Foto: Pixabay
Prolaze minuti, bude se i roditelji beba ide iz ruke u ruku, ali ne prestaje da plače. Ništa ne pomaže – pevanje, nošenje bebe, a onda, po pravilu, pravac u kola, pa u dežurnu pedijatrijsku ambulantu.
Mora li ovako?
Ne mora! Hajde da vidimo zašto beba plače i kako da joj pomognemo u toplini doma, bez nepotrebnog odlaska u dežurnu pedijatrijsku ustanovu.
● Zašto beba dugo plače, bez vidljivog razloga?
Uvek postoji neki razlog. Bebe u prvim mesecima ne plaču bez „debelog“ razloga. Ili su gladne, ili ih nešto boli – nema treće.
Mama lako prepoznaje plač gladi. Ipak, kad beba nije gladna, kada se sitoj bebi ponudi obrok, možda će da „povuče“ nekoliko puta, ali će onda okrenuti glavu i nastaviti da plače.
● Šta može da boli?
Evo najčešćih uzroka:
- Kod većine beba, to su bezazleni grčevi (kolike). Čak i ako nije bilo tako bolnih grčeva, oni mogu da se jave bilo kada, a naročito noću.
- Sledeći uzrok je zapušen nosić, što je često ovih dana i nedelja, a tako će biti do proleća.
- Može se desiti da beba ima malo jači oblik gljivične infekcije usta – soor, a to može da bude veoma bolno.
- Ponekad i ojed može da bude veoma bolan, naročito noću, ako se beba ukaki.
- Beba može snažno da plače i zbog kilice koja se uklještila, a koja je do tada ostala neprimećena, mada se kilica obično primeti pre nego što se uklješti.
● Zašto jako boli usred noći?
Postoji pojam – prag bola, a to je intenzitet (jačina) neke draži koja počinje da boli! E, noću je prag bola niži u odnosu na dnevno, budno stanje. Ako bismo napravili skalu jačine bola od 1 do 10, ono što danju boli jačinom 2, noću boli bar 5! Zato, sve što boli, jače boli noću.
● Šta treba da urade mama i tata?
Noćni plač kod beba koje su do tada bile potpuno zdrave, napredne, i koje su te večeri legle bez ikakvih tegoba – najčešće je bezazlen fenomen, bez obzira što izgleda strašno. Evo šta treba da se uradi, najbolje zajedničkom akcijom mame i tate:
- Prvo, suzbijte paniku – beba oseća maminu i tatinu uznemirenost, zato je nephodno da se potisne strah i smireno pristupi bebi.
- Nežno uzmite bebu iz kreveca, privite je uz sebe, tako da beba gleda (ili plače) u vas.
- Upalite svetlo, prošetajte nekoliko minuta po sobi i probajte da smirite bebu.
- Proverite da bebi nije zapušen nosić, to može da uzrokuje veoma bolnu situaciju. Kada je nos zaptiven, beba teško diše, što je čini nervoznom. No, tada je zapušen i mali kanal koji spaja srednje uho i nos. Zato se u šupljini srednjeg uha nakuplja sekret, a to „napinje“ bubnu opnu, što je veoma neprijatno i bolno! Ovo se često dešava i starijoj deci, ali je kod beba sve nekako manje, pa je dovoljno sasvim malo sekreta u „dubini nosića“ da napravi problem. Od velike pomoći može da bude „servis“ nosića – ispiranje fiziološkim rastvorom.
- Razgolitite bebu, možda je pretopljena. Rashladite je, ostavivši je samo u peleni par minuta. Ovo je naročito aktuelno tokom vrelih noći, kojih i dalje ima. Slično je i kad nije prevruće, ali je vazduh vlažan posle „tople“ kiše.
- Potom prepovijte bebu. Možda je napunila pelenu, pa je nervozna.
- Kada skinete bebu, pogledajte da nema ojeda oko čmarića i genitalija. Jer, to može da boli, naročito ako je dete kakilo.
- Pažljivo pogledajte predeo prepona i genitalija, da slučajno nema neke „budže“ koja je iskočila – možda je u pitanju kilica, koja takođe može da boli. Ne treba biti doktor da se vidi kilica.
- Kada ste presvukli bebu i videli da je sve u redu, ponudite je da jede. Ako se lepo najede, ubrzo će zadovoljno da zaspi! Naravno, u tom slučaju bi trebalo da je prošlo bar tri sata od prethodnog obroka. Ako je prošlo manje vremena, mala je verovatnoća da je dete gladno. Vrlo je moguće da su grčevi uzrok bolnog plača, a tada nije dobro davati bebi da jede! U toj situaciji, dete će „refleksno“ da sisa (iako nije gladno), pa će da proguta dosta vazduha, koji će da stigne u creva i pojača bolove zbog gasnih „mehurova“ koji rastežu creva (to su, u stvari, grčevi – kolike). Dakle, ako beba neće da sisa, nemojte da je terate, već je ponovo uzmite kod sebe i vašu ruku nežno stavite na njen stomačić – verovatno su grčevi uzrok bolnog plača.
