Foto: Freepek
Iz vrtića mi je jutros stigla poruka da je potvrđen šarlah kod jednog deteta jaslenog uzrasta u vrtiću gde boravi moje dete, te su nas opomenuli da obratimo pažnju na simptome ukoliko se jave i ne šaljemo dete u kolektiv. Ovo nije prvi slučaj u našem vrtiću, naravno, kruže i vriusi i bakterije, svesni smo toga, ali me posebno brine što pojedini roditelj šalju i bolesnu decu koja dalje prenese infekciju ostalima, kaže za Telegraf Beograđanka, majka petogodišnjeg deteta.
Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd pojašnjavaju za Telegraf da su bolesti izazvane beta – hemolitičkim streptokokom grupe A (gnojna angina i šarlah) prisutne tokom cele godine u manjoj ili većoj meri, te da od početka ove godine nema registrovanih epidemija pomenutih bolesti, ali su do sada su zabeležena 34 pojedinačna slučaja u kolektivima.
– Bakterija beta-hemolitički streptokok grupe A (Streptococcus pyogenes) je uzročnik streptokoknih bolesti: gnojne angine i šarlaha. Gnojna angina je upala ždrela, a šarlah je akutna zarazna bolest koju karakterišu upala ždrela i pojava šarlahne ospe. Njih prate i opšti znaci infekcije kao što je povišena temperatura. Кomplikacije šarlaha mogu biti gnojne i alergijske. Izvor infekcije je osoba koja ima beta-hemolitički streptokok grupe A. Ona može da ima kliničke znake bolesti ili da bude zdrav kliconoša. Bakterija se najčešće prenosi kapljičnim putem, ređe kontaminiranim predmetima ili hranom. Streptokokne bolesti se javljaju sporadično ili u epidemijama u vrtićima, školama i ustanovama gde postoji kolektivni smeštaj. Najčešće obolevaju deca predškolskog i školskog uzrasta, kažu u Zavodu.
Кod sumnje da se radi o bolestima koje izaziva streptokok, lekar treba da uputi pacijenta na mikrobiološki pregled brisa ždrela. Nalaz piogenog streptokoka u njemu dokaz je uzročnika bakterijske infekcije i može da bude indikacija za antibiotsku terapiju u slučaju ispoljene kliničke slike. Lek izbora je penicilin i penicilinski preparati, a kod osoba alergičnih na penicilin – makrolidi ili neki drugi antibiotik prema antibiogramu.
-Кod pojave streptokokne bolesti u kolektivima, epidemiološke ekipe Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd sprovode epidemiološko ispitivanje i svim osobama koje su bile u kontaktu sa obolelim uzima se bris ždrela i nosa. Brisevi se obrađuju u mikrobiološkoj laboratoriji. Sva deca sa nalazom beta hemolitičkog streptokoka grupe A se upućuju nadležnom pedijatru na pregled radi procene da li je potrebno lečenje antibioticima i preduzimanje drugih mera. Saradnja između ordinirajućeg lekara, zaposlenih u dečijem kolektivu, epidemioloških ekipa i lekara mikrobiologa je neophodna da bi se sprečilo širenje streptokoknih infekcija i nastanak komplikacija bolesti, navode iz Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.
Simptomi
Što se simptoma tiče, kod šarlaha javlja se otok krajnika, gušobolja, teško gutanje, visoka temperatura i sitan osip.
Komentari 0