Radoznalost I interesovanje za spoljašnji svet glavni je pokretač deteta na aktivnost. Kada smo sa bebom na podu lako ćemo predvideti šta želi da dohvati I često nesvesno posežemo za tim I dodajemo joj. Tako joj uskraćujemo mogućnost da do toga dođe sama. Naravno da dok još ne puzi sama igračke treba da budu na udaljenosti koju može da savlada, tako pravimo ravnotežu između njenog napora I uspeha.
Kada je beba provela dovoljno vremena na podu, najbolje da to praktikujete od četvrtog meseca, oko osmog će propuzati ili će samostalno doći do sedećeg položaja. Beba odlučuje šta će prvo uraditi u zavisnosti od njenog unutrašnjeg razvoja I nije dobro kada roditelji nameću sedeći položaj korišćenjem raznih pomagala (auto sedišta, ljuljaške, hranilice, dubak).
Svaka beba će puzati ako joj se za to da prilika. Puzanje angažuje velike grupe mišića nogu, ruku I leđa, omogućava koordinaciju ruke I suprotne noge što je osnova za dobru ravnotežu I uspravan hod.
Vreme provedeno na podu uz odgovarajuće aktivnosti je neophodno za pravilan rasti I razvoj deteta.
Moja beba ima skoro 3 meseca i mnogo voli u rukama ima malo iskrivljenu glavicu i idemo na vezbe kod fizijatra ,e sad ona mnogo place kad je stave na ravnu podlogu, fizijatar nam je rekao da moramo da je naviknemo na ravno jer je ona mnogo u rukama i ne voli da je u krevetcu,na krevetu ne ostaje dugo tu .
Kako joj mozemo pomoci da ona zavoli da bude u lezecem polozaju ili na stomaku ona je poprilicno teska 6,350 g i nije laka za nosenje,ako imate neki savet pomagajte
Sledite uputsva fizijatra koji prati dete i budite uporni sa preporučenim vežbama.
Nije dobro da se dete dugo drži u rukama.
Posštovana, da li je rano bebu stavljati na pod pre četvrtog meseca(početak trećeg) i zašto?
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra