Foto: Pixabay
Svi ti virusi liče jedni na druge – stvaraju sekret, koji je uglavnom bistar, „vodenast“.
Te viruse donose starije bate i seke, ali i mama i tata (naravno i brojna familija i prijatelji). Bebin imunitet je veoma oskudan, tako da veoma mala količina virusa može da zapuši nosić.
Iako u samom početku izgleda potpuno bezazleno, zapušen nosić ume da se pretvori u dosadan problem, koji se ponekad može nepotrebno iskomplikovati. Većina starije dece ume sama da se izbori sa zapušenim nosem, ali bebe naprosto traže našu pomoć – teško sisaju, uznemirena su, ponekad loše spavaju. Zato smo odlučili da novopočenim“ roditeljima pomognemo da razumeju ovaj problem i da ga jednostavno reše.
Koliko dugo može nosić da bude „blokiran“?
Do proleća!
Sa manjim ili većim pauzama će beba imati zapučen nosić nedeljama! Zato moramo da se obučimo da „servisiramo“ bebin nosić, držeći ga prohodnim i čistim.
Može li se desiti neka komplikacija?
Naravno, ako je nosić duže zapušen mogu se javiti posledice – evo glavnih:
* Zapaljenje srednjeg uva
Izvodni kanali srednjeg uha (Eustahijeve tube) otvaraju se baš na mestu gde se nos produžava ka grlu. Čim je dugo zapušen nos, dolazi i do zapušenja Eustahijevih tuba. A kad se one zatvore prestaje i normalno isticanje finog sekreta koji iz šupljine srednjeg uva odlazi u grlo. Čim se ovaj sekret nakupi u srednjem uvu stvaraju se idealni uslovi za razvoj bakterijske infekcije. Kada se to desi nastaje zapaljenje srednjeg uva – otitis media. Dete je plačljivo, uznemireno, loše jede, a često vrisne tokom sisanja. Dijagnoza se postavlja isključivo otoskopskim pregledom, kada lekar jasno vidi da li postoji zapaljenje ili ne. Pipkanje i pritiskanje uva nije put ka pravoj dijagnozi, posle koje sledi adekvatna i efikasna terapija.
* Bolovi u uvu
Deca sa zapušenim nosićem veoma često imaju bolove u uvu bez zapaljenja srednjeg uva. To se dešava zato što se često formira pritisak (naročito tokom gutanja, duvanja nosa ili brze promene nadmorske visine) na bubne opne. Bubne opne su opremljene velikim brojem nervnih završetaka koji prenose bol, pa je ovaj fenomen veoma bolan.
Da se ovo ne bi desilo evo nekoliko saveta za brzo i jednostavno otpušavanje nosića.
Kada i koliko puta otpušavati nosić kod beba?
Pre svakog obroka, a nikada posle podoja.
Razlog je jednostavan – dete će lepo i lako „primiti“ podoj, a „ispiranje“ nosića posle obroka može izazvati bljuckanje i povraćanje.
Kako se nosić pravilno čisti ?
* Za svaku nozdrvu ne treba više od jednog mililitra (1ml) rastvora, a kod beba u prvom mesecu života dovoljno je i pola mililitra. Zato nema potrebe da se izvlači više od 2 ml fiziološkog rastvora
* Ako niste sigurni da možete da „dozirate“ količinu rastvora po sistemu po pola u svaku nozdrvu, odmerite gore navedenu zapreminu (0,5 ili 1 ml) za jednu nosnicu, pa kada završite ponovo uzmite istu količinu i za preostalu nosnicu
* Glava mora biti postavljena „u stranu“ jer se tako izbegava nepotrebno slivanje veće količine rastvora niz grlo ka početnom delu dušnika što može izazvati nepotreban kašalj i „zagrcnjavanje“ bebe.
* Dok su bebe male (u prvih par meseci) ovo može obaviti jedan od roditelja, ali kada bebe ojačaju obavezno je da jedan roditelj (predlažemo tate) čvrsto drži bebinu glavu dok drugi (nežnije su mame) polako ispira nosić.
*Uvek se ispira „gornja“ nozdrva – desna kada je bebina glava okrenuta u bebinu levu stranu (i obrnuto). Ne treba snažno i brzo gurnuti klip šprice, već nežno i lagano
*Napravite pauzu od tridesetak sekundi između ispiranja leve i desne nosnice
Ako se beba zagrcne podignite je, polako okrenite napred, sa glavicom lagano ukošenom na dole (ne da visi uhvaćena za noge) i sve će proći za nekoliko trenutaka
Poštovani,
Beba ima 7 meseci i krci kad diše. Danju manje ali noću je bas jako izrazeno. Prvih 3 meseca smo joj redovno čistili nosić pa je krcanje prestalo, a sad nema sekreta da se izvuce, a deluje kao da je nosić pun i zapušen. Odavno ukapavamo fiziološki rastvor ali ne pomaže. I nekad noću spava otvorenih a nekad zatvorenih usta, ali isto krci. Da li je potrebna detaljnija analiza ili smemo da pokušamo sa nekim kapima ili rastvorom na bazi morske soli?
Hvala!
Da probate MARISSIMO baby sprej…strpljivo i uporno, pre svakog obroka.
Postovani,
jednaipomesecna beba ima zapusen nos od 10 tog dana. Sline ne cure vec se ponekad vide otvrdnute sline u nosicu, ali tesko dise nocu cuje je se krkljanje duboko i zbog toga se budi, nemirno spava i nervozno sisa. Inace na prvoj kontroli dobila kilogram i po. Kaka je zelena i cesto penasta. Bris nosa i grla u redu. Ispirem fizioloskim i aspiratorom. Sve ovo dugo traje i ne prolazi pa sam zabrinuta.
Hvala
Samo nastavute redovan „servis“ nosića do redovne kontrole kod Vašeg pedijatra…ovo može da traje još par nedelja!
Beba od 8. meseci ne moze uvecer da spava i iz nosića curi vodica. kada diše čuje se kao blago hrkanje. Pa me interesuje koje kapi da koristimo ili šta trebad a radimo, da li je šta zabrinjavajuće?
hvala!
Prečišćena morska voda je najbolji način da se bebi ocisti nos, a naš predlog je MARISSIMO baby sprej.
Zdravo
Moja beba je stara 25 dana ima zapusen nosic i malo je poceo kasljucati?
Sta mi predlazete protiv kaslja?
Nosic mu cistim fizioloskim rastvorom.
To je sve što za sada treba da se radi i da se beba prati.
Akp.odbija obroke ili ako teško i ubrzano diše – da se obavi.pregled kod Vašeg pedijatra.
Imam Bebicu 5 meseci zapusen mu je nosic vec 2 nedelje…
Koristim Fizioloski par puta dnevno i sa pumpicom izvlacim. Nista ne pomaze,uvece se budi nemozeda spava . Da li bi nesto drugo pomoglo?
Uzmite Marissimo baby sprej i da se redovno nosić ispira – uz aspiracije…ako za 10-tak dana ne bude bolje, da se obavi pregled kod Vašeg pedijatra.