Foto: Flickr
- Dete pre polaska u školu ne može da dobije zapaljenje slepog creva, to je bolest starije dece
Nažalost to nije tačno!
Činjenica je da većina dece sa apendicitisom (to je medicinski naziv za zapaljenje „slepog creva“) ima više od pet godina kada stigne kod hirurga. Ipak, to nije medicinsko pravilo, a izuzeci su brojni. Uopšte, statistika je od male koristi onima koji se u nju ne uklapaju. Svako dete je 100% za sebe i svoje rositelje, ali i za lekara koji ga leči. Potpuno je jasno da i predškolci „imaju pravo“ da se razbole od ove bolesti, a apendicitis definitivno nije „privilegija“ starije dece.
- Bez visoke temperature nema upale slepog creva, ona je obavezan pratilac apendicitisa
Većina dece zaista ima povišenu temperaturu tokom zapaljenja „slepog creva“, ali ima dece kod koje to nije tako. Ovo uglavnom važi za stariju decu koja mogu da „lokalizuju“ infekciju. To se dešava kada fina trbušna maramica „opkoli“ zapaljeni crvuljak (to je „slepo crevo“ – apendiks) i tako ne dozboli da se infekcija proširi putem krvi. To lokalizovano zapaljenje može da prođe bez visoke temperature, ali je bol veoma jak pa deca ipak brzo stignu do hirurga.
- Dovoljno je da hirurg „ispipa“ trbuh da se postavi dijagnoza, to je bar lako
Nije lako postaviti dijagnozu apendicitisa!
To je relativno jednostavnije kod takozvanih tipičnih slučajeva, ali se ni tada hirirg ne oslanja samo na „pipanje“ trbuha. Rade se najmanje dve dodatne analize – krvna slika i pregled mokraće. One mogu pomoći lekaru da postavi dijagnozu.
Kod netipičnih („sumnjivih“) formi ove bolesti dijagnozu je veoma teško postaviti. Tada se „u pomoć“ pozove ultrazvulni pregled trbuha koji može pomoći da se vidi da li je crvuljak („slepo crevo“) otečen – upaljen. Ipak, ni to nije „apsolutna sigurnost“. Kada se pregled upotpuni odgovarajućim analizama i praćenjem deteta donosi se važna odluka – da li pristupiti hirurškom intervenciji ili ne.
- Slepo crevo nikada ne boli sa leve strane – to je sigurno nešto drugo
Nažalost, ovo nije baš tako!
Nekada se dešava da je crvuljak (apendiks) veoma dugačak i tako postavljen da ide „ulevo“. Kada se takvo slepo crevo upali, bol se može lokalizovati i sa leve strane.
Dešava se i da neka deca imaju jak bol u donjem levom delu trbuha, iako im je apendiks na desnoj strani (gde mu je i mesto). Tada se radi o takozvanom refleksnom bolu, koji se nalazi dalje od mesta uzroka bola. Ipak, najveći broj dece sa refleksnim bolom, pre ili kasnije pokaže prstom i na donji deo desne strane trbuha, kao mesto koje veoma boli.
Najređi razlog „levostranog“ bola kod dece sa zapaljenjem slepog creva je anatomski postavljen apendiks u levoj polovini trbuha. To su deca koja imanju „ispreturane“ organe u telu, pa je sve što se normalno nalazi desno „prešlo“ na levu stranu. Dakle svi organi su, kao slika u ogledalu, postavljeni suprotno od normalnog položaja. Ovaj fenomen je prilično redak, radi se o razvojnom (embriološkom) poremećaju ali i na njega mora da se misli.
- Proliv nikada ne ide sa zapaljenjem slepog creva – to je sigurni znak neke druge bolesti
Ovo nije baš tako.
Ogromna većina dece sa prolivom ima enterolkolitis kao uzrok bola u trbuhu. Eneterokolitis je „obično“ zapaljenje sluzokože tankog i debelog creva, dakle nija upala slepog creva (apendicitis). Infekcije creva (virusne ili bakterijske) najčešće idu sa prolivom, skoro po pravilu su praćene bolom u trbuhu. Kada dete ima zapaljenje slepog creva, obično ima zatvor, nekada normalnu stolicu, ali veoma retko proliv može biti pratilac apendicitisa.
