-
Moraksela u nosu je opasna, treba je što pre «srediti» antibiotikom
Evo primera za malopređašnju zabludu!
Moraxela je jedna od bakterija koja može da živi u nosu i da ne pravi bilo kakve smetnje detetu. Zato Moraksela u nosu nije bauk! Ona može da uzrokuje prave tegobe kod deteta – upalu uha, bronhitis, druge infekcije…. ali tada dete ima veoma jasne tegobe, koje NEMAJU nikakve veze sa morakselom u nosu! Naravno, u tom slučaju se daje antibiotik, ali NE ZBOG bakterija u nosu, već zbog oboljenja koje treba lečiti.
-
Pre brisa, dete ne sme da pije i jede najmanje tri sata
Ovo je veoma česta zabluda!
Bris grla se radi da bi se otkrile patogene bakterije – one koje izazivaju bolest koja se zove zapaljenje grla (tonzilitis ili tonzilofaringitis). Kada se radi o tim bakterijama (na primer, streptokoke), koje stvarno izazivaju oboljenje – deca imaju i druge, već opisane tegobe (gušobolja, povišena temperatura, loše opšte stanje). Te bakterije NE MOGU da se «speru» običnom vodom ili uobičajenim obrokom. Naravno, dete ne treba da jede i pije 30-ak minuta pre uzimanja brisa, ali je još važnije da izbegava lokalne antiseptike (tablete koje se sisaju kod gušobolje), kao i ispiranje grla preparatima koji smanjuju broj bakterija u grlu.
Te, inače korisne preparate, uopšte ne treba koristiti pre nego što se uzme planirani bris grla. Naravno, ako bris nije u planu, mogu da se bezbedno koriste.
-
Sve bakterije koje se nađu u brisu treba lečiti antibioticima
Totalna zabluda koja i dalje dovodi do nepotrebnog korišćenja antibiotika!
«Ne leči se nalaz brisa, već se leči dete», medicinsko je pravilo koje se često zaboravlja! Bris grla tumači lekar, i to isključivo u sklopu kliničke slike – dakle, tegoba koje dete ima, kao i pregleda deteta! Zato je krajnje opasno raditi briseve na svoju ruku i odmah «uključivati» antibiotike koji su dati u antibiogramu uz bris. To NIJE posao roditelja, već pedijatra.
Retke su bakterije koje mogu da izazovu opasne «mini epidemije» (na primer bakterijskog meningitisa) u kolektivima. U tom slučaju se rade brisevi i zdravoj deci, pa ako se bakterija nađe – onda se daje preventivna (profilaktička) terapija. To se, srećom, retko dešava, a tada se epidemiolozi i pedijatri bave tim problemom. Nove, sve kvalitetnije vakcine, polako istrebljuju ove bolesti.
Zdravom detetu je radjen bris nosa i grla u sklopu izdavanja podtvrde da je dete zdravo radi polaska u vrtic. Bris grla uredan, u nosu hemophilus influenze, uz to dosao antibiogram. Pediatrica ne zeli izdati potvrdu da je dete zdravo, i daje prvo gentamycin mast 5 dana kako bi se baktrija sanirala, pa se ceka jos 5 dana od antibioze za novi bris? Da li je to neophodno i ima smisla, detesuper fit, zdravo, nema sekreciju iz nosa
olimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Da li moze istovremeno da bude bris grla negativan , a bris nosa pozitivan? Da li je dovoljno ako imamo zeleni sekret u nosu da uradimo samo bris grla ili je neophodan i bris nosa? Hvala
BESMISLENO je i NEPOTREBNO u ovoj situaciji raditi bris nosa!!!
Da, mi smo trazili bris, ali pedijatar je rekao da nema vremena, on je prepoznao bakterijsku infekciju, a na rezultate brisa se ceka 3-4 dana tako da u praksi skoro nikad nije moguce da se uradi bris i da se sacekaju rezultati pre davanja antibiotika, sto za decu, sto za odrasle…