Foto: Pixabay
Svi ti virusi liče jedni na druge – stvaraju sekret, koji je uglavnom bistar, „vodenast“.
Te viruse donose starije bate i seke, ali i mama i tata (naravno i brojna familija i prijatelji). Bebin imunitet je veoma oskudan, tako da veoma mala količina virusa može da zapuši nosić.
Iako u samom početku izgleda potpuno bezazleno, zapušen nosić ume da se pretvori u dosadan problem, koji se ponekad može nepotrebno iskomplikovati. Većina starije dece ume sama da se izbori sa zapušenim nosem, ali bebe naprosto traže našu pomoć – teško sisaju, uznemirena su, ponekad loše spavaju. Zato smo odlučili da novopočenim“ roditeljima pomognemo da razumeju ovaj problem i da ga jednostavno reše.
Koliko dugo može nosić da bude „blokiran“?
Do proleća!
Sa manjim ili većim pauzama će beba imati zapučen nosić nedeljama! Zato moramo da se obučimo da „servisiramo“ bebin nosić, držeći ga prohodnim i čistim.
Može li se desiti neka komplikacija?
Naravno, ako je nosić duže zapušen mogu se javiti posledice – evo glavnih:
* Zapaljenje srednjeg uva
Izvodni kanali srednjeg uha (Eustahijeve tube) otvaraju se baš na mestu gde se nos produžava ka grlu. Čim je dugo zapušen nos, dolazi i do zapušenja Eustahijevih tuba. A kad se one zatvore prestaje i normalno isticanje finog sekreta koji iz šupljine srednjeg uva odlazi u grlo. Čim se ovaj sekret nakupi u srednjem uvu stvaraju se idealni uslovi za razvoj bakterijske infekcije. Kada se to desi nastaje zapaljenje srednjeg uva – otitis media. Dete je plačljivo, uznemireno, loše jede, a često vrisne tokom sisanja. Dijagnoza se postavlja isključivo otoskopskim pregledom, kada lekar jasno vidi da li postoji zapaljenje ili ne. Pipkanje i pritiskanje uva nije put ka pravoj dijagnozi, posle koje sledi adekvatna i efikasna terapija.
* Bolovi u uvu
Deca sa zapušenim nosićem veoma često imaju bolove u uvu bez zapaljenja srednjeg uva. To se dešava zato što se često formira pritisak (naročito tokom gutanja, duvanja nosa ili brze promene nadmorske visine) na bubne opne. Bubne opne su opremljene velikim brojem nervnih završetaka koji prenose bol, pa je ovaj fenomen veoma bolan.
Da se ovo ne bi desilo evo nekoliko saveta za brzo i jednostavno otpušavanje nosića.
Kada i koliko puta otpušavati nosić kod beba?
Pre svakog obroka, a nikada posle podoja.
Razlog je jednostavan – dete će lepo i lako „primiti“ podoj, a „ispiranje“ nosića posle obroka može izazvati bljuckanje i povraćanje.
Kako se nosić pravilno čisti ?
* Za svaku nozdrvu ne treba više od jednog mililitra (1ml) rastvora, a kod beba u prvom mesecu života dovoljno je i pola mililitra. Zato nema potrebe da se izvlači više od 2 ml fiziološkog rastvora
* Ako niste sigurni da možete da „dozirate“ količinu rastvora po sistemu po pola u svaku nozdrvu, odmerite gore navedenu zapreminu (0,5 ili 1 ml) za jednu nosnicu, pa kada završite ponovo uzmite istu količinu i za preostalu nosnicu
* Glava mora biti postavljena „u stranu“ jer se tako izbegava nepotrebno slivanje veće količine rastvora niz grlo ka početnom delu dušnika što može izazvati nepotreban kašalj i „zagrcnjavanje“ bebe.
* Dok su bebe male (u prvih par meseci) ovo može obaviti jedan od roditelja, ali kada bebe ojačaju obavezno je da jedan roditelj (predlažemo tate) čvrsto drži bebinu glavu dok drugi (nežnije su mame) polako ispira nosić.
