Mnogi se neće osećati prijatno prilikom pozdravljanja sa porodicom i prijateljima, pa bi rukovanje moglo da se zameni klimanjem glavom ili dodirivanjem laktovima, naročito u poslovnom svetu.
Takođe, trenutna opsednutost dezinfikovanjem životnog prostora i svega što dodirnemo mogla bi da preraste u kompulzivno ponašanje. Ukoliko mere socijalnog distanciranja, dezinfekcije i čišćenja duže ostanu na snazi, ljudi će se teže odvići od toga.
– Verovatno ćemo ruke prati pažljivije i duže – rekao je Robert Dingvol, profesor društvenih nauka na univerzitetu Notingem Trent u Velikoj Britaniji.
Nema više grljenja, rukovanje je prošlost…
On ne misli da će se fizičko distanciranje i dalje nastaviti, mada se već povećalo kao rezultat pandemije, ali verujem da ljude nećemo grliti tako često kao ranije. Zbog manjka fizičkog kontakta, najveće emocionalne posledice mogu da imaju mladi ljudi, kojima je fizička demonstracija ljubavi izuzetno važna.
– Rukovanje je možda već stvar prošlosti, ali svakom ljudskom biću su potrebni fizički dodiri, lični društveni kontakti i međuljudska intimnost – rekla je Pamela Pareski, gostujuća profesorka društvenih nauka na univerzitetu u Čikagu. – To je nužno za naše emocionalno i fizičko blagostanje.
Ona smatra da ekstremno fizičko distanciranje i izolacija, kao deo mera u borbi protiv virusa korona, nije održivo. Pojačana upotreba tehnologije, poput video-poziva, može da pomogne u suzbijanju ozbiljnih dugoročnih posledica i doprinese održavanju socijalnih kontakata. Ukoliko ove mere potraju manje od šest meseci, to će dugoročno poboljšati higijenske navike. Ali ako budu duže na snazi, mnoge stvari se neće vratiti na staro.
Komentari 0