Foto: Flickr
Dojenje je mnogo više nego samo hranjenje bebe u svrhu namirivanja njene gladi. Obrasci i dužina trajanja podoja se menjaju kako vaša beba raste, iz dana u dan, iz meseca u mesec, tako da, držite se čvrsto!
Najbolja stvar koju kao novopečena mama možete da uradite je da odgovarate na potrebe svoje bebe, na način na koji vam instinkt govori da to radite, da je stavite na svoje grudi svaki put kada zaplače.
Ovde možete pročitati 16 razloga zbog kojih vaša beba želi da sisa ponovo:
1.Vaša beba uči
Koliko god prirodno dojenje bilo, vi i vaša beba imate svašta da naučite. Što više vežbate, više ćete obe naučiti.
2. Vaša beba se navikava na život van materice
Novorođenčad imaju nerazvijen nervni sistem, i nakon celog dana upijanja novih zvukova, mirisa, i prizora, zaista im je bilo dosta svega i počinju da plaču.
To nikako ne znači da imate manje mleka nego što vašoj bebi treba (obično proizvodite više masnog mleka na kraju dana). Dojenje i sisanje pomažu bebi da se umiri. Bebi je potrebna njena mama (i njene grudi) da joj pomognu da se umiri.
3. Kapacitet vaših grudi za skladištenje mleka
Skoro sve mame mogu da proizvedu dovoljno mleka za svoju bebu, ali količina koju mogu da čuvaju u grudima varira. Ako imate manje grudi, možda će biti potrebno da hranite bebu češće jer će prazniti obe vaše grudi po podoju. Manje grudi mogu da zadržavaju manju količinu mleka, ali svakako proizvode istu količinu kao i veće grudi.
4. Vaša beba ne zauzima dobar položaj na dojci
Moguće je da vaša beba ima kraću resicu na usni i/ili jeziku, ili samo plići hvat. Ako osećate bol, ako beba sklizne sa dojke, ako bradavica izgleda ravno nakon sisanja kao vrh karmina, ako beba slabije dobija na kilaži, ako podoji traju vrlo dugo, možda bi trebalo da konsultujete savetnicu za dojenje ili pedijatra da provere bebin hvat na dojci i njena usta.
5. Vaša beba uspostavlja ritam
Češćim podojima se povećavaju količina i masnoća mleka. Duža pauza između podoja znači i manji sadržaj masti u mleku. Ako beba želi da sisa ponovo, pratite je i znajte da uspostavlja ritam koji joj je potreban.
Beba od 6 nedelja konstantno želi da sisa, spava preko dana po 10-20 min, preko noći (22-5) se budi na 2 h da sisa. Kaki 2-3 puta dnevno, piški vrlo često. Da li je to samo faza ili nešto nije u redu?
Polako, mala je beba je beba.
To je faza koja će proći.
Molimo vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto comentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/