Iako komplikacije zavise od uzročnika, zajednička komplikacija svih proliva je gubitak tečnosti koji se stručno naziva dehidracija. Dete ne gubi samo vodu, već i elektrolite (na primer natrijum, kalijum…) koji se veoma bitni za normalno funkcionisanje dečjeg organizma. Zato je glavni zadatak terapije nadoknaditi izgubljenu tečnost.
Dehidrirano dete je nemoćno, pospano, često naizmenično nervozno i obamrlo, nema želju da jede i pije i deluje veoma iscrpljeno. To je stanje koje valja izbeći!
Kod bakterijskih crevnih infekcija (kakva je Samonela) se, kod dece sa slabijim imunitetom može desiti širenje bakterije u krv, pa i po celom organizmu. Slična komplikacija se može desiti deci koja su iscrpljena i neadekvatno lečena prvih dana bolesti. Srećom, ovo se retko dešava, ali traži bolničko lečenje.
- Kako roditelji mogu da pomognu detetu kada ima proliv?
Prvi korak je nadoknada tečnosti (rehidracija)!
To je najvažniji aspekt borbe protiv proliva. Gubitak telesne tečnosti i sastojaka koji se u njoj nalaze može značajno da ugrozi zdravlje deteta, a nagli gubitak velike količine telesne vode može čak da ugrozi i život. To se, srećom, veoma retko dešava, a ako se na vreme počne adekvatna nadoknada tečnosti, opasnosti nema.
Najprirodniji način nadoknade izgubljene vode je na usta – oralna rehidracija, a prvo pitanje je šta dati detetu da pije. Za takve situacije postoje preparati koji imaju optimalan odnos šećera i minerala za oralnu rehidraciju, a rastvaraju se u vodi. Ohlađen biljni čaj (od nane, na primer) sa malo šećera, ili negazirana mineralna voda – predstavljaju odlične alternative.
Glavni princip oralne rehidracije je često po malo. To znači da se manjem detetu daje jedna do dve kašičice tečnosti na pet do deset minuta. Veće dete može da popije par gutljaja (ne više od 20-30 mililitara) tečnosti, ali takođe sa pauzama od desetak minuta. Ne treba izlaziti u susret deci koja traže voćne sokove ili gazirane napitke.
Oralna rehidracija deteta traži veliko strpljenje, upornost i preciznost, naročito kada je dete malo. Ipak, treba znati da je jedina preostala mogućnost davanje tečnosti kroz venu – intravenska rehidracija, koja se sprovodi u zdravstvenim ustanovama.
Moje dete je imao operaciju suzeno crevo 3 dan zivota a sada kad je krenuo da jede i da pije mleko ima tvrdu stolicu i jako trdo kaki i tesko a ponekad ima mekanu stolicu a i onda tesko kaki.. Neznam sta treba da uradim? On ce sada da napuni 7meseci i pije dvokracinsko mleko i jede kase i supice pa imam tvrdu i mekanu stolicu ali opet mi tesko kaki.. Neznam sta da radim?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Nase dijete ima 18 mjeseci ima proliv skoro nedelju, sa sluzom zadnjih par dana. Boja proliva je ponekad zuta i ponekad zelenkasta. Mi zivimo u Svedskoj. Porodica Lazic!
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Dete 19 meseci vec 3 dana ima jako retku stolicu.
Sta sme da mu se da od lekova i hrane?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra