doktor je promenio terapiju i pio je Propranolol. Avgusta 2015 je ponovo dobio napad imao je 244 otkucaja u min. Doktor je i ranije predlagao RFA i rekao da se deci koja imaju TM manju od 40 kg. neradi ovde nego u Atini. Trenutno pije Proprafen 150 mg 3 puta 3/4 dobro podnosi lek i nema nikakve tegobe.Interesuje me zasto Atina zasto ne ovde u Bg.Ima 38 kg.unapredvzahvalan
Predlazemo da potražite još jedno mišljenje dečjeg kardiolologa – aritmologa u Univerzutetskoj decjoj bolnici u Tiršovoj.
To je nacin da, uz pregled deteta i uvid u dokumentaciju (i eventualna dodatna ispitivanja) dobijete još jednu procenu i predlog daljeg lečenja i praćenja deteta.
Moj sin ima deset godina.2010 god.prvi put je imao ubrzan rad srca 240 otkucaja u min.prebacen je na institut za majku i dete vukan cupic novi beograd gde mu je dijagnostikovan wpw sindrom.na otpustu iz bolnice pio je verapamil jedan period posle izvesnog vremena doktor menja terapiju i dobija da pije propranolol.nikakve tegobe nije imao do avgusta 2015 kada je opet dobio ubrzan rad srca 244 otkucaja u min i dobija da pije propafen od 150mg 3 puta po 3/4.doktor predlaze da se uradi rfa ali u atini.interesuje me dali se radi intervencija kod nas deci ovog uzrasta i zasto se deca salju tamo.unapred
Predlazemo da potražite još jedno mišljenje dečjeg kardiolologa – aritmologa u Univerzutetskoj decjoj bolnici u Tiršovoj.
To je nacin da, uz pregled deteta i uvid u dokumentaciju (i eventualna dodatna ispitivanja) dobijete još jednu procenu i predlog daljeg lečenja i praćenja deteta.
Meni je uradjena ablacija pre devet meseci, prvu tahikardiju sam dobila sa 14 godina,sada imam 21. Medjutim doktorka je smatrala da sam ja dete koje ne zna sta mu se desava i izmislja da ne bi islo u skolu i zakljucila da mi nisu potrebne dalje analize i tako dalje ta situacija se provlacila godinama, dok vise nije moglo da se ceka, pa sam prosle godine odlucila da se konacno malo dublje pozabavim time, zapravo roditelji su naredili ( posto sam ih do tada lagala da mi se ne desava i tako dalje, jer sam smatrala da ce ponovo napraviti budalu od mene ako se nekome obratim ). I Prilikom nosenja holtera dobila sam tahikardiju na kojoj mi je zabelezena epizoda PSVT preko 250/min. Upucena sam na IKVB Dedinje, gde mi je hitno odradjena ablacija. Za to vreme do Ablacije sam pila proprafen 150mg 3* dnevno .
Zelim da kazem da ta intervenicija nije strasna , da se sada odlicno osecam i da se ne treba plasiti nje.
Isto zelim da pitam da li smem sada da se bavim normalno fizickom aktivnoscu i da li cu jednog dana u trudnoci imati problem zbog svega ovoga?
Kad ablacija uspe – a OČIGLEDNO je uspela, SVE se može normalno raditi uključujući i sport. Možete da rodite 10-dece, ako želite!
Uradjena mi je ablacija prije 2 mjeseca,rekli su mi da je opracija uspjesna i da vise necu imati aritmije.sad pijem samo aspirin 100.
ali srce mi dalje radi ubrzano oko 75-90 otkucaja u minuti.da li je to normalno dok ne prodje neki period ili to mogu biti posljedice straha kojeg je bilo prije zahvata u ogromnim kolicinama.molim za savjet.
Ovo je potpuno NORMALNO i nema NIKAKVE veze sa WPW sindromom koji je očigledno uspešno eliminisan!
Mom dvanaestogodisnjem sinu je isto dijagnostikovan wpw sindrom pre dva meseca…od tada pije takodjer propanolol …nosio je holter nije zabelezena aritmija,uradjen test opterecenja isto bez uhvacene aritmije.test je radjen pod terapijom..Mene licno zanima dali se aritmije mogu opet pojaviti i ako je dete pod lekovima konkretno pod propanololom i ako se pojave kako pomoci detetu u takvoj situaciji….. Dali je bilo slucajeva da su lekovi izlecili aritmiju….Unapred vam zahvaljujem odgovoru ….zabrinuta mama…
Lekovi NE mogu izlečiti WPW sindrom već samo smanjiti verovatnoću novih napada tahikardije!
Kod 30 do 40 % dece tahikardija može sama da se povuče. Ako se to ne desi, kad malo porastu – može se uraditi intervencina (zove se ablacija) koja NIJE operacija, a može definitivno rešiti problem.