Kako se kašalj leči?
Ovde važi pravilo – izlečiti uzrok, pa će i kašalj prestati!
Ipak, postoje situacije kada treba smiriti kašalj koji ometa normalno izlečenje deteta.
-Primer je dosadni nadražajni kašalj koji je toliko uporan da deca ne mogu normalno da funkcionišu. Ne spavaju, slabije jedu i stalno kašlju. Kako se najčešće radi o virusnim infekcijama koje se ne mogu izlečiti lekovima, dete mora samo da se izbori sa virusom. Ali za to treba najmanje neokoliko dana, a sve to vreme ono uporno kašlje.
Tada se daju lekovi „smirivači“ kašlja (antitusici) koji ne leče, ali umiruju tegobe. Oni deluju na receptore za kašalj, a neki od njih smiruju i centre za kašalj u centralnom nervnom sistemu. Sinetus (Omnitus, Sinecod) su tipični predstavnici ove grupe lekova dok je Pholcodine takođe antitusik, sa nešto jačim „centralnim“ efektom. Ovi lekovi se NE DAJU kod blažih formi kašlja ali ako se dete budi noću, treba ih uključiti u terapiju, naravno uz dogovor sa pedijatrom.
-Produktivni kašalj se obavezno leči «udarom» na uzrok kašlja. Uz kauzalnu terapiju (lečenje uzroka kašlja) dete treba da uzima dosta tečnosti koja je najbolji „razređivač“ sekreta u disajnim putevima.
Kod najvećeg broja dece sa ovom vrstom kašalja nije potrebna terapija mukoliticima (lekovima koji „razvodnjavaju“ sekret), već je dovoljno uzimati malo više čajeva i vode. Ovi lekovi su rezervisani za mališane koji pate od hroničnih plućnih bolesti sa velikom količinom skreta.
-„Svirajući“ kašalj se uvek leči! Bronhodilatatori uspešno rešavaju problem, ali je nekada potrebna i dodatna terapija, a kod neke dece i profilaksa (dugotrajno preventivno lečenje) koja se sprovodi pod kontrolom pedijatra alergologa.
-Postoji posebna vrsta kašlja koji traje dugo (nedeljama i mesecima) i koji „s vremena na vreme“ pravi ozbiljne probleme detetu. Ovaj hronični kašalj zahteva medicinsko ispitivanje koje se radi korak po korak (od najjednostavnijih analiza do sofisticiranih dijagnostičkih procedura). Veliki deo ispitivanja može obaviti pedijatar, ali je često potreban pregled pulmologa – alergologa koji će najbolje isplanirati dalje praćenje deteta i odrediti eventualnu terapiju.
Pozdrav imam djete od 19 mjeseci koristi salbutamol inhalacije ciscenje 3-4 puta dnevno pije bisoleks no nikako nosic temeljito ocistit
Nosić ispirajte fiziološkim rastvorom i sekret iz nosa izvlačite pumpucom ili noskom.
Molimo vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto comentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Postovani,dete ima nepunih 13 meseci i kaslje nekih dve do tri nedelje.Bili smo kod lekara na samom pocetku,dr je rekla da samo pratimo i tretiramo nosic fizioloskim rastvorom.Meljutim,ima nekih nedelju dana kako se zakaslje nekad izbaci slajm ali ga cesce ga proguta,i cuje se blago sistanje u grudima.Dete normalno jede,nema temperaturu,nosic je prohodan,samo je bojazan sta sa tim slajmom i sistanjem u grudima?Pozdrav i hvala
Ako se ovaj zvuk izgubi posle cišćenja nosa ili kašlja – nema.mesta za brigu.
Postovani,
dete ima 21 mesec, od septembra je krenuo u vrtic i od tada konstantno kaslje, nocu ga cak taj kasalj i probudi. Doktorka nam ne daje nikakvu terapiju, ali pluca su „cista“. Da li su potrebna neka dodatna ispitivanja?
Hvala unapred
Odlična procena Vaše doktorke!
Sve dok dete NEMA povišenu temperaturu, lepo jede, aktivna je i napredna – nikakva dodatna ispitivanja ne treba sprovoditi, osim da se dete prati.
To su „vrtićki“ virusi kojih ima preko 200 tipova, pa kruže među decom.
Postovani zanima me dali mala beba od dva meseca i cetri nedelj moze da pije neki sirup za kasalj (zapusen joj nosic i sekrt joj silazi u grlo i tera je da kaslje) ili da pije da izbaci taj sekrt, dali sme nesto da pije?
Da se NE DAJE bilo koji sirup!!!
Samo da se nosić redovno čisti, i to je za sada SVE što treba da se radi.
hvala na mnogim informacijama jer svaki roditej misli na najgore dok nesto ne nauci .