Foto: Pixabay
Prolaze minuti, bude se i roditelji beba ide iz ruke u ruku, ali ne prestaje da plače. Ništa ne pomaže – pevanje, nošenje bebe, a onda, po pravilu, pravac u kola, pa u dežurnu pedijatrijsku ambulantu.
Mora li ovako?
Ne mora! Hajde da vidimo zašto beba plače i kako da joj pomognemo u toplini doma, bez nepotrebnog odlaska u dežurnu pedijatrijsku ustanovu.
● Zašto beba dugo plače, bez vidljivog razloga?
Uvek postoji neki razlog. Bebe u prvim mesecima ne plaču bez „debelog“ razloga. Ili su gladne, ili ih nešto boli – nema treće.
Mama lako prepoznaje plač gladi. Ipak, kad beba nije gladna, kada se sitoj bebi ponudi obrok, možda će da „povuče“ nekoliko puta, ali će onda okrenuti glavu i nastaviti da plače.
● Šta može da boli?
Evo najčešćih uzroka:
- Kod većine beba, to su bezazleni grčevi (kolike). Čak i ako nije bilo tako bolnih grčeva, oni mogu da se jave bilo kada, a naročito noću.
- Sledeći uzrok je zapušen nosić, što je često ovih dana i nedelja, a tako će biti do proleća.
- Može se desiti da beba ima malo jači oblik gljivične infekcije usta – soor, a to može da bude veoma bolno.
- Ponekad i ojed može da bude veoma bolan, naročito noću, ako se beba ukaki.
- Beba može snažno da plače i zbog kilice koja se uklještila, a koja je do tada ostala neprimećena, mada se kilica obično primeti pre nego što se uklješti.
● Zašto jako boli usred noći?
Postoji pojam – prag bola, a to je intenzitet (jačina) neke draži koja počinje da boli! E, noću je prag bola niži u odnosu na dnevno, budno stanje. Ako bismo napravili skalu jačine bola od 1 do 10, ono što danju boli jačinom 2, noću boli bar 5! Zato, sve što boli, jače boli noću.
● Šta treba da urade mama i tata?
Noćni plač kod beba koje su do tada bile potpuno zdrave, napredne, i koje su te večeri legle bez ikakvih tegoba – najčešće je bezazlen fenomen, bez obzira što izgleda strašno. Evo šta treba da se uradi, najbolje zajedničkom akcijom mame i tate:
- Prvo, suzbijte paniku – beba oseća maminu i tatinu uznemirenost, zato je nephodno da se potisne strah i smireno pristupi bebi.
- Nežno uzmite bebu iz kreveca, privite je uz sebe, tako da beba gleda (ili plače) u vas.
- Upalite svetlo, prošetajte nekoliko minuta po sobi i probajte da smirite bebu.
- Proverite da bebi nije zapušen nosić, to može da uzrokuje veoma bolnu situaciju. Kada je nos zaptiven, beba teško diše, što je čini nervoznom. No, tada je zapušen i mali kanal koji spaja srednje uho i nos. Zato se u šupljini srednjeg uha nakuplja sekret, a to „napinje“ bubnu opnu, što je veoma neprijatno i bolno! Ovo se često dešava i starijoj deci, ali je kod beba sve nekako manje, pa je dovoljno sasvim malo sekreta u „dubini nosića“ da napravi problem. Od velike pomoći može da bude „servis“ nosića – ispiranje fiziološkim rastvorom.
- Razgolitite bebu, možda je pretopljena. Rashladite je, ostavivši je samo u peleni par minuta. Ovo je naročito aktuelno tokom vrelih noći, kojih i dalje ima. Slično je i kad nije prevruće, ali je vazduh vlažan posle „tople“ kiše.
- Potom prepovijte bebu. Možda je napunila pelenu, pa je nervozna.
- Kada skinete bebu, pogledajte da nema ojeda oko čmarića i genitalija. Jer, to može da boli, naročito ako je dete kakilo.
- Pažljivo pogledajte predeo prepona i genitalija, da slučajno nema neke „budže“ koja je iskočila – možda je u pitanju kilica, koja takođe može da boli. Ne treba biti doktor da se vidi kilica.
- Kada ste presvukli bebu i videli da je sve u redu, ponudite je da jede. Ako se lepo najede, ubrzo će zadovoljno da zaspi! Naravno, u tom slučaju bi trebalo da je prošlo bar tri sata od prethodnog obroka. Ako je prošlo manje vremena, mala je verovatnoća da je dete gladno. Vrlo je moguće da su grčevi uzrok bolnog plača, a tada nije dobro davati bebi da jede! U toj situaciji, dete će „refleksno“ da sisa (iako nije gladno), pa će da proguta dosta vazduha, koji će da stigne u creva i pojača bolove zbog gasnih „mehurova“ koji rastežu creva (to su, u stvari, grčevi – kolike). Dakle, ako beba neće da sisa, nemojte da je terate, već je ponovo uzmite kod sebe i vašu ruku nežno stavite na njen stomačić – verovatno su grčevi uzrok bolnog plača.
