Prema njihovim rečima, uzrok toga je što roditelji zbog obaveza retko komuniciraju sa decom, već se trude da ih zabave mobilnim telefonima i tabletima.
Stručnjaci kažu da svako dete koje do napunjene treće godine ne počne da izgovara smislene reči, odmah treba odvesti kod logopeda.
Predsednica Udruženja logopeda Srbije Neda Milošević kaže za „Informer“ da je najveći problem što savremeni roditelji zbog mnogo obaveza nemaju vremena da budu sa svojom decom i da sa njima pričaju.
„Mame i tate uglavnom decu zabavljaju dečjim kanalima i mobilnim telefonima i tako ostvaruju samo pasivnu komunikaciju, koja uopšte ne razvija govor. Igranje igrica, gledanje nemih crtaća ili onih na engleskom jeziku samo zbunjuje decu, koja umesto da počnu da pričaju, uglavnom samo mumlaju ili se sporazumevaju pokretima“, kaže Miloševićeva.
Prema njenim rečima, govor je urođena sposobnost, ali je uticaj sredine veoma važan i odrasli moraju dosta da rade sa decom dok ne izgovore prve reči.
„Dete najkasnije do 18 meseci treba da razume sve što mu roditelji govore i da već ponavlja pojedine reči. Do dve godine deca treba da govore proste rečenice ili da povezuju dve-tri smislene reči. Ukoliko dete ne govori do svoje treće godine, obavezno bi trebalo da se roditelji obrate logopedu, koji će da uradi testove i utvrdi zbog čega dete ima problem, a potom da započne vežbe“, objašnjava ona.
Pedijatar dr Saša Milićević upozorava na alarmantnu situaciju među mališanima koji sve kasnije počinju da govore i sklapaju rečenice.
„Gledajući u telefon, deca su navikla da ćute i sve rade pokretima prstiju. Zato mališani do tri, čak i četiri godine sve traže pokretom ruku jer nemaju naviku da govore i obraćaju se drugima. To sve veoma loše utiče na psihu i motoriku dece. Zbog toga imamo poražavajuću statistiku i činjenicu da današnja deca do četvrte godine uopšte ne pričaju kako treba. Njihov fond reči je minimalan, jedva znaju osnovne reči ‘mama, ‘ tata’, ‘hajde’, ‘daj'“, ističe dr Milićević.
Psihoterapeut dr Zoran Milivojević saglasan je sa tvrdnjama stručnjaka i smatra da, koliko su krivi mobilni telefoni, podjednako su odgovorni i roditelji koji idu linijom manjeg otpora i bukvalno „čitaju misli“ svojoj deci.
„Jasno je da deca već sa godinu-dve uspešno barataju mobilnim telefonom i gledaju ono što im se sviđa, bez potrebe da razgovaraju, igraju se i druže sa ostalom decom. Ali isto tako su najveći krivci i roditelji koji na prvi pokret ili mimiku deteta reaguju i daju mu ono što traži, umesto da ga nateraju da izgovori rečenicu i da im se obrati. To je pogrešno, dete uči da govori slušajući razgovore okoline i obraćanje roditelja. Na taj način razvija veštinu slušanja, širi vokabular i usvaja govor“, objašnjava dr Milivojević.
Izvor: Mondo
Čitam i potpuno se slažem
Neka deca su ok, neka deca lagano progovore kao što lagano prohodaju. Ali nekoj deci je zaista potrebno mnogo rada …
Prvo prepricava pricu koja je aktuelna, nista novo, drugo, ocito da nije majka…
Sa tri godine ako ne govori ,meni rekli sa dve ako ne govori i dobismo tretman jednom mesecno a sada sa tri je progovorila ali smo na vreme poceli. Mozda ne vole da rade sa malo decu jer su nemirnija..
Ne slazem se sa prethodnim komentarom… sta je po vama limitirajuce vreme? Moj decak od nepune tri godine sada neko vreme vec ide kod logopeda i kako smo ukinuli tv i tablet on je drugo dete, dete koje sa vecim interesovanjem posmatra sve oko sebe, crtani dva je ok i to je max 10 min e sad koliko deca stvarno provode vremena to je pitanje…
Pola od ovoga nema smisla! Zivim daleko u inostransrvu i naravno da deca gledaju strane crtane i nista im ne fali! Gledam decu koja sa dve god pricaju po malo oba jezika. Zaista ovaj clanak nema smisla! Slazem se da tel i ipads dodatno otezavaju situaciju alu ovo je 21 vek i jednostavno ne mozes zabraniti deci kada si i ti sam na tel vecinu vremena. Treba limitirati vreme! Deca mogu da gledaju crtane na engleskom slobodno,apsolutna glupost izrecena u tekstu!!!!