Foto: Flickr
11. Vaša beba se razboljeva ili je već bolesna
Češća potreba za sisanjem može biti znak da se dete razboljeva. Na taj način dete dobija imunitet i antitela koji mu pomažu u borbi protiv bolesti. Ili ako je dete bolesno, želeće da provede ceo dan sisajući. Ništa ne pomaže da se oseća bolje od toplog mleka i topline maminog zagrljaja.
Najbolja stvar je što bakterije iz bebinih usta zapravo idu u vaše grudi i menjaju mleko kako bi ono pomoglo u borbi protiv bolesti koju beba ima. Plus, hidratacija je uvek najbolja kada je dete bolesno.
12. Vaša beba želi da sisa
Ovo ne znači da „vas koristi kao cuclu“. Dojenje je prirodni način da se zadovolji detetova potreba za sisanjem dokle god je dete ne preraste. Plus, dok dete sisa, luči se oksitocin za vas i bebu i oboje se osećate sjajno i stvarate najbolju vezu izmedju mame i bebe.
13. Proizvodnji vašeg mleka je potrebno pojačanje
Ukoliko se vaša proizvodnja smanjila iz bilo god razloga, primetićete kako beba češće sisa. Da bi se napravilo više mleka, grudi treba češće da se prazne. Mleko se stvara po principu ponude i potražnje i beba to zna, zato sisa više, kako bi napravila više mleka.
14. Skok u razvoju
Kada je beba u skoku u razvoju, ona jede češće, što povećava proizvodnju mleka i daje bebi ono što joj treba. Očekujte nekoliko skokova u toku dojenačkog staža. Tipično se dešavaju oko 2 nedelje, 6 nedelja, 3 meseca bebinog života.
Beba od 6 nedelja konstantno želi da sisa, spava preko dana po 10-20 min, preko noći (22-5) se budi na 2 h da sisa. Kaki 2-3 puta dnevno, piški vrlo često. Da li je to samo faza ili nešto nije u redu?
Polako, mala je beba je beba.
To je faza koja će proći.
Molimo vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto comentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/