- Ako posle nekoliko minuta ni to ne pomogne, a beba i dalje plače, treba primeniti „džoker terapiju“: dajte bebi pola kašičice Paracetamola (Eferalgan, Febricet, Paracet…), ili joj stavite polovinu čepića Eferalgana od 80 miligrama u guzu. Sačekajte 10 do 15 minuta, pa ćete videti kako će beba lepo da nastavi da spava! Ovaj manevar čuvajte za noć, nemojte da ga ponavljate više od dva puta dnevno bez konsultacije sa vašim predijatrom.
Pozdrav
Imam bebaca napunio 1 misec prije par dana i sve je super,zdrava beba,priko noci se 2 puta budi da sisa ali priko dana je nemoguc.malo zaspe i onda se prene i place da ga je smirim i to jedino se smiri kad ga stavim na grudi da sisa.dali su grcevi u pitanju ili mozda jos privikavanje na vanjski svijet jer kad po danu zaspe trza,rukice mu stalno trzaju kao da nesto sanja pa se prepadne
Molim odgovor i pomoc
Ako beba lepo jede i dobuja na težini – ovo su skoro sigurno grčevi!
Detaljjije pogledajte na LINKU https://www.mojpedijatar.co.rs/grcevi-kod-beba-infantilne-kolike/
Zddravo . Moja beba ima 5,3 meseca kad doji stalno se gurka na stranu natezese takode po danu spava svega 2sata ali nocu spava budise place ima zapusen nosic tek od rodjenja bila sam na kontrollu kazu da je beba ok ali ima problem sa hipoterijom jer nemoze da drzi glavu . Ali hvala bogu ona napreduje bez ikakvi fizikoterapista drzi glavu normalno . Ali molim vas dali mozete dami date neki savjest za moju bebu . Takodje gladna je oce da doji kaj je uzmem ona nece gurka glavu na stranu i nece da doji place jer je gladna . Nocu nikad ne doji do 6-7ujutru molim vas dami odg
Ako beba lepo napreduje – dobija na težini, NEMA razloga za brigu što se dojenja tiče. Nastavite da dojite bebu, kada ona želi i koliko hoće.
Glavna stvatr za bebe sa hipotonijom je redovno vežbanje uz kontrolu i praćenje fizijatra.
Imam bebu od 9 meseci,uhwatili smo rutinu da spawa od 21 do 00 zatim se probudi da siki i nastawlja sa spawanjem do 6 ujutru. Medjutim imala je upalu usiju i od kako smo to izlecili ona se budi nocu i kenka,i to na swakih 3 sata,nije gladna,niti mokra,ni nosic joj nije zapusen,samo se kezi… molim was da mi kazete kako da se wratimo na staru rutinu
Lako i teško! Lako – ne dajete noćne obroke, a teško – morate da izdržite bebino plakanja i negodovanje.
Pozdrav.Nasa beba ce uskoro da puni sedmi mesec ali i dalje se desi da se budi noću i to budi se tako da vrišti,place i jedva mozemo da ga smirimo.Nema jos zubice.Da li je moguce da sanja nešto ili ga nesto muci.Nekada se budi po dva tri puta.I posle ujutru u 6 se probudi i nece da spava do 9.Ne znam sta da radimo da spava.Od rodjenja je prespavao ukupno 10 noci.Probala sam da ga ne uzimam nego da ga smirujem u krevetcu ali onda jos gore bude jos više vristi…
Ako beba lepo jede i napreduje, vesela je i aktivna tokom dana – NIJE bolesna, već spada u „takvu decu“ koja se bude!
NEMA tačnog uzroka koji bi se mogao okriviti za ovu pojavu, ali zubići jesu jedan od mogućih problema.
„Leka“ nema, a ko ovo reši – proslaviće se!
Pozdrav,
Bebac je usao u peti mesec. Na svaka trip do cetiri sata, Sisa, nakon cega dobije I dohranu ( aptamil Pre samo zamenili Aptamilom 1). Ne kaki cesto. Imao je grceve, to smo prevazisili valjda, ali u poslednjih nekoliko Dana se konstantno budi, danju I nocu, histericno place, jeca dok spava, prosto je napeto. Dok je budan, sve je okej, cim mu se prispava, pocinje nervous, malo zaspi I sve u krug. Lepo napreduje, krofnica je mala, Ali nesto ga muci jako.
Teško je reći bez pregleda, ali je moguće da su zubići počeli da guraju desni i uzrokuju nervozu i bol, naročito kad beba spava.