Foto: Pixabay
Eritrociti se stvaraju u koštanoj srži koja je smeštena u unutrašnjosti kostiju. Za normalno stvaranje crvenih krvnih zrnaca je, pored zdrave koštane srži, neophodno gvožđe i jedna posebna supstanca koja podstiče razvoj i razmnožavanje ćelija „prethodnica“ eritrocita, koja se zove eritropoetin. Potrebni su i neki važni vitamini (B12, folna kiselina…) da bi se složeni proces stvaranja zrelog crvenog krvnog zrnca kompletirao.
Koje su najčešće vrste anemija?
Ima ih mnogo vrsta, a nastaju usled nedostatka nekog od faktora koji su uključeni u složeni proces razvoja eritrocita.
-Ubedljivo najčešća anemija je ona koja nastaje usled nedostatka gvožđa. Ona se stručno naziva sideropenijska anemija, a u prevodu je to malokrvost zbog smanjenog ugrađivanja gvožđa u eritrocite.
-Kada je opna eritrocita (membrana) slaba, onda crvena krvna zrnca lako pucaju (ovo se zove hemoliza), pa nastaje hemolitička anemija.
-Ako nema dovoljno vitamina B12 eritrociti postaju veliki i ružni, ali slabo funkcionalni, i onda se javlja megaloblasna anemija.
Koji su najčešći uzroci ovih anemija?
Neadekvatna ishrana je ubedljivo najčešći uzrok sideropenijske anemije. Ako beba ne unosi dovoljno gvožđa (pre svega kroz meso ili žumance) eritrociti će ostati bez dovoljne količine hemoglobina. Ipak, neka deca unesu dovoljno gvožđa, ali piju ogromne količine kravljeg mleka koje sprečava da se uneto gvožđe kroz creva ubaci u krv. Naime, u kravljem mleku postoje soli koje se vežu za gvožđe u crevima i tako onemogućavaju njegovu apsorpciju, pa umesto u krv ono ode u pelenu (ili nošu).
Neka deca imaju bolesti creva koje onemogućavaju adekvatnu apsorpciju gvožđa, ali se tada javljaju i druge tegobe (pre svega dugotrajni proliv).
Kako izgleda dete sa anemijom?
Ako dete nema neku drugu bolest, bleda koža i bledunjave sluzokože (pre svih usta i konjunktive – vežnjače oka) su vidljive manifestacije malokrvnosti.
Dete sa anemijom ima manjak kiseonika koji je na raspolaganju organizmu, pa se zato lako zamara, „vuče“ ga krevet (mada neka deca pate i od nesanice). Veća deca se često žale na glavobolje i vrtoglavice, a i nervoza je čest pratilac malokrvosti. Mlađa su kenjkava, a ponekad imaju i slabiji apetit (mada druga rado piju velike količine mleka).
Kako se postavlja dijagnoza?
Ako roditelji posumnjaju na malokrvnost, treba da se obrate pedijatru. Posle rutinskog pregleda uradiće se krvna slika (iz prsta) koja će dati dragocene podatke o anemiji. Tada se može naslutiti i vrsta anemije, a dodatnih par analiza kod većine dece pokazaće koji je tip malokrvnosti u pitanju. Ipak, ima i zamršenih situacija kada će pedijatar uputiti dete specijalisti za bolesti krvi – pedijatru hematologu.
Postovani, beba od skoro 6 meseci pije vec 2 meseca sirup referum, 4 ml. uz male pauze dok je imao proliv i pio antbiotik. Sirup mu je uveden kada je hemoglobin bio 89. Porastao je na 101 a sada je 95. Beba samo doji, od pre nekoliko dana poceli sa unosenjem zitarica.Sta raditi dalje
Da se obavi pregles kod Vašeg pedijatra i vidi šta dalje da se radi.
Postovanje zanima me da li je moje dete 3,5godine anemicno ovo su rezultati: WBC 7,1 limph# 3,5 mid# 0,5 gran# 3,1 limph % 48,7% mid% 7,2% gran% 44,1% HGB 113 RBC 4,13 HCT 32% MCV 77,7fl MCH 27,3pg MCHC 353g/l RDW-CV 13,1% RDW-SD 36,6fl PLT 284 MPV 8,4 fl PDW 15,6 PCT 0,238%. Hvala vam najlepse.
To jeste blizu donje granice, ali nije anemija.
Da se poveca unos mesa i žumanceta (prirodno gvožđe), a mleko ograniči na maksimalnih 400 ml na dan.
Molim vas da mi protumacite rezultate krvi jesu li u redu, beba ima 2 meseca!
Rezultati su sledeci:
Leukociti 8,2
Neutrofili 26,6
Limfociti 63,5
Monociti 3,2
Eozinofili 4,8
Bazofili 1,9
Neutrofili 2,2
Limfociti 5,2
Monociti 0,3
Eozinofili 0,4
Bazofili 0,1
Eritrociti 3,40
Hemoglobin 106
Hematokrit 0,306
MCV 90,0
MCH 31,3
MCHC 347
RDV 11,3
Trombociti 401
MPV 7,7
Hvala unapred na odgovoru! Pozdrav
Vaš pedijatar, uz pregled bebe, daje pravo tumačenje ove krvne slike.
Hemoglobin bi mogao da bude bolji.
Molim vas za mišljenje, moj sin od dve godine i pet meseci, nekih dva meseca ima nizak hemoglobin(93), a pošto je u vrtiću često je i bolestan. Od 26.oktobra do 20.novembra je pio referum,ali mi niko nije napomenuo da ne treba da unosi mleko dok se daje sirup. Sirup je prestao da pije zbog bolesti. Teško ga je naterati da jede meso, a u apoteci su mi dali referum od 50 umesto od 100 mg,te mu je i doza bila duplo manja. Sada je imao i napad u pospanom stanju,izgubio je svest,i sada ispitujemo i to. Trenutno mu je hemoglobin 103, a lekari ne obraćaju pažnju na anemiju i još mi se čude zašto sam ga dojila do njegovih 23 meseca. On nije pio mleko do skoro, samo sa keksom ponekad. Uvek je bio na granici sa hemoglobinom. Kako da se ponašam? Kod kog lekara da ga vodim, jer naši pedijatri nisu mu baš pomogli, a najvažnije mi je njegovo zdravlje?
Da se nastavi terapija gvožđem još najmanje 4 nedelje, pa da se proveri krvna slika. Onda će se znati sta dalje da se radi.
Gubitak svesti treba prvo da proceni pedijatar – neurolog.
Bili smo kod pedijatra neurologa, lezali dva dana na institutu, uradili eeg, dobro je, u ponedeljak je skener, ali lekari nisu delovali posebno zabrinuto. Imao je haemofilus influence u velikom broju u nosu, pa mu je orl dao gentokulin kapi, pa je radio bris i ima stafilokok u malom broju. Vakcinisali smo ga na vreme, tako da lekari nisu posebno zabrinuti zbog toga. Pre napada je dve nedelje bio bolestan i jako umoran. Daće Bog da je to u pitanju! Hvala vam na brzom odgovoru!
Postovani, ako mozete da mi protumacite ks. Odnosno da li je u pitanju anemija. U pitanju je devojcica od 22meseca
Rbc-4.78
Wbc-8.1
Hgb-127
Hct-34.5
Mcv-72
Mch-26.6
Mchc-368
Plt-376
Neu-45.2
Lym-45.3
Mon-5.3
Eos-3.8
Bas-0.4
Sasvim dobra krvna slika za 22-mesečnu bebu!