Foto: Freepik
Neuredna igra važan je deo dečjeg ranog razvoja i nudi puno mogućnosti za učenje, zato bi deci trebalo što češće dozvoliti kreativni nered, istraživanje i prljanje, koliko vam god do nekada remetilo red u vašem domu. Evo na što sve pozitivno utiče neuredna dečja igra:
Fizički razvoj
Kada deci date odgovarajući alat ona razvijaju i vežbaju fine motoričke veštine, koordinaciju oka i ruku. Aktivnosti poput slaganja, točenja, prelivanja i prebacivanja iz kašike u kašiku razviće koordinaciju oka i ruke. Vežbanje sečenja, pisanja u peni za brijanje i korišćenje dečjih klešta razviće finu motoriku. Aktivnosti koje uključuju korišćenje ruku pružiće će deci mogućnost da upoznaju različite teksture, poput tvrdog, mekog, grubog i glatkog.
Komunikaciju i jezički razvoj
Kroz neurednu igru deca će imati mnogo prilike da govore, ali ujedno i slušaju. Koristiće reči i gestove da opišu ono što vide, doživljavaju ili žele napraviti. Roditelj može postaviti i dodatna pitanja da podstakne bolju komunikaciju, ali i dečje razmišljanje. Upotreba slova u aktivnostima dovodi do razumijevanja simbolike pisanog jezika.
Lični, emocionalni i socijalni razvoj
Neuredna igra je kao stvorena za znatiželjnu decu jer podstiče pozitivan pristup novim iskustvima. Nema pravog ni krivog načina neurednog igranja i to je ono što kod dece gradi samopouzdanje i samopoštovanje. Strah od neuspeha ovdje ne postoji. Kroz neurednu igru deca mogu naučiti koncentrisati se , ali i rešavati probleme i planirati. Igrajući se s drugom decom, osim samopoštovanja razvija se i poštovanje prema drugima. Neuredna igra pruža deci mogućnost stvaranja veza i prijateljstava, a takođe može biti i izduvni ventil kroz koji će izaći negativne emocije, misli ili doživljaji.
Intelektualni razvoj
Deca će istraživati, kreirati i dizajnirati kako bi bolje razumela svet oko sebe. Učiće grupisati, odvajati i klasifikovati predmete po logičkom redosledu, identitetu, veličini, boji ili nekoj drugoj vrsti pripadnosti.Naučiće razumeti povezanost uzroka i posledica. Dok posmatraju, predviđaju, isprobavaju rešenja i ocenjuju informacije, počinju bolje razumevati neke naučne metode.
Matematički razvoj
Neuredna igra pruža puno mogućnosti za brojanje, računanje i merenje. Deca mogu učiti sortirati objekte, puniti fioke i posude. Brojevi mogu biti deo puno neurednih aktivnosti i time pomoći deci da savladaju njihovu simboliku i značenje od malih nogu.
Kreativni razvoj
S mnoštvom različitih materijala deca imaju priliku da pokažu kreativnost, izraze maštu, planiraju i razmišljaju. Kroz čulno iskustvo mogu obasniti što vide, čuju, mirišu, dodiruju ili osete. Svoje misli i osećanja mogu izraziti bojom, teksturom, oblicima i formama u dve ili čak tri dimenzije.
Specijalni benefiti
Neuredna igra korisna je, bez izuzetka, za svu decu. Dozvoljava deci, bez obzira na njihove mogućnosti da se uključe i stvore kontakte s drugom decom. S obzirom da nema prave i krive neuredne igre, u njoj mogu učestvovati i deca s poteškoćama i koristiti sve materijale kao i ostala deca te kroz njih izražavati svoja osećanja i viđenje sveta oko sebe.
Dečja posla
Komentari 0