2. Ograničite tehnologiju i povežite se emocionalno sa svojom decom
– Iznenadite ih cvećem, nasmejte se, stavite poruku punu ljubavi u njihov ranac ili ispod jastuka, iznenadite ih ručkom napolju radnim danom, plešite zajedno, puzite zajedno, tucite se jastucima.
– Zajedno večerajte, organizujte igranje društvenih igara, vozite bicikl, šetajte uveče s baterijskim lampama.
3. Vežbajte odgađanje zadovoljenja njihovih potreba
– Pustite ih da čekaju!!! U redu je imati ‘dosadno mi je’ vreme – ovo je prvi korak do kreativnosti.
– Postupno povećavajte vreme između ‘treba mi’ i ‘dobijam’.
– Izbegavajte korišćenje tehnologije u automobilima i restoranima, a umesto toga ih učite da čekaju pričanjem i igranjem igara.
– Ograničite stalno grickanje.
4. Naučite decu da obavljaju jednoličan posao od malena kao da je to podloga za ‘sposobnost rada’ u budućnosti
– Slaganje odeće, pospremanje igračaka, spremanje odeće, slaganje namirnica, postavljanje stola, pravljenje ručka, vađenje hrane iz kutije za užinu, slaganje kreveta…
– Budite kreativni. Od početka to učinite podsticajnim i zabavnim, tako da njihov mozak to povezuje s nečim pozitivnim.
5. Učite ih socijalnim veštinama
Učite ih da slušaju druge, da dele, gube/pobeđuju, prave kompromise, daju komplimente drugima, govore ‘molim te’ i ‘hvala’.
Iz mog iskustva, deca se menjaju onoga trenutka kad roditelji promene svoj način vaspitanja. Pomozite svojoj deci da uspeju u životu vežbajući i jačajući njihov mozak što pre!“
Viktorija je magistar radne terapije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Torontu i profesor kineziologije i zdravlja na Univerzitetu u Jorku. Osnivač je i direktor multidisciplinarne klinike u Torontu, u Kanadi, namenjene deci s problemima u ponašanju, društvenim odnosima, emocionalnim problemima i problemima u učenju. Viktorija, zajedno sa svojim timom, pomogla je stotinama porodica širom Kanade i sveta, i često gostuje na predavanjima kod učitelja i roditelja.
Tekst prevela i prilagodila: Marina Roksandić
Izvor: Iskrawaldorfhrvatska.hr/Yumama
Komentari 0