Foto: Pixabay
Dakle, ono što je najvažnije u udahu (kiseonik) i izdahu (ugljen dioksid) prenosi upravo hemoglobin.
Koliko je važan kiseonik za naše telo ne treba posebno objašnjavati – bez kiseonika NEMA života! Slično je i sa ugljen dioksidom koji se mora izbaciti iz organizma. Zato je hemoglobin ključni sastojak eritrocita!
- Gde se stvara u organizmu?
Kao i sve krvne ćelije i eritrociti se stvaraju u koštanoj srži. Tu se i hemoglobin „pakuje“ u crvena krvna zrnca, pa je koštana srž prava fabrika za proizvodnju hemoglobina i eritrocita.
- Šta je važno za dobru vrednost hemoglobina?
Pre svega GVOŽĐE, a podrazumeva se da je dete zdravo i da je koštana srž „vredna“ i lepo radi.
Bez gvožđa naprosto nema dovoljno hemoglobina, a gvožđe stiže hranom. Prvih šest meseci bebinog života gvožđe stiže iz bebine jetre gde je „uskladišteno“ tokom trudnoće. Zato je važno da buduća mama vodi računa o ishrani i da njen hemoglobin bude dobar!
Dakle, u prvih šest meseci nema potrebe (zdravoj deci) dodavati gvožđe.
- Šta može da smeta stvaranju hemoglobina?
Kad nema gvožđa nema ni dovoljno hemoglobina, a to znači da beba od šest meseci mora da unosi prirodno gvožđe, a kvalitetno meso, a kasnije i žumance, su najbogatiji gvožđem.
Previše kravljeg mleka OMETA normalnu resorpciju („uzimanje“) gvožđa iz creva jer sadrži soli koje „privežu“ gvožđe za sebe i izbace ga stolicom, umesto da se putem krvi dopremi u koštanu srž. Zato pedijatri (s pravom) NE vole kravlje mleko u prvoj godini života.
Poštovani,
Beba ima 11 meseci i danas smo joj vadili krv i hemoglobin je 112.Ona svaki dan jede meso pileće, ćureće ili juneće i takodje jede pileću džigericu i žumance i na taj način unosi prirodno gvožđe.Naš pedijatar joj je ipak prepisao ferrum sirup 3 ml jednom dnevno s tim da postepeno uvodimo od 1 ml pa do 3 ml i plus c vitamin kako bi se bolje apsorbovalo Fe.Interesuje me vase mišljenje da li ovde ima potrebe za ovim sirupom pošto ne znam ni dal ce ga beba prihvatiti.Hvala
Ovo je sasvim korektan hemoglobin za bebu obog uzrasta – BEMSILENO je davanje preparata gvožđa!
SAMO da se poveća PRIRODNO gvožđe (meso i žumance)!
Postovanje, Moje dete od 17m pije gvozdje zbog niskog hemoglobina vec mesec dana, sada treba da uradimo ponovo krvnu sliku pa me zanima da li treba napraviti pauzu u pijenju gvozdja par dana ili ne, krv vadi iz prsta i bitan nam je hemoglobin.
Do nalaza treba piti preparat gvožđa BEZ prekidanja!
Moja beba ima 3 meseca i skoro smo radili krvnu sliku i hemoglobin mu je 95, kako bi mu mogla poboljsati rezultate s’obzirom da ga samo dojim?
NIKAKO, osim davanjem preparata gvozđa. Ipak, to treba da proceni Vaš pedijatar posle pregleda deteta.
Pozdrav, molim vas savjet. Kćer je sada stara 14 mjeseci, prije mjesec dana smo bile bolesne i na bolničkom liječenju, hemoglobin joj je nakon otpusta bio 94, pedijatrica je pripisala sirup Ferrum, danas smo obavile kontrolno vađenje krvi i hemoglobin joj je na 120, a njena pedijatrica je rekla da i dalje mora piti taj sirup i to SLIJEDEĆA 3 MJESECA. Je li to normalno? Ne bih htjela dijete bespotrebno „šopati“lijekovima.
Ima smisla da se lek daje još 4 nedelje, pa da se popune rezerve gvoždja u bebinom organizmu.
Mojoj bebi je sest mjeseci i hgb je 102 ,pedijatar je prepisao referum 2×7,5 ml … ali skroz lose je prihvatio, obzirom da ga muce zubici, nisam ga forsirala vec sam nakon dva dana prestala da ga dajem.
Interesuje me, DA LI UOPSTE IMA POTREBE ZA TIM SIRUPOM i da li mogu ishranom (mesom i zumancetom) da mu popravim hemoglobin? I da li je u toku ove terapije problematicno samo kravlje mlijeko ili i majcino mlijeko? Smijem li dojiti dijete normalno u toku davanja terapije (referuma)?
Ova vrednost NE ZAHTEVA terapiju gvožđem! Ova vrednost odgovra FIZIOLOŠKOJ anemiji – dakle NIJE bolest!
Svakako treba postepeno povećati unos prirodnog gvožđa (meso i žumance).