- Ako posle nekoliko minuta ni to ne pomogne, a beba i dalje plače, treba primeniti „džoker terapiju“: dajte bebi pola kašičice Paracetamola (Eferalgan, Febricet, Paracet…), ili joj stavite polovinu čepića Eferalgana od 80 miligrama u guzu. Sačekajte 10 do 15 minuta, pa ćete videti kako će beba lepo da nastavi da spava! Ovaj manevar čuvajte za noć, nemojte da ga ponavljate više od dva puta dnevno bez konsultacije sa vašim predijatrom.
Postovani,
Beba ima 2 meseca. Poslednjih 15 dana se budi nocu po 4 puta, dosta prdi u snu i kao da je to muci. Ja joj ponudim da sisa svaki put, ali me interesuje koliko puta bih trebala da mu dam da sisa (nocu) za bebu tog uzrasta i kako da izbacim bar neki nocni podoj? Inace danju lepo spava i sisa na 3h, na poslednjoj kontroli je dobio 800g.
Ovo su TIPIČNI grčevi!
NIKAKO ne treba nuditi podoj (tokom noći) ako nije.prošlo 3 sata od prethodnog.
Detaljnije o grcevima pogledajte na LINKU https://www.mojpedijatar.co.rs/grcevi-kod-beba-infantilne-kolike/
Dobar dan. Imam djevojcicu od godinu i 3 mjeseca,koja i sad trazi flasicu tokom noci 2 do 3 puta.preko dana jede sve, nije izbirljiva,ali umjereno,do desetak zalogajcica.pred spavanje pojede plazmu,ili griz,keksolino, cokolino..sve spremam na gusto,dok za nesto drugo i nije bas raspolozena.napominjem da joj uvece dajem podgrijano ad mlijeko bez ikakvih dodataka iako sam probala,ali odbija sve osim mlijeka
Vasa beba se nocu NE budi zato sto je gledna nego sto ste joj napravili veoma losu naviku !
Treba ODMAH izbaciti ove besmislene nocne obroke . Moracete izdrzati bebino negodovanje ali nema drugog puta .
Moja beba ima 15.5 mj. i nocas i jos par puta se probudila sa histericnim placom. Po 15 min.place bez utjehe. Sta god napravim,uradim dam…nista ne pomaze…jednostavno prestane samo. Fora je u tome sto se pocne izvrtati okretati,nmg ju odrzati kako treba.Do sada se nije budila tako nocu,bilo je vise danju poslije sat vremena spavanja isplace se histericnim placom i poslije zaspi nazad. Pa ne da bi bila gladna ili zedna…zasto to radi?
Ako se preko dana ponaša normalno – vesela je i aktivna, ovo NIJE za brigu!
NAprosto naiđu „faze“ plakanja u snu, a uzroke je gotovo nemoguće precizno utvrditi – obično su to loši snovi, zubići…
Ponekad je nemiran san uvodu u neku virusnu infekciju, ali so tobično brzo videi narednog dana
Mi imamo „problem“ sa nasom 4 mesecnom cerkom.. Lepo napreduje, na zadnjoj kontroli sa 3 meseca je imala 7kg, sisa majcino mleko ali na flasicu, i uglavnom je to na svaka 3 sata po 130-140ml.. Zadnjih nedelju dana imamo sou kada treba da zaspi uglavnom uvece i nocu..njoj se spava ali kao da se odupire da zaspi pa posle place i sva se uznemiri, unervozi..u krevetcu, na krevetu, na rukama, u kolicima.. Nema sanse da zaspi dok nas bar pola sata neistrenira.. Preko dana relativno dobro zaspi bez takvih zezanja, ali spava po 15-20min i budi se.. I posle ide ono glavno..kada zaspi, posle nekog vremena 15,20,30min pocinje eksplozivni plac, bez najave i upozorenja..ne pomaze ni voda, caj, cucla, nosenje na rukama..nista..dere se i dere, ali oci ne otvara.. Ona spava i tacno se primeti da sanja nesto (ispod kapaka se vidi kao da koluta ocima)..ali nikako da je probudimo. Sve smo probali, ona se ne budi dok joj se ne da mleko iako je pre nepuna dva sata sisala.
Da li to znaci da joj jej malo to sto joj dajemo i treba dohrana ili je u pitanju nesto drugo?
KAda beba ovako SJAJNO napreduje – NIJE gladna!
Zašto se budi – to je nemoguće tačno utvrditi, ali se ovo naprosto dešaava. Strpljenje je neophodno, jer ova „faza“ može da potraje od par nedelje do nekoliko meseci!
Moja beba ima 3 meseca i vec se par puta desava da place u snu i po 10, 15 min i da je ne mogu probuditi niti smiriti. Inace nocu lepo spava. Sta moze biti? Pozdrav
To je POTPUNO normalna pojava kod beba ovog uzrasta!