*Uvek se ispira „gornja“ nozdrva – desna kada je bebina glava okrenuta u bebinu levu stranu (i obrnuto). Ne treba snažno i brzo gurnuti klip šprice, već nežno i lagano
*Napravite pauzu od tridesetak sekundi između ispiranja leve i desne nosnice
Ako se beba zagrcne podignite je, polako okrenite napred, sa glavicom lagano ukošenom na dole (ne da visi uhvaćena za noge) i sve će proći za nekoliko trenutaka
Postovani, moja beba od 2 meseca vec 5 dana ima problem sa zapusenim nosicem. Naime, i pre nego sto se zapusio upraznjavali smo redovnu toaletu nosa 1-2 puta dnevno fizioloskim rastvorom, a poslednjih par dana to radimo 6-7 puta dnevno i uspevam da joj na taj nacin „isteram“ bas dosta providnog ili belicastog sekreta. Medjutim, juce i danas je sekret zuto-zelene boje i ima ga bas dosta sto me je dodatno zabrinulo. Ispiranje nastavljam, ali za svaku nozdrvu koristim i do 15 ml (3 puna sprica) fizioloskog, dok ne postane bistar sekret. Da li je to preterano? Inace, beba lepo jede, smeje se kad je budna, spava uz malo otezano disanje ali ne budi se i ne palce. Nismo je vodili kod pedijatra da ne „pokupi“ jos neki virus. Na osnovu ove slike, da li preporucujete ipak da posetimo pedijatra? Hvala unapred!
NIŠTA (pa ni zelemkaste slinice) NE ukazuje da beba ima ozbijan problem, već se radi o prehladi – blagoj virusnoj infekciji nosa.
Natsavite ispiranje nosića, a sve doke beba lepo jede, NEMA povišenu temperaturu i raspoložena je – nema potrebe da se ide na pregled.
Budite strpljii, u ovom uzrastu zapušen nosić (manje ili više) NEDELJAMA može da traje!
Više od 2 do 3 ml je BESMISLENO sa se sipa u nos 2-mesečnoj bebi.
Beba 16mes, jedno jutro se probudi sa zapusenim nosicem.Mi kapali rastvor sveze cedjenog crvenog luka i vode.odnos 1:5.To otpusi nosic odmah i posle toga svakih 2sata ispiramo fizioloskim.Po 5ml u spric, beba nagne glavu na levo, mi ubruzgamo u gornju i on naucio dune jako.I tako po 3 puta u svaku nozdrvu.Sline su providne, a cim ih cujem na sat, dva ja ubrizgavam fizioloski i ako nesto ostane, izvlacim na usisivac.Sad mu je malo suzno oko, ispiram fizioloskim za oko i stavljam hloramfenikol.Da li cestim tim ispiranjem mogu da uticem na sinuse ili ocni kanal.Da ne napravim vecu dtrtu, no korist.
Luk ZABORAVITE!
Ispirajte fizioloskim rastvorom, i to je za sada dovoljno. Oko se ispira 3% rastvorom borne kiseline za oči (ima ga u većim apotekama), a ako za 2 do 3 dana ne bude bolje – da se obavi pregled kod Vašeg pedijatra.
Postovani, moja beba ima osam meseci i zapusen nosić već nedelju dana, teško sisa a skoro ništa ne jede i nekako je kao utučena, kao da je nešto boli. Nema temperaturu. Šta da radim?
Da se sutra OBAVEZNO obavi pregled kod Vašeg pedijatra!
Poštovani, imam bebu od 2 meseca, sa 45 dana je beba bila u bolnici zbog bronhiolitisa, od kada je kući inhaliramo je fiziološkim nekoliko puta u toku dana i ispiramo nosić ujutru i uveče fiziološkim i preko dana je bebi nos skroz prohodan, ali noću se zapuši i cuje se krčanje,a ujutru posle fizioloskog ne mogu nista od slinica da izvučem, koji je vaš savet?
Samo nastavite ispiranje fizioloskim rastvorom! Ovo može trajatu nedeljama, pa budite strpljivi i uporni.
Ako beba lepo jede, aktivna je i vesela i lepo napreduje – ovo nije za brigu.
Moja beba ima 3 meseca,vec par dana joj je zapusen nosic. Pre toga sam ja bila prehladjena i ubrzo se njoj zapusio nosic ! Pedijatrijska sestra je rekla da uzmem Marisol kapi al one nisu nesto pomogle….posle toga smo probali fizioloski rastvor 0.3ml , posle toga sline budu tecnije i lakse se izvuku al se opet brzo zapusi. Bebica je vesela,redovno jede,lepo spava,probudi se kad joj se nosic bas zapusi. Zanima me da li je smemo iznositi napolje ako joj je nos zapusen,da joj ne pogorsa? Unapred hvala.
Kad nije „debeli“ minus i nije jak vetar – možete napolje.