DA LI JE ODZVONILO VIRŠLAMA I PAŠTETAMA?
U stvari, najmanje protesta pružaju oni mali kućni buntovnici koji svoje mame vrlo uspešno čine zabrinutim. Nije redak slučaj da se upravo deca koja kod kuće izvoljevaju u vezi hrane, u vrtiću «projedu». I dok mi, kao roditelji, postajemo srećniji što naše dete konačno «jede sve», postoji i druga strana priče.
Deljenje obroka u grupi je možda najlepši osećaj za dete koje sada ima svoju novu, malu porodicu. Osećaj pripadanja je mnogo jači od izvoljevanja, pa otud nekritično prihvatanje raznih ukusa, oblika i boja hrane. Na taj način, kasnije u životu, nastaju «cele vojske» odraslih kojima nije preterano važno šta, kako i kada jedu… njima je društvo važnije. Prema tome, pobuna za porodičnim stolom može da bude čak i poželjna. Naši mališani vrlo rano imaju izdefinisan ukus povodom mnogih stvari, a naročito hrane. Mišljenja smo da bi takvu kritičnost trebalo negovati i poštovati.
Verujete li u kvalitet ishrane u predškolskim ustanovama?
Ishrana u najranijem uzrastu kreira kasniji stav prema izboru hrane. Obroci u našim obdaništima su uglavnom dobro korigovani i izbalansirani. Poslednjih godina, pokušava se sa uvođenjem novih smernica pri izboru i pripremi obroka. Viršle, paštete, suhomesnati proizvodi, crveno meso, iznutrice, slatkiši… prepustili bi mesto paštetama od povrća, pasulja, tunjevine i sira, voću, integralnim žitaricama… No, sve ove novine su često opstruirane materijalnim mogućnostima, tako da su ovakve vrste promena sigurno najpre «pokucale» na vrata privatnih predškolskih ustanova.
O ishrani dece na području Beograda brine čitav tim stručnjaka. Jelovnici se sastavljaju jednom nedeljno, i isti su u svim objektima jedne predškolske ustanove, ali ne i u svim obdaništima u Beogradu. Ishrana u vrtiću bi trebalo da obezbedi 70 odsto dnevnih potreba dece za proteinima, ugljenim hidratima, mastima, vitaminima i drugim nutrijentima, kao i da težina, energetska vrednost i biohemijski sastav odgovaraju propisanim normama.
Predškolske ustanove dobijaju namirnice od dobavljača koji su izabrani na samostalno sprovedenim javnim nabavkama. Listu za nabavku predlaže jednom godišnje Komisija za unapređenje ishrane, u kojoj su predstavnici predškolskih ustanova, Gradskog zavoda za javno zdravlje i Sekretarijata za socijalnu i dečju zaštitu. Sve predškolske ustanove samostalno pripremaju hranu u centralnim i proizvodnim kuhinjama. Namirnice za pripremu, kao i spremljeni obroci, distribuiraju se posebnim vozilima do kuhinja, odakle se serviraju deci.
Kontrola ishrane dece u predškolskim ustanovama se obavlja na nekoliko nivoa. Nutricionisti, referenti za nabavku, sestre na preventivi i svi radnici zaposleni u kuhinjama – dužni su da kontrolišu namirnice koje se koriste za pripremu hrane, kao i tok pripreme obroka za decu. Kontrola obuhvata proveru potvrda o zdravstvenoj ispravnosti hrane, kao i praćenju izgleda namirnica. Time se bave viši sanitarni tehničari Sekretarijata za socijalnu i dečju zaštitu. Sistemska kontrola je u nadležnosti Gradskog zavoda za javno zdravlje, a sanitarno-higijenske uslove i ispravnost namirnica kontrolišu i republički sanitarni inspektori. Interesantno je da i jedni i drugi dolaze bez najave.
S obzirom na ovako uređen mehanizam kontrole, diktiran ograničenim sredstvima, promene će ići sporijim ritmom. Ali, edukacija nutricionista i otvorenost za promene su dovoljni za početak.
Kultura vaspitanja koja se tiče izbora obroka – počinje od nas, mama. I malo dete može da bude podučeno, na njemu prihvatljiv način, šta je za njega najbolje u vezi ishrane.
dr Rijalda Ostojić
Molim Vas, možete li prokomentarisati sledeći jelovnik, u pitanju su vrtići u Knjaževcu. Kao roditelj smatram da krem bananice napolitanke medeno srce, keks nikako ne može biti užina već desert ukoliko to dajemo deci a u oktobru od 20 dana ove namirnice su na meniju čak 9 puta dok je kolač sa jabukom i puding tri dana, voće 8 dana.Takođe, u našim vrtićima deca ručavaju u 10:30h a užinaju u 13:30h. Užina bi trebalo da bude obrok između dva glavna obroka. Uovom mesecu su samo jednom za doručak pili mleko a od ostalih mlečnih proizvoda, dobili su sredom jogurt i dva puta pavlaku uz rendano jaje i margarin jednom sa medom. Dakle 15 dana su pili uz doručak čaj a 5 dana su dobili i mlečni napitak, jednom mleko i 4 puta jogurt. Sličan jelovnik bio je i u septembru
UNapred zahvalna na odgovoru
Rado bih prikacila sliku jelovnika za nedelju dana, ali ne uspevam.
Da li je u redu da jednogodisnje bebe u vrticu imaju za dorucak cokoladni kornfleks ili dzem a za uzinu kroasan sa cokoladom (isti dan kao i cokoladni kornfleks), pitu sa jabukom i keksom, strudlu, rafaelo kuglice, koh…?
Koji nutricionista moze da potvrdi da je dobro za bebe da jedu secer?
Bez uvida u kompletan dnevni sadržaj obroka se zaista ne može napraviti precizna procena.
Ja se potpuno slazem sa vama Aleksandra. U vrticu Skadarlija za uzinu u 11:30 cetiri dana slatko, jedan dan slani rolat. Pa bolje da im daju kiflu. Jedan dan caj sa limunom(I secerom) reznci sa prezlama i orasima? Drugi dan melko i cupavac, treci dan vocni kolac sa pudingom keksom i visnjama i limunada(secer), cetvrti dan mleko i cokoladni kolac. I to sve im daju kao uzina pred spavanje? Secer pred spavanje? Neverovatno. Inace istaknuti natpis da se ne donose kolaci za rodjendan, vrtic insistira na zdravoj ishrani..itd. Nutricionista Jasmina Medenica. Pa da si odrstao previse je da jedes 4 dana kolace.