Šta je još potrebno za ostvarivanje prava na dečiji dodatak?
Uz zahtev za priznavanje prava na dečiji dodatak podnosilac zahteva prilaže sledeće:
1) Izvod iz matične knjige rođenih za svu decu u porodici;
2) Uverenje da je državljanin republike Srbije;
3) Fotokopiju ličnih karata odraslih članova zajedničkod domaćinstva, a za decu prijavu prebivališta;
4) Fotokopiju overene zdravstvene knjižice;
5) Potvrdu o prihodima u tri meseca koja prethode mesecu podnošenja zahteva za svakog člana zajednikog domaćinstva koji ostvaruje prihode;
Dokaz o (ne)posedovanju nepokretne imovine
Činjenicu da podnosilac zahteva i članovi njegovog domaćinstva poseduju, odnosno ne poseduju, nepokretnost podnosilac zahteva dokazuje jednim od sledećih dokaza:
1) izvodom iz zemljišnih knjiga – vlasnički list;
2) ugovorom o kupovini nepokretnosti;
3) rešenjem Republičke uprave javnih prihoda;
4) uverenjem Republičkog geodetskog zavoda;
5) ugovorom o korišćenju stana.
6) Potvrdu o katastarskim prihodima u prethodnoj godini za svakog člana zajedničkod domaćinstva iz mesta rođenja i stanovanja;
7) Poresko uverenje za svakog člana zajedničkod domaćinstva iz mesta rođenja i stanovanja;
8) Potvrdu o svojstvu redovnog učenika za decu školskog uzrasta ( osnovna i srednja škola);
9) Dokaze o činjenicama u vezi nepokretnosti, kao i stambenog prostora, kao što su (izvod iz zemljišnih knjiga-vlasnički list, ugovor o kupovini nepokretnosti, rešenje o porezu, uverenje Republičkog geodetskog zavoda, ugovor o korišćenju stana);
10) Potvrdu nadležne zdravstvene ustanove o razlozima za neredovno školovanje;
11) Akt o razvrstavanju za dete ometeno u razvoju;
12) Akt o produženju roditeljskog prava;
13) Dokaze na osnovu kojih se ostvaruje status samohranog roditelja (izvod iz matične knjige umrlih za drugog roditelja, dokaz o poveravanju deteta nakon razvoda braka ili prestanka vanbračne zajednice, odluka suda o vršenju roditeljskog prava ili izvod iz matične knjige rođenih za decu neutvrđenog očinstva, potvrda vojnog organa, potvrda kazneno-popravne ustanove);
14) Dokazi o nezaposlenosti (uverenje i radna knjižica);
15) Dokazi o starateljstvu ili hraniteljstvu (akt nadležnog organa starateljstva);
16) Fotokopiju kartice tekućeg računa (obe strane).
Napomena: prilozi pod rednim brojem 10,11,12,13,14,15,i 16 dostavljaju se samo u slučaju dokazivanja navedenih statusa.
Koliki je iznos dečjeg dodatka?
Visina dečijeg dodatka usklađuje se 1. aprila i 1. oktobra tekuće godine, na osnovu statističkih podataka, sa kretanjem troškova života na teritoriji Republike u prethodnih šest meseci.
Iznos dečijeg dodatka, utvrđen u skladu sa odredbama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, za samohrane roditelje, hranitelje, staratelje i roditelje dece sa smetnjama u razvoju uvećava se za 30 odsto.
Za dete za čije se obrazovanje ili rehabilitaciju potpuno ili više od 50 odsto obezbeđuju sredstva iz javnih rashoda, iznos dečijeg dodatka umanjuje se za 50 odsto.
Koliko dugo traje pravo na korišćenje dečjeg dodatka?
Pravo na dečji dodatak priznaje se u trajanju od jedne godine od dana podnetog zahteva. Zahtev za obnavljanje prava podnosi se najranije 30 dana pre isteka važnosti rešenja. Uz popunjen obrazac zahteva potrebno je priložiti dokaze o prihodima domaćinstva isplaćenim u poslednja tri meseca pre podnošenja zahteva a od drugih dokaza samo za promene koje su od uticaja na ostvarivanje prava.
Isplata dečjeg dodatka vrši se isključivo preko tekućeg računa kod Poštanske štedionice. Korisnicima koji nemaju otvoren tekući račun, službenim putem biće otvoren tekući račun kod Poštanske štedionice. U zahtevu se obavezno navodi tačan poštanski broj mesta prebivališta za prvu isplatu.
Korisnik prava iz ovog zakona koji je na osnovu neistinitih ili netačnih podataka, ili neprijavljivanjem promena koje utiču na gubitak ili obim prava ostvario pravo, dužan je da naknadi štetu, u skladu sa zakonom.
Bojana Bogojević, diplomirani pravnik
Specijalista za pravne aspekte korporativnog upravljanja
Postovani imam troje dece iz vambracne zajednice koi zive samnom,supruga nezivi sa nama.dali ja mogu ostvariti decini dodatak,stim sto supruga ima jos troje dece iz prvog braka.
Potebne su vam pravne informacije.
A sta ako. Poslodavac ne overi knjižicu suprugu i nema primanja u zadnja 3meseca a nosioci prava na deciji je supruga koja je na birou i takođe nema overenu knjižicu pa odbili su hi šta se dešava imajupotrebe da se žale.?