Većina dece do navršene 4. godine ima i dnevni san (neka deca nastave da spavaju danju i kada porastu). Dnevni san je definitivno dobar i zdrav, ali je savremeni stav da treba pustiti dete da o tome samo odluči.
Ipak, to nije uvek tako! Ako vam dete ne spava u ranim popodnevnim satima, a potom je nervozno i „kenjkavo“ celo popodne, znači da mu dnevni san ipak treba! E, to su oni „borci protiv sna“. Od pete godine decu stvarno ne treba terati da spavaju tokom dana – to je stvarno zamorno, ako dete neće – neka se igra, ako mu je tako lepše.
- Koliko je sna potrebno detetu
To zavisi od uzrasta!
Postoje „tablične vrednosti“ ali je pravilo jednostavno – neka dete odluči koliko će da spava. Ovo pogotovo važi za bebe.
Naravno, važno je da se leže na vreme – to za predškolsku decu znači najbolje pre 22 sata (idealno oko 9 uveče). Školskoj deci treba 8 – 9 sati sna, a mora da se leže pre 23 sata! Ipak, individualne varijacije su ponekad velike – ima dece koja stvarno „brzo“ spavaju.
- A sport i spavanje
Sport i spavanje se dobro slažu, ali to nije uvek tako. Ako su treninzi kasno (završavaju se posle 22 sata – a to se nažalost često dešava), pa još ako su naporni, dete će teško da zaspi, čak i kada je „telo umorno“. To je zato što se tokom napornog fizičkog rada u organizmu svara mnogo adrenalina (i njemu sličnih supstanci) koje deluju „razbuđujuće“ na mozak. Pa još ako dete sledećeg dana ide u prepodnevnu smenu – eto problema!
Zato bi bilo idealno da se naporni treninzi završavaju ranije (do 21 sat) pa da deca imaju vremena da se „na miru“ istuširaju, lepo napoje i nahrane i polako zapadnu u zdrav, okrepljujući san.
Kao što vidimo, dobrih razloga za spavanje je mnogo – zato deco spavajte kad vam se spava! Čeka vas odraslo doba u kome nećete uvek biti u prilici da zadovoljite zdravu potrebu za snom.
Komentari 0