- Šta je WPW sindrom
WPW je skraćenica od Wolf-Parkonson-White, a radi se o jednom oboljenju koju ima mnogo dece (ali i odraslih). Da bi se razumela priroda ove bolesti, treba znati da u srcu postoji jedna „mini električna centrala“ koja stvara finu biološku struju koja pokreće srce. Ova struja mora da stigne do svih delova srca, pa se sprovodi prefinjenim „žičicama“ koje stižu do svih „kutaka“ srčanog mišića. Ovo se naziva sprovodni sistem srca, a deca koja imaju WPW sindrom imaju „višak žičicu“ u srcu. E baš ovaj višak u sprovodnom sistemu srca (naziva se Kentov snop) je suština WPW sindroma.
Deca se rađaju sa ovim „viškom“, ali se može desiti da se godinama (nekada i čitav život) ne sazna da problem uopšte postoji!
- Zašto se ovako čudno zove
Davne 1930. godine su tri lekara – naučnika opisala ovaj fenomen, a zvali su se Wolf, Parkinson i White, pa je po njima ova bolest dobila ime. Skraćenica se „odomaćila“ pa je WPW sindrom zaživeo baš u ovom obliku.
- Kako je moguće da to niko u porodici nema, a pronađeno je kod našeg sina
Postoje nasledne forme ovog oboljenja, ali je sasvim uobičajeno, da NIKO u porodici nema WPW sindrom, a ipak se nađe kod deteta. Neretko se dešava da članovi uže porodice imaju ovaj poremećaj, a da ne znaju za to jer nisu imali problema sa radom srca.
- Kada se ispoljava
Suština ispoljavanja (manifestacija) WPW sindroma kod dece je sklonost ka prebrzom srčanom radu koji se stručno zove tahikardija!
Podvlačino da se radi o sklonosti, a ta sklonost ne mora i da se ispolji kao tahikardija! Tahikardija (prebrz srčani rad) se može javiti u prvim danima po rođenju (nekada i PRE rođenja – u fetalnom periodu), ili bilo kada u toku detinjstva, ali se NIKADA ne mora desiti. Tu i jeste „zvrčka“ . Vaše dete se rodilo sa ovim fenomenom, ali NIJE imalo tegoba, pa niste znali da WPW postoji kod sina!
- Mogu li se pojaviti tegobe sa srcem iako ih do sada dete nije imalo
Može se javiti tahikardija (ubrzan srčani rad) iako dete do sada NIJE imalo smetnji.
To je pokazatelj nepredvidivosti WPW sindroma kod dece! Kao što smo rekli, može se desiti da dete NIKADA ne dobije tahikardiju, a ona se može javiti već sutra! Ipak, treba biti optimista, jer je već bilo par kritičnih perioda kada se tahikardija mogla desiti, a nije.
Pubertet je sledeći period života kada se tahikaridija može (ali i ne mora) pojaviti.
Radim kao Glavna sestra na odjelu Hematologije,kćerka mi se bavi već dva mjeseca kiki boksom,ima četrnest godina,na ljekarskom pregledu joj je konstatovana dijagnoza Syndroma WPW,oba puta registrovanu na EKG-u,molim Vas da mi kažete šta dalje da radim,kojem stručnjaku da je odvedem,i da li se smije dalje baviti sportom,ona nema nikakvih simtoptoma u vidu tahikardije,hvala
ODLIČNA vest je da se radi o ASIMPTOMATSKOM WPW sindromu!
Dete treba da pregleda dečji kardiolog, a najbolje je da to bude aritmolog koji se bavi decom sportistima. Pored Holtera bi trebalo uraditi test opterećenja, a onda će sve biti mnogo jasnije.
Hvala vam na brzom odgovoru …vrlo se azurni sto je za svaku pohvalu….verovatno je problem sa nesanicom vezan sa pocetkom puberteta u svakom slucaju vam hvala sto ste mi odgovorili
Moje pitanje bi bilo dali lek propanolol kod deteta od 12 godina koje ima wpw sindrom moze da izazove nesanicu….Dete lek uzima vec godinu dana ujutru jedna polovina ,popodne i uvece po cetvrtinu…zali se na nesanicu poslednjih par dana…zapravo dete teze uspeva da zaspi….
To NEMA veze sa lekom! Da je lek uzrok, odavno bi je bilo – imajući u vidu koliko dugo ga uzima.
Mom sinu koji je sada 7meseci star je otkriven WPW sindrom par dana posle rodjenja,sasvim slučajno.Kada je prvi put dobio tahikardiju isla je i do 280/m,na svi srecu bili smo u bolnici kada se to desilo.Dobio je terapiju Propafenonhydrochlorid 15mg 3x dnevno.Uz to smo dobili i aparat za procenjena koji ga svako veće priključim (nekada i popodne) pretezno kada spava i kontrolisemo da se to ne pojavi.Cekamo da napuni 11m,pravimo kontrolu sa 24-vnim ekg-om i postoji mogućnost da mu izbace ili pak produze terapiju.Mene zanima njegovo dalje odrastanje?On je jos mali,nije puno aktivan,kako se to manifestuje kada dođje,ako mu ukinu terapiju kako ja mogu da znam ako dođje do tahikardije a da ga ne pipkam non stop? Hvala
Odluku o prekidu ili nastavku terapije isključivo donosi dečji kardiolog koji prati dete.
Kako dete raste sve je lakše utvrditi svt – supravntrikularnu tahikardiju – dete se samo požali da mu srce lupa, a Vaša ruka na grudima oseti „neizbrojivo“ brze otkucaje srca.
Malo sam se razmislaala dali da se javim , pa sam odlucila bolje da se javi mmozda ce tako da pomognem nekome,..Od rodjenja imala sam WPV sindrom koji je bilo mnogo tesko da se otkrije a problemi su se stalno javljali.Pa su nagadjali ko vracke jedni ovo jedni ono, mogu vam reci da malo tesko i moze da se vidi na ekg , treba zaista se prati stalno da bi se ustanovilo,,,,,ali da ne duzim pricu predlagali su mi 2000 godine ablaciju u BG> nisam smela jer dok sam bila na klinicki jednoj pacijentki su radila sledeci drugi treci dan vratili je ponovilo se ,,,,,,,i tako trpela sam nisam msela sama da vozim kola nisam znala kada cu da prolupam kako ja kazem……i konacno 2011 odlucila sam se na ablaciju jer vise se nije moglo……………verujte da sam bila najsretna posle toga, ,bila sam dr,Grujic pacijen ali on je otiso u penziji pa mi radio dr,Mrdjan ……………… ibio je jos jedan mlad doktor ali nikako da se setim prezime Verujte mi od onda fala mu na Gospod i njima ja sam se preporodila, Zato ako vam predlazu ablaciju uradite je bolje i lakse pa i lepse bice vam…Pozdrav