Kako bebu treba zaštiti kada se izvodi u šetnju?
Bebu treba obući u tanku pamučnu majicu i pantalonice. Na glavu joj obavezno staviti šeširić sa velikim obodom, ali i naočare, koje štite od UV zračenja. Na kolica treba zakačiti suncobran, tako da beba bude sve vreme u hladu. U šetnje je najbolje ići do 10 sati pre podne i posle podne od 17 sati.
Kojim zaštitnim faktorom treba početi sa mazanjem bebe posle šestog meseca?
Odojčad stariju od šest meseci je potrebno mazati kremama sa zaštitnim faktorom, a oznaka na kremi treba da bude SPF 15 ili više, kao i da proizvod ima UVA filter. Krema se nanosi 20 minuta pre izlaska u šetnju, a ponovo se nanosi na svaka dva sata (ako je dete i dalje izloženo UV zracima).
Na odmoru, postupak je isti. Važno je znati da dete treba ponovo namazati kremom ako je bilo u vodi ili bazenčiću, iako nije prošlo dva sata. Uvek nosite suncobran na plažu. Direktno izlaganje suncu nikome ne koristi, a kamoli bebi ili malom detetu.
Da li kreme za sunčanje mogu da budu štetne?
Preparati za zaštitu od sunca mogu da budu štetni ako je dete alergično na određeni preparat. Pri kupovini zaštitnih krema treba obratiti pažnju da ne sadrže sastojak PABA, jer su mnoga deca osetljiva na njega.
Kada koristite novu kremu, namažite malu površinu i pratite da se ne pojavi osip, crvenilo ili svrab u naredna 24 sata. Tek tada možete da koristite zaštitnu kremu, posebno onu koja je namenjena bebama.
Anđelka Kotević, viša medicinska sestra, šef službe „Halobeba“ u Gradskom zavodu za javno zdravlje
Umereno izlaganje suncu bez stavljanja zastitnih krema je najbolje. Prvo ko zna cega sve ima u kremama i kako deluju na kozu kad se svakodnevno mazu. A drugo- te kreme blokiraju i sintezu vitamina D u kozi,a neke mame ne pustaju decu napolje bez mackanja. I onda vise stete nego koristi. U zivotu nisam namazala kremu za suncanje,a nikad nisam izgorela. Umerenost kao i u svemu.