Foto: Pixabay
Dakle, ono što je najvažnije u udahu (kiseonik) i izdahu (ugljen dioksid) prenosi upravo hemoglobin.
Koliko je važan kiseonik za naše telo ne treba posebno objašnjavati – bez kiseonika NEMA života! Slično je i sa ugljen dioksidom koji se mora izbaciti iz organizma. Zato je hemoglobin ključni sastojak eritrocita!
- Gde se stvara u organizmu?
Kao i sve krvne ćelije i eritrociti se stvaraju u koštanoj srži. Tu se i hemoglobin „pakuje“ u crvena krvna zrnca, pa je koštana srž prava fabrika za proizvodnju hemoglobina i eritrocita.
- Šta je važno za dobru vrednost hemoglobina?
Pre svega GVOŽĐE, a podrazumeva se da je dete zdravo i da je koštana srž „vredna“ i lepo radi.
Bez gvožđa naprosto nema dovoljno hemoglobina, a gvožđe stiže hranom. Prvih šest meseci bebinog života gvožđe stiže iz bebine jetre gde je „uskladišteno“ tokom trudnoće. Zato je važno da buduća mama vodi računa o ishrani i da njen hemoglobin bude dobar!
Dakle, u prvih šest meseci nema potrebe (zdravoj deci) dodavati gvožđe.
- Šta može da smeta stvaranju hemoglobina?
Kad nema gvožđa nema ni dovoljno hemoglobina, a to znači da beba od šest meseci mora da unosi prirodno gvožđe, a kvalitetno meso, a kasnije i žumance, su najbogatiji gvožđem.
Previše kravljeg mleka OMETA normalnu resorpciju („uzimanje“) gvožđa iz creva jer sadrži soli koje „privežu“ gvožđe za sebe i izbace ga stolicom, umesto da se putem krvi dopremi u koštanu srž. Zato pedijatri (s pravom) NE vole kravlje mleko u prvoj godini života.
Postovani,beba ima 15,5 meseci rezultati si sledeci:leukociti 5,5. Hemoglobin 106. Hematokrit 0,325 limfociti 3,10 Da li treba piti sirup za malokrvnost i Jel slika jako losa?
Treba povećati unos mesa i jaja (PRIRODNO gvožđe), a mleko ograničiti na maksimalnih 400 ml na dan, pa da se za 6 do 8 nedelja proveri hemoglobin.
Poštovani, beba je sa 6 meseci imala HGB 108 (WBC 8.2, PLT 298) i lekarka je prepisala ferrum sirup postepeno uvođenje do 3,5ml. Ja nisam davala preparat, nadala sam se da ćemo ishranom povećati vrednosti jer sam tada počinjala da joj uvodim čvrstu hranu.
Sa 9 meseci smo joj ponovo vadili krv i HGB je 114. Lekarka kaže da bi sa 9 meseci HGB morao biti 120 i ponovo je preporučila terapiju gvožđem kao i prošli put.
Zanima me da li ovi rezultati zahtevaju suplement gvožđa, s obzirom da je oba puta HGB u granicama referentnih vrednosti?
Inače, beba je dojena, teže prihvata čvrstu hranu (svega 2-3 male kašikice hrane pojede po obroku – 3 obroka dnevno + 2 voćne užine) i ishrana joj se pretežno bazira na dojenju.
Vaša beba NIJE ZA TERAPIJU GVOŽĐEM, a nije ni bila sa 6 meseci!!!
Samo Vi nastavite sa zdravom ishranom, da bebe lepo jede meso i zumance, pa će sve biti kako treba.
Postovanje. Imam bebu koja je prije tri dana napunila 9 mjeseci i radili smo joj nalaze. Nas pedijatar je to zahtjevao posto beba kasljuca i slini a nismo joj nikako ni radili nalaze kako je rodjena. Njen hemoglobin je 93 pa nam je dok. Uvela ferum,flavamed i pikovit sirup pa za mjesec dana da ponovimo nalaze. Beba je dojena uz dva obroka cvrste hrane dnevno.jel se ovakva krvna slika moze popraviti ishranom ili bas moramo koristiti ferum. Pored zumanceta i mesa smijeli se davati bebi po 5ml. Pekmeza domaceg od jabuka bez secera ili domaci sokovi od visnje,jabuke,kruske,brokule. Unaprijed vam hvala na odgovoru
Pekmez zaboravite, a pomenuti sokovi NE mogu korigovati nivo gvožđa.
Mislim da treba ispoštovati predloženu terapiju, pa za 4 do 6 nedelja ponoviti krvnu sliku.
Dete ima 15,5meseci sa 6meseci hemoglobin je bio 106 i doktorka nam je prepisala ferrum sirup prvo 2,5ml svaki sledeca kontrola varirao je 103, 105 decembra 110 a svo ovo vreme je pila sirup.Posle je pao na 101 posle velike prehlade pa je povecana doza sirupa na 4,5ml. Nikako da sredimo hem. vec 9meseci pije sirup i vitamin c od skoro i dalje nista 102 pa 104 a sada 98
Ako ni povećana doza preparata gvožđa NE dovede do boljitka – dete treba da pregleda hematolog.
Beba od 9 meseci ima hemoglobin 137,obelezen je kao uvecan,trombociti su 214,limfociti 9,60,limfociti % 73,7 i neutrofilni granulociti % 20,5 da li ima razloga za brigu?
Ma kakva briga – sve je ovo ok.