Dakle, dete sa upaljenim slepim crevom može da ima i proliv, obično se radi o duguljastom i neobično postavljenom crvuljku (apendiksu). On se nalazi sa desne strane, ali je postavljen pozadi i „naslanja“ se na završni deo debelog creva (koji se stručno zove rektum). Kada se ovako postavljn apendiks upali on otekne i pritika ovaj deo creva pa se ono se brže prazni i nastane proliv. Ovaj scenario se ne odvija često, ali se ipak može desiti.
Poštovani hteo sam Vas upitati naime ja imam temperaturu laganu vec nekoliko meseci do 37.2 najvise sto dodje,uradili smo kompletnu krvnu sliku naime CRP mi je 0.02 a sedimentacija 20 sada kako vi objasnjavate ovaj slucaj? Nemam nikakvih bolova u stomaku,sem što me jako brine ta temperatura cesta.Infektivno je sve uredu sem što čekam rezultate anti tela na štitastu zlezdu…
Sve je uredu kazem krvna slika je super,brine me iskreno ta sedimentacija kako je moguce a CRP tako nizak ??Imate li vi objašnjena?Unapred zahvalan.
Zaista je nemoguće napraviti preciznu procenu bez pregleda i praćenja stanja i svih nalaza.
Ono što je dobro je da su svi nalazi dobri, a ako i nalazi pomenutih antitela budu dobri – savet je da prestanete da merite temperaturu!
Pre 23 dana su mi se javili jaki bolovi u donjem delu stomaka,nakon nedelju dana sam otisla kod lekara.Stolica je bila promenljiva,proliv pa 3-4 dana zatvor,povracanje samo prvi dan.Bolovi se smanjuju i pojacavaju,ali traju non stop.Najjace me boli me kada se smejem,kasljem ,posle jela i u vecernjim casovima.Pregledalo me je dva hirurga,jedan kaze da je mozda slepo crevo,drugi kaze da nema sanse.2 puta radjene analize krvi,u oba slucaja dobri,CRP:0,6.Mokraca sa dosta bakterija.Soli nedovoljno.Na pregledu kod ginekologa,sve u redu.Kod urologa isto,samo zbog tih bakterija dobijeni lekovi.Na ultrazvuku se ne vidi slepo crevo.Mene bolovi ne prestaju,sta da radim?
Ne može se dati bilo kakva procena bez pregleda i praćenja.
Ako se bolovi nastave, potrebno je uraditi kontrolni UZ abdomena i pregled hirurga.
Postovani,jos prije dva mjeseca sam odjednom dobio mucninu i imao jedno obimno povracanje i jednu dijareju.nakon toga sam osjecao blagi pritisak i gornjem pojasu abdomena sa desne strane,a bol se ponekad spustala i odnji desni dio abdomena. U pocetku sam vadio sve nalaze,i jedino je bio bilirubin povisen,i na UZ su rekli da imam presavijenu zuc i da je ona reagovala. Nakon sto mi se taj pritisak u gornjem pojasu abdomena povukao skroz,ostao je samo bol u donjem desnom abdomenu. Bol nije konstatan,vec u vidu ziganja.javlja se kod dugog sjedenja,fizicke aktivnosti…bio sam uporan i isao kod vise doktora,i jedan me je poslao da uradim irigografiju…nalaz irigografije kaze da je uredan osim „post upalno izmjenjenog apendiksa“…dakle taj bol u vidu ziganja traje vec dva mjeseca,stolica mi je normalna,redovna…nemam nekih drugih tegoba…da li je moguce da se radi o hronicnoj upali?i sta bih trebao uraditi? Unaprijed hvala na odgovoru
Mora se obaviti pregled kod abdominalnog hirurga, sa ovim urađenjim analizama – to je put da se ovo reši.
Imam 20 god, operisala sam slepo crevo pre dva meseca, al mi se sad cesto pojavljuju bolovi pri dnu stomaka i nalazila sam krv iz anusa. Obratila sam se lekaru, pregledao mi je vanjske hemoroide i nemam ih, i tu se je zavrsio ptegled. Dobila sam da pijem Orvagil tablete i cepice od kantariona. Posle toga sam ptimjetila da mi je bas tamna stolica ( tamno smedja ). Ne znam sta da radim?
DA se obavi kontrolni pregled kod hirurga – proktologa. To je put da se ovo reši.
Postovani, desava mi se da me u toku dana nekoliko puta ziga sa desne strane stomaka nemam temperaturu, ne boli me stomak…
Potpuno bezazlena